Aort Damarı Yırtılması Neden Olur?

Geçtiğimiz günlerde ünlü oyuncu, değerli sanatçı Oya Aydoğan patates kızartması yerken boğazına takılan yemeği çıkartmaya çalıştı; ve sonrasında acil olarak hastaneye kaldırıldı. Aort damarı yırtılması dolayısı ile, ortalama 12 saat süren bir ameliyata maruz kaldı… Sonrasında hayati riski devam eden sanatçı yoğun bakıma alındı. Oya Aydoğan hayati tehlikeyi atlattı, ancak halen yoğun bakımda; ve bu sürecin bir süre daha devam edeceği belirtilmekte… Şimdilerde pek çok kişinin aklında ise şu soru var: Aort damarı yırtılması neden olur? Bizim de yediğimiz yemek boğazımıza takılır, ve öksürerek onu çıkartmaya çalışırsak, bizde de mi aort damarı yırtılması olur? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, aort damarı yırtılmasının nedenlerini bulabileceksiniz…

Aort Damarı Yırtılması Neden Olur?

Kalpten çıkan ana damar aort damarıdır. Vücudunda bulunan damarların sağlıklı olduğu bir kişi, göğüs içerisinde basınca neden olacak olan öksürme, hapşırma, ya da ıkınma gidi refleks hareketlerini yaparsa, bu durum aort damarı yırtılmasına neden olmaz. Ama eğer daha önceden aort damarı duvarlarında harabiyet oluşmuşsa, balonlaşma, ya da yıpranma söz konusu ise, basit bir öksürme dahi aort damarı yırtılmasının nedenleri arasında yer alabilir.

Aort damarı yırtılmasının nedenleri arasında, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyondan söz edilebilir. Bir kişide, kontrolsüz hipertansiyon söz konusu ise, bu kişinin damarları yıpranır, balonlaşır, kireçlenir… Diseksiyon adı verilen içten yırtılma da söz konusu olabilir… Ve bu gibi bir durum söz konusu iken, kişinin hapşırması; ya da öksürmesi, damar içindeki hasarı arttırarak, sonucu kötü durumlara yol açabilir.

Bu noktada, değerli sanatçı Oya Aydoğan’ı ele alacak olursak, boğazına takılan patates kızartması eğer sanatçının yoğun uğraşına rağmen çıkmadı ise, ve bu durum kendisinde ölüm korkusuna neden oldu ise… Her şeyin öncesinde stres hormonları üretmeye başlayan vücudu damarlardaki kan basıncının yükselmesine neden olmuş, bunun sonrasında ise sanatçı halen öksürerek patates kızartmasını çıkartmaya çalışmış ise, göğüs içerisindeki artan basınç, aort damarı yırtılmasına sebep olmuş olabilir.

Şimdi herkesin korktuğu o sorunun yanıtına gelelim: “Biz de boğazımıza kaçan yemeği öksürerek çıkartmaya çalışırsak, aort damarı yırtılmasına maruz kalır mıyız?” Bu sorunun yanıtı sadece yüksek tansiyon hastası kişiler için risklidir. Eğer ani şekilde, göğüs; ve sırtınızda ağrı söz konusu oldu ise; ve bu ağrıyı siz, bıçak saplanması gibi tanımlıyorsanız, aort damarı yırtılması şüphesi ile size en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilir; ve alanında uzman bir doktorun sizi muayene etmesini isteyebilirsiniz. Aksi halde sağlıklı bir birey için bu gibi bir problem söz konusu olmayacaktır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası