Varisi Ne Rahatlatır?

Kadınların %40, erkeklerin ise %25’inde görülen varis, bir kalp hastalığı ya da kalp kapakçığı ile ilgili sorun değildir. Toplumumuzda sık olarak görülen ama hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olunmayan varis hakkında bilgileri tüm detayları ile sizlere ilerleyen bölümlerde aktarmaya çalışacağız. Varis nedir, varis nasıl oluşur, varis neden olur, varis için evde ne yapılabilir, varis çeşitleri nelerdir… Tüm bu soruları ve daha fazlasının yanıtlarını aktarmak için daha fazla zaman kaybetmeyelim.

Varis Nedir?

Toplar damarlardaki kapakların görevlerini iyi yapamaması sonucunda ortaya çıkan, damarların belirginleşmesi, bacakların şişmesi ve zaman zaman krampların ortaya çıkması ile kendini belli eden; hem ağrılı; hem de kötü görüntüsü ile can sıkan bir damar hastalığı olarak varisi tanımlayabiliriz. Tedavisi bazen oldukça kolay şekilde gerçekleşen varis, bazen de ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

Varis Nasıl Oluşur?

Kılcal damar problemleri ve toplar damarların genişlemesi, varisin oluşumuna zemin hazırlayan unsurlardır. Damar genişlemesi, toplar damar kapakçığının sorunlu olmasından kaynaklanır. Ve bu durum beraberinde, hem bacaklarda yaraları; hem de pıhtılaşmayı getirir. Bildiğimiz gibi, vücudumuz da yer çekimi kurallarına uygun hareket etmeye çalışır; ama pompalanan kanın temizlenmek için tekrar kalbe; yani yukarı gitmesi gerekmektedir. Ancak toplar damar kapakçığında oluşan problem, kirli kanın geri kaçmasına neden olur. Ve bu durum beraberinde varisi getirir.

Varis daha çok, masa başı çalışanlarda ve sürekli ayakta çalışanlarda görülür. Sabit olarak aynı pozisyonda kalmak, kanın sıkışmasına ve sonrasında da şişmesine neden olur. Sonuç ise varis olarak gelişmektedir.

Bazen kılcal damarlarda kanama ile de kendini gösteren varisin bu noktada neden kaynaklandığı tespit edilmemiştir. Ama bu durum önemli bir sonuç doğurmaz ve çok sık karşılaşılan bir durum da değildir.

Varis Çeşitleri

Aslında varisin çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Ama bunları genel olarak üç grupta sınıflandırmak mümkündür.
Büyük varislerin büyüklükleri 4 – 15 milimetre arasında değişir ve deri üzerinde çkıntı yaparlar.
Orta varisler 2 – 4 milimetre arasında büyüklüğe sahiptirler ve deri üzerinde hafif, yeşil renkli çıkıntılarla kendilerini belli ederler.
Küçük varislerin 1 – 2 milimetreden küçük olduklarını belirtmek gerekir. Mor ya da kırmızı renklidirler ve deri üzerinde çıkıntı yapmazlar.

Varisi Ne Rahatlatır?

■ Varis sıcağı sevmez. Bu nedenle hamam, sauna, sıcak su ile banyo… gibi sıcak etkili şeylerden kaçınmanız gerekmektedir.

■ Soğuk, varisin rahatlaması, şişlik ve ağrıların azalması için gereklidir. Bu nedenle soğuk su ile masaj yapabilirsiniz.

■ Uzun süre sabit olarak aynı pozisyonda kalmayın. Ayakta uzun süre kalmayın. Masa başı çalışıyorsanız en fazla yarım saatlik aralıklarla kalkın ve dolaşın.

■ Bacaklarda basıncın ortaya çıkması ve varis oluşmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi hareketesizliktir. Bu nedenle, günde en az yarım saat yürüyüş yaparak varislerinizi rahatlatabilir ve yeni varis oluşumunu önleyebilirsiniz.

■ Damarlardaki basıncın artma nedenlerinden bir diğeri de aşırı kilodur. Bu nedenle varislerinizin rahatlaması adına fazla kilolarınızdan kurtulun.

■ Damarlardaki basıncın artmasına neden olan ve kan dolaşımını engelleyen önemli etkenlerden bir tanesi de sigaradır. Sigaradan uzak durun.

■ Kan dolaşımını azaltarak basıncı arttıran bir diğer neden de sert tabanlı ya da topuklu ayakkabılardır. Varis için olabildiğince rahat ayakkabıları tercih edin.

■ Tayt ve dar pantolon giymeyin.

■ Varis çorabı giyerek ailenizde varis sorunu olan kişiler varsa, sizde varis oluşumunu önleyebilirsiniz. Bu çok bilinen ama yaygın olarak kullanılmayan bir yöntemdir.

Varis İçin Evde Ne Yapılabilir?

■ Bacaklarda gün sonunda, yorgunluk dolayısı ile oluşan ödem, ağrı ve renk değişimlerinin giderilmesi için gotu kola bitkisinin kökünden destek alabilirsiniz.

■ Üzüm çekirdeğinin, ödem ve damar içi kanalamarı engelleme özelliği bulunmaktadır. Dolayısı ile varis için ve daha pek çok sorun için üzüm tohumundan yardım alabilirsiniz.

■ Yaban mersininin kan dolaşımına iyi gelme etkisi bulunmaktadır. Dolayısı ile damarlardaki basıncı önler ve varise iyi gelir.

■ Varis çorabı kullanamayan kişiler at kestanesi tohumunu kullanırlar. Bu sayede bacak kalınlığını azaltabilir ve ödemden kurtulabilirsiniz.

Varis tedavisinde son zamanlarda genel olarak lazer kullanılmaktadır. Böylece genişlemiş damar görünümü ortadan kaldırılır ve kişinin rahat etmesi sağlanmış olur.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası