Nasıl Mutlu Çocuk Yetiştirilir?

Mutlu çocuk yetiştirmek, her anne – babanın hayali; ama günümüzde çocukların farkındalıkları o kadar gelişti; ve çocuklar o kadar çok teknolojinin içindeler ki, onların da bizler gibi depresyona girmeleri söz konusu olabiliyor… Yazımız içerisinde sizlere, nasıl mutlu çocuk yetiştirilir sorusunun yanıtları arasında yer alan, mutlu çocuk yetiştirmenin yollarından söz edeceğiz…

Nasıl Mutlu Çocuk Yetiştirilir?

• Mutlu çocuk yetiştirmek konusunda, siz çocuğunuzun örnek modeli olacağınız için, davranışlarınızın tutarlı olması çok önemlidir. Yani, söylediklerinizle yaptıklarınız birbiri ile paralel olmalıdır. Bir söylediğiniz, bir yaptığınızla çelişirse, çocuğunuz bir akıl karmaşası yaşayacak, dolayısı ile size de içinden çıkamayacağınız sorular soracaktır. Diyelim ki, çocuğunuza sürekli olarak, paylaşımcı olması gerektiğini öğretiyorsunuz… Sonra bir komşunuz gelip, sizden ekmek istiyor. Ve siz evde ekmek olmadığını söyleyip, komşunuzu geri çeviriyorsunuz. Çocuğunuz, evde ekmek olduğunu biliyor… Hani paylaşmak güzeldi? Çocuğunuza bunu düşündürmeyin.

Boy Uzatan Yiyecekler

• Mutlu çocuk yetiştirmenin yollarından bir diğeri de, ona olan sevginizin karşılıksız olduğunu, ona gösterebilmektir. “Öğretmenin hakkında kötü bir şey söylemezse seni daha çok seveceğim…” değil, “Seni sen olduğun için seviyorum, ama okulda da iyi bir çocuk olman, senin geleceğin için iyi olacak, bizi daha da gururlandıracaktır…” dediğinizde, çocuğunuz kendini hem güvende, hem de huzurlu hissedecektir.

Nasıl Mutlu Çocuk Yetiştirilir? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası