Çocuğumun Boyunu Nasıl Uzatabilirim?

Özellikle ergenlik çağında spor yapan; ve Kalsiyum minerali ile D vitamini alan çocukların boylarının daha uzun olduğunu belirtmemiz gerekmekle birlikte, yazımız içerisinde boy uzatan yiyecekler listesini de sizlere aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Çocuğumun boyunu nasıl uzatabilirim, ya da çocuğun boyunu uzatmak için ne yapmalıyım diyen anneler – babalar, kas yapısı gelişen çocuğun boyunun uzayacağını unutmamalısınız… Dilerseniz konuyu biraz daha açalım…

Çocuğun Boyunu Uzatmak İçin Ne Yapmalıyım?
Çocuğumun Boyunu Nasıl Uzatabilirim?

İçeriğinde Kalsiyum, ve D vitamini bulunan besinlerin; boy uzatan yiyecekler listesinde yer aldığını belirtmemiz gerekmekle birlikte, sizleri bu konuda da yormayıp, listeyi aktarmaya başlayalım…

Süt: İçeriğinde yoğun oranda Kalsiyum bulunduran süt; ve süt ürünlerini, ergenlik döneminde bolca tüketen çocukların kemik gelişimleri sağlıklı olacaktır. Bu nedenle her gün çocuğunuza iki bardak süt içirip, bir kase yoğurt yedirmeli, yemeklerin yanında ayran içmesini alışkanlık haline getirmesini sağlamalısınız. Sabah kahvaltısında ise, içeriğinde diğer peynirlere oranla daha çok Kalsiyum bulunduran keçi peynirini tercih edebilirsiniz. Keçi peyniri diğer peynirlere oranla fiyat olarak biraz daha pahalı gelirse, diğer peynir çeşitlerinden de yararlanabileceğinizi unutmamalısınız.

Susam: İçeriğinde yoğun miktarda Kalsiyum bulunduran susamı, ister simitlerin, ekmeklerin üzerine koyarak çocuğunuza yedirebilirsiniz, isterseniz de öğüterek tahin haline getirip, pekmez ile karıştırmak sureti ile çocuğunuzun sevdiği bir yiyeceği hazırlayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu şudur: Susamın yağ oranı yüksek bir içeriği bulunmaktadır. Günümüzde ise çocuklar obezite, sonrasında da diyabete yatkın olarak yetişmektedirler. Bu durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız, çocuk tarafından tüketilen susam miktarının fazla olmamasına özen göstermelisiniz.

Kalsiyum içeriği yüksek olan bu besinlerin çocuk tarafından tüketilmesi de her zaman istenilen sonucun elde edilememesine neden olabilmektedir. Çünkü vücut tarafından alınan kalsiyumun emilimi de bir o kadar önemlidir. D vitamini, Magnezyum; ve C vitamini içeriği yüksek olan besinler, alınan Kalsiyumun vücut tarafından emiliminin kolaylaşması anlamına gelmektedir. Bunun yanında, yağ oranı yüksek, lif; ve çinko içeriği fazla olan besinlerin tüketilmesinin de Kalsiyum emilimini zorlaştırdığını belirtmeden geçmemeliyiz. Bu nedenle çocuğunuzun gün içerisinde ne yediğini, özellikle ergenlik döneminde yakından takip etmeniz gerekmektedir.

Yeteri kadar güneş ışınlarından yararlanmayan çocukların boylarının istenilen seviyede uzamadığı, ve bununla birlikte, spor yapmayan çocukların da kas gelişiminin yeterli olmaması dolayısı ile boylarının istenildiği kadar uzamayacağını belirtmeden geçmemeliyiz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası