Varis İçin Evde Ne Yapılabilir?

Varis, kadınların ve erkeklerin ortak sorunu olan, genellikle işi gereği sürekli aynı pozisyonda; örneğin ayakta duran kişilerde görülse de, daha farklı pek çok nedeni de bulunmaktadır. Kişileri psikolojik olarak rahatsız etmesinin yanında varis, fiziksel olarak da sorunlara sebep olur; çünkü gerek varis ağrısı, gerekse de istenmeyen görünüme sahip olan varis damarları, oldukça rahatsız edicidir. Kış aylarında varis çorabı giyilebilse de, yaz aylarında o da biraz zordur. Peki varis için evde ne yapılabilir? Varise ne iyi gelir? Sizler için, yazımızın ilerleyen bölümlerinde, pek çok kişi tarafından denenen ve sonuca ulaşılan; uygulanması kolay, pratik yöntemlerden ve varise iyi gelen şeylerden söz edeceğiz.

Varis İçin Evde Ne Yapılabilir?
Varise Ne İyi Gelir?

■ Var olan varislerinizin görünümünü azaltabilmek için, bir tatlı kaşığı zencefili, eczaneden alacağınız bir tüp E vitamini ile karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı varisli damarların üzerine uygulayın. Sonrasında varis çorabınızı da giyer; ya da bölgeyi streç film ile sararsanız, hazırlamış olduğunuz karışımın etkisini kısa zaman içerisinde görebilirsiniz.

■ Varise iyi gelen şeylerden bir diğeri de çoban püskülüdür. Günde en az 100 mg tüketmeniz halinde, hem varisli damarların şişkinliğini azaltabilir; hem de tıkanıklığın giderilmesini sağlayabilirsiniz.

■ Soğan ve sarımsağın antioksidan etkisini bilmeyenimiz yoktur. Günde bir tane çiğ soğanı tüketecek olursanız, hem cildiniz yenilenip tazelenir; hem de var olan varisli görünümden kısa zaman içerisinde kurtulabilirsiniz. Soğanın çiğ olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Yemeklerin içerisinde pişmiş olan değil; salatada kullanılan soğan işinize yarayacaktır.

■ Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, sarımsak da soğan gibi, yüksek antioksidan etkiye sahiptir. Bu anlamda, beş diş sarımsağın gün içerisinde çiğ olarak tüketilmesi, hem damarlı görünümün giderilmesine; hem de fazla proteinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Tıpkı soğanda olduğu gibi çiğ olarak tüketilmeli ve mümkünse ezilmelidir. Değilse çiğneyerek de yiyebilir; salata ve cacıklarınızda kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası