Kolesterol Nasıl Düşer?

İki farklı kolesterol bulunmakta olup, bunların bir tanesi iyi kolesterol, diğeri ise kötü kolesteroldür. Kötü kolesterolün düşürülmesi gerekmektedir. Aksi halde, atardamarlarda biriken, olması gerekenden fazla madde, kalp krizi, fel. gibi, hiç de istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Peki kolesterol nasıl düşer? Yüksek kolesterol nasıl düşer? Kolesterolü düşürmek için ne yapmalı? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

Kolesterol Nasıl Düşer? Yüksek Kolesterol Nasıl Düşer? Kolesterolü Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Eğer ki kötü kolesterol değeriniz yüksek ise, her şeyin öncesinde ne yediğinizi gerçekçi bir şekilde düşünmeli, sonrasında da ne yemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Gün içerisinde olabildiğince sebze, meyve ağırlıklı beslenmek, içeriğinde yağ bulunan, peynir, süt, et… gibi şeylerden uzak durmak gerekir. İşlenmiş gıdaların, fast-food yiyeceklerin içerisinde yüksek oranda yağ bulunduğundan, bu yiyeceklerin tüketimi yapılmamalı, ya da olabildiğince az tüketilmeleri sağlanmalıdır.

Vücuda fazla yağ almanın önlenmesi ile birlikte, vücuttaki fazla yağın da atılması gerekmektedir. Bunun için terlemek önerilmektedir. Terlemek için de spor yapılması tercih edilir. Haftanın en az üç günü yapacağınız yüksek tempolu yürüyüşün de sizi terleterek yağlarınızdan arındıracağını unutmamanız gerekir. Bu nedenle, kolesterolü düşürmek için, paranızın az olduğundan dolayı spor salonlarına gidemediğinizden şikayet etmemeli, kendinize spor yapabileceğiniz zamanlar yaratmalısınız.

Kolesterol probleminin sonuçlarının kalp krizi, ve risk gibi oldukça ciddi olduğunu unutmamalı, problemi mutlaka doktorunuzla birlikte çözmelisiniz. Size verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalı, yaşam tarzınızdaki değişiklikleri de, ilaç kullanımına destek olarak gerçekleştirmelisiniz. Kolesterol probleminde yapılan yaşam tarzı değişikliklerinin, kolesterolü önlemekte tek başına yeterli olabileceğini, ancak kolesterolü düşürmek için doktor kontrolünün şart olduğunu kesinlikle unutmamalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası