Çocuklarda Kanser Belirtileri

Biliyoruz ki çocuğunuz sizin en değerli varlığınız. Kanser ise, çağımızın, kronik hastalıklar listesinde aday olan önemli hastalıklar arasında yer alıyor. Ve bilinmesi gereken bir diğer detay ise şu: Günümüzde, çocukların ölmesinin en önemli nedenleri arasında ikinci sırada kanser yer alıyor. Çocuklarda en sık görülen kanser türleri arasında yer alan Lösemi ile ilgili daha fazla farkındalık, toplumumuz tarafından sağlanmış olsa da, diğer kanser türlerinin çok da fazla farkında değiliz. Bu nedenle, yazımızın başında sizleri hemen uyarmak isteriz: Çocuklarda kanser belirtilerini önemser, dikkate alır, ve bir uzman tarafından yapılması gerekli kontrolleri yaptırırsanız, en değerli varlığınıza kondurmak istemeseniz de, br problem olması halinde erken teşhis, ve tanının, problemi engelleme şansını arttırmış olursunuz. O halde, her anne – babanın, çocuklarda kanser nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. O halde zaman geçirmeden, çocuklarda kanser belirtilerini aktarmaya başlayalım…

Çocuklarda Kanser Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda kanser belirtileri arasında ilk sırada, çocuğun dişlerinin çabuk çürümesi yer alıyor. Bununla birlikte, diş eti kanaması, burun, ve deri kanamalarının sık sık tekrarlamasının, mutlaka dikkate alımnması gerektiğini unutmamalısınız.

Bildiğimiz gibi çocuklar genellikle hareketlidirler; bu kadar enerjiyi nerden bulduklarını merak ederiz. Ama, eğer bitkin, yorgun, ve halsiz iseler, ve bunun nedeni belli değil ise, mutlaka araştırılması gerekmektedir.

Çocuğunuzda takip etmeniz gereken bir diğer şey de, başının sık sık ağrıyor olması. Eğer sabah saatlerinde, midesinin bulanmamasına karşın kusması da varsa, o halde daha da dikkatli olmalı, ve durum ile ilgili gerekli araştırmaları yaptırmalısınız.

Çocuğum kanser mi sorusunun yanıtını aramanız gereken bir diğer şey de yüksek ateş… Ancak, yüksek ateşin pek çok çocuk hastalığına da bağlı olabileceğini unutmamalısınız. Dikkat etmeniz gereken detay: Yüksek ateşin hem uzun sürmesi, hem de nedeninin henüz belirlenememiş olmasıdır.

Günümüzde çocuklarda obezite görülme sıklığı arttığı için diyet yapmalarına gerek duyulabilmektedir. Ama, siz eğer çocuğunuzun beslenme düzeninde bir değişiklik yapmadıysanız; ve yine de kilosunun %10’unu kaybettiyse, kanserden şüphelenebilirsiniz. Bu kayıp, özellikle son altı ayda gerçekleşmiş olmalı. Örnek vermek gerekirse, çocuğunuz 40 kilo ise, siz ona diyet yaptırmıyorsanız, son altı ay içerisinde 4 kilo verdi; ve kilosu 36’ya düştü ise, bir incelemeye ihtiyacınız var demektir.

Çocuğunuzun vücudunu da dikkatli bir şekilde belirli aralıklarla incelemelisiniz, boyun, karın; ya da farklı herhangi bir bölgede rastladığınız şişlikleri, mutlaka bir uzmana kontrol ettirmelisiniz.

Çocuğunuzun kemiklerinde; ya da eklemlerinde, uzun sürüp, bir türlü geçmeyen ağrılar varsa, kontrole gerek var demektir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da, göz bebekleridir. Rengi beyaz olan göz bebeklerinin mutlaka incelenmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası