Damar Sertliği Nasıl Önlenir?

Damar sertliği öyle önemli bir sağlık sorunudur ki, bir belirti verene kadar belki fark edilmez; ancak belirtisini verdiğinde ise kalp krizi, felç, gangren gibi ölümcül sonuçları olduğundan dolayı müdahale edilmesi çok zor bir hal almış olur. Bu nedenle aslolan, damar sertliğini önlemenin yollarının bilinmesidir. Bu nedenle yazımız içerisinde sizlere, damar sertliği nasıl önlenir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz.

Damar Sertliği Nasıl Önlenir?

• Kalp – damar sağlığını önemli ölçüde tehdit eden problemlerden ilki sigaradır. Bu nedenle sigaradan uzak durulması çok önemlidir. Sigara içmemeli, sigara içilen ortamlarda bulunup da pasif içici olmamalısınız.

• Damar sertliğini önlemenin yollarından bir diğeri de diyet yapmaktır. Diyetinizde dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar.
* Günde 3 gramdan fazla tuz tüketmemek
* Kepekli ürünlerden yana olmak
* Günde en az 5 porsiyon sebze; ve meyve tüketmek
* Balık yemek
* Doymuş yağ asitleri yerine, zeytinyağı gibi doymamış yağ asitlerini tercih etmek
* İşlenmiş gıdalardan uzak durmak…
şeklinde sıralanabilmektedir.

• Damar sertliği riskini azaltmak için egzersiz de yapmalı, hiç bir şey yapamıyorsanız, haftada 5 gün, en az yarım saatlik yürüyüşlere çıkmalısınız. Ama eğer sağlık problemleriniz varsa, egzersiz planınızı doktorunuzla birlikte yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

• Kalp, ve damar sağlığının korunması adına ideal kilonun da olmazsa olmazlar arasında yer aldığını belirtelim. Kadınların bel çevresi için ideal genişlik 80 – 88 santim iken, erkeklerde bu rakam 94 – 102 santime çıkmaktadır. Bu değerlerden sonra kilo alınmaması gerekmektedir. Hem kilo almak, hem de obezite, kalp sağlığını, ölümcül derecede tehdit edebilmektedir.

• Yüksek tansiyonun, damar sertliğine karşı önemli etkenler arasında yer aldığını da belirtelim, ve, eğer kan basıncınız 140 /90 mm/hg’nin üzerinde ise yapmanız gerekenlerin şunlar olduğunun önemle altını çizelim:
* Tuz, ve alkol tüketiminden uzak durmak
* Bolca az yağlı süt, sebze, ve meyve tüketmek
* Fiziksel aktiviteyi arttırmak
Yüksek tansiyon sadece damar sertliği değil, diğer pek çok hastalık için kişilerde ölüm riski oluşturmaktadır.

• Kolesterolden de olabildiğince uzak durmalısınız. İyi kolesterolden çok kötü kolesterol değerleriniz, yapılan tahlillerde yüksek çıkarsa, diyetinizi buna yönelik uygulamalı; ve bu problemlerin tedavi yollarına başvurmalısınız.

• Diyabet probleminiz varsa, buna yönelik bir tedavi, ve diyet uygulamanız gerektiğini de belirtmeliyiz. Aksi halde, diyabet problemi olmayanlara göre, damar sertliğinde daha riskli konuma düşeceğinizi bilmelisiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası