Çocuğumun Öksürüğü Nasıl Geçer?

Pek çok anne, özellikle mevsim geçişlerinde, soğuk kış günlerinde, gerek oyun oynarken terlemesi, gerekse yanlış beslenmesi dolayısı ile, çocuğumun öksürüğü geçmiyor şeklinde yakınmalarda bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere, çocuğumun öksürüğü nasıl geçer sorunuzun yanıtlarından söz edeceğiz. Çocuğun öksürüğüne ne iyi gelir diyenler arasında siz de yer alıyorsanız, gelin zaman kaybetmeden, ona öksürük şurubu vermeden neler yapabileceğinizi gözden geçirelim. Çünkü her öksürük şurubu her çocuğa iyi gelmediği gibi, aynı zamanda farklı başka rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Bunun yanında, çocuğunuzun bünyesinin öksürük şurubuna alışıp, tepki vermemesini saymıyoruz bile… Çocuğumun öksürüğü geçmiyor diyenler, hadi gelin neler yapabileceğimize birlikte bakalım…

Çocuğumun Öksürüğü Nasıl Geçer?
Çocuğun Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

• Ballı limon: İki yaşından büyük çocuklarınıza uygulayabileceğiniz balı, sindirim sistemi açısından iyi olmayacağından dolayı, iki yaşından küçük çocuklarınıza vermemelisiniz. Karışımı hazırlamak için yapmanız gereken, bir limonu tüm olarak, kaynamakta olan suyun içerisine atmak; ve sonrasında üç dakika kaynatmaktır. Ardından suyun içerisinden limonu alın; ve kabuğunu soyarak dilimlere ayırın. Sonrasında soğumasını bekleyin. Limon dilimlerinin soğumasından sonra bir tavanın dibine bal sürün, ve ısıtın. Kaynamasına izin vermeden içerisine, dilimlemiş olduğunuz limonları ekleyin, ve bu şekilde ortalama bir saat kısık ateşte pişirin. Balın içerisine limonun suyu da karışacaktır. Bir saat sonra ocağın altını kapatıp, karışımı ince telli süzgeçten geçirerek süzün. Elde edeceğiniz ballı limon suyunu soğutup, sonrasında, her seferinde bir çay kaşığı olmak kaydı ile, günde dört sefer çocuğunuza içirin.

• Tulsili zencefil: Çocuğumun öksürüğü geçmiyor diyen anneler, bu iki bitkiyi de güvendiğiniz bir aktardan satın alabilirsiniz. Yapmanız gereken, ayrı ayrı olmak kaydı ile, 5 tulsi yaprağı; ve bir küçük zencefilin suyunu katı meyve sıkacağı ile çıkartmaktır. Sonra her iki bitkinin sularını ayrı ayrı olmak kaydı ile, ince bir bez parçasından geçirip süzün. Ardından her iki bitkinin suyunu eşit miktarda karıştırın; ve karışımın içerisine, elde ettiğiniz karışım kadar bal ilave edin… Yani: yarım çay kaşığı zencefil suyu, yarım çay kaşığı tulsi suyu, ve bir çay kaşığı bal… gibi… Sonra, elde etmiş olduğunuz bu karışımdan, her seferinde iki çay kaşığı olacak şekilde çocuğunuza, günde 2 – 3 kere verebilirsiniz. Bal dolayısı ile bu karışımın da iki yaşından küçük çocuklara verilmemesi gerekir. Karışımın öksürüğü hemen azaltma etkisi göstereceğini belirtmeliyiz.

• Anason suyu: Çocuğun öksürüğüne ne iyi gelir diyenlerin kullanabileceği anason suyu, sadece basit öksürük durumlarında değil, bronşite bağlı öksürük sorununa da iyi gelmektedir. Yapmanız gereken şey ise basit: İlk olarak bir çorba kaşığı anasonu alıp ezin, ve yarım fincan kaynar suyun içerisine atıp, fincanın ağzını kapatarak yarım saat beklemesini sağlayın. Sonra elde ettiğiniz anason suyunu güzelce süzün. Elde ettiğiniz anason suyunun içerisine sonrasında da iki bardak su karıştırın. Sonra da soğutun. Anason suyunu her seferinde yarım şurup kaşığı olmak kaydı ile çocuğunuza günde dört sefer içirebilir, ve bu suyu buzdolabında iki ay sorunsuzca saklayabilirsiniz.

• Tavuk suyuna çorba: Çocuğunuza tavuk suyuna çorba içirerek, onun içini de ısıtıp, karnını da doyurabilirsiniz. Öksürük için iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da bilinen bu çorbanın, aynı zamanda boğaz ağrısına da iyi geldiğini belirtmemiz gerekmektedir. Peki çocuğunuza her anlamda rahatlama sağlayan tavuk suyuna çorbayı nasıl hazırlayabilirsiniz? Aslında tavuk suyuna çorba yapmak oldukça kolay. Tavuk parçalarını bir tencerenin içerisine alıp, içine soğan, ıspanak, havuç, patates… gibi sebzelerin de parçalarını ilave edin, ve içerisine su koyarak hepsini birlikte güzelce kaynatıp haşlayın. Ardından içerisine, lezzetlenmesi adına karabiber, tuz, limon suyu… gibi malzemeler de ekleyebilirsiniz. Çocuğunuzun beslenme durumuna göre tavuk suyuna çorbayı blenderden geçirerek de ona yedirebilirsiniz.

Çocuğun Öksürüğüne Ne İyi Gelir? Çocuğumun Öksürüğü Nasıl Geçer? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası