Çocuklara Uyku Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Pek çok anne – babanın önemli sorunları arasında yer almaktadır: çocuklara uyku alışkanlığı nasıl kazandırılır sorusunun yanıtlarını bebekler, ya da çocuklar üzerinde uygulayamamak. Pek çok alt komşu, üst komşusunun çocuğunun gece saatlerinde yaptığı gürültüden şikayetçi iken, ebeveynler de çocuklarına uyku alışkanlığı kazandırma konusunda problem yaşadıklarını belirtmektedirler. Peki o halde uyku alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Bebek Ve Çocuklara Uyku Alışkanlığı Kazandırma Yöntemleri

Her şeyin öncesinde, bir bebek; ya da çocukluk dönemine yaklaşmış, ailemizin en küçük üyesine uyku alışkanlığı kazandırma döneminin, onun altıncı ayını tamamlamasından sonraki dönem olduğunu belirtmeliyiz. Her bebeğin, ya da çocuğun da yetişkinler gibi farklı uyku alışkanlıkları vardır; ama önemli olan sağlıklı olan uyku alışkanlığını edinebilmeleridir. Ve bu anlamda onlara en önemli uyku alışkanlığı kazandırma görevi, anne; ya da babalarına düşmektedir.

Biz yetişkinler, zaman zaman yalnız kalmaya gereksinim duyarız. Aynı durumun bebek; ya da çocuklarımız için geçerli olduğunu ise kesinlikle unutmamalıyız. Bu nedenle, bebeklerde uyku alışkanlığı da dahil olmak üzere, mutlaka kendi odalarında uyumalarının sağlanması gerektiğini unutmamalıyız. Kendi odalarında; ve yalnız uyumalarının sağlanması gereken bebek; ve çocuklar, ileriki yaşamlarında karşılaşacakları sorunlarını da daha kolay çözeceklerdir.

Çocuklarda uyku alışkanlığının sağlıklı şekilde kazandırılabilmesi için, mutlaka aynı saatte uyutulmaları gerekmektedir. Bunun yanında, vücudun hücrelerinin gelişim göstereceği en önemli zamanın, karanlık ortamda uyurken hazırlandığını da belirtmemiz gerekmektedir. Bu nedenle, çocuğunuzu karanlıkta, olmayan varlıkları kullanarak korkutmak yerine, onların karanlıkta uyumalarını alışkanlık haline getirmelerine yardımcı olmanız gerekmektedir.

Kendi yatağında; ya da odasında yalnız uyumak istemeyen bebek, ya da çocuğunuzun yanında, o uyuyana kadar oturabilirsiniz; sonrasında ise yine odadan ayrılmanız gerekmektedir. Bunun yanında, eğer gece uykusundan uyanıp sizin yanınıza gelmek isterse, ona yine aynı şekilde davranmanız gerektiğini unutmamalısınız. Onun sizin yanınızda olabileceği belirli zamanlar: korktuğu, üzüldüğü; ya da önemli bir sorun yaşadığı zamanlardır. Bunun haricinde, 2.5 yaşından büyük olan çocuğunuz sizden ayrı olamıyorsa, mutlaka hem sizin, hem de onun bir terapistten yardım alması gerekmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası