Çocuğum Çok İştahsız Ne Yapmalıyım?

Pek çok anne, çocuğum çok iştahsız şeklinde yakınmalarda bulunmaktadır. Bu iştahsızlık ise, psikolojik olabildiği kadar fiziksel nedenlere de dayanabilmektedir. Bu nedenle, çocuğum çok iştahsız diyorsanız, önce bu problemin nedenlerini araştırıp, buna yönelik çözümler üretmeye çalışmalısınız. Ama bunun yanında, çocuğum iştahsız ne yapabilirim, çocuğum çok iştahsız ne yapmalıyım gibi soruların yanıtlarını sizlere yazımızın ilerleyen bölümlerinde aktarmaya çalışacağız…

Çocuğum Çok İştahsız Ne Yapmalıyım?
Çocuğum İştahsız Ne Yapabilirim?

• Hatırlarsanız, Temel Reis’i izler, o ıspanak yediğinde bizler de yemek isterdik, çünkü ıspanak yediğinde Temel Reis daha güçlü, daha kuvvetli olurdu. Biz de bu nedenle çocuğum çok iştahsız diyorsak, her şeyin öncesinde ona beslenmenin ne kadar önemli olduğunu ispatlamalı, buna yönelik masallar anlatıp, videolar izlemesini sağlamalıyız. Düzenli beslendiğinde, bunun kendi adına işe yarayacağını bilmeli.

• Beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bilze de, bunu sevmesini sağlamanın da siz ebeveynlerin elinde olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle, yemek yerken çocuğunuzu zorlamayın. Örneğin, halıya yemek dökerse ona kızmayın, sadece buna önceden müdahale edebileceğiniz bir ortam hazırlayın; ama yemek yerken çocuğu kesinlikle rahat bırakın. İstiyorsa oyun oynayarak yemek yesin; ama yesin ki yemeye alışsın…

• İştahı olmayan çocuğunuzun, yediği yemeği sevmesini sağlayın. Bunu nasıl yapabileceğinize gelince… Örneğin, muza uçak şeklini verin; buna yönelik olarak muzu süsleyin. Makarnanın üzerine ketçapla gülen surat yapın. Ekmeği ayıcık şeklinde kesin. Yumurtalara çiçek şeklini vermek üzere halkalar halinde kesin… En çok da, çocuğunuzun sevdiği çizgi film karakterlerini kullanın.

• Yemek yemesi için onu zorlamayın. Aksine, yemek yemeyi onun için cazip hale getirin. Yoksa çocuğunuz sizinle inatlaşabilir, bu davranışı alışkanlık haline de getirebilir… Siz istediğiniz için değil, yemesi gerektiği için yemeli. Bu nedenle, onu zorlamak yerine, yediği şeylerin cazip olup, onları sevmesi daha mantıklı…

• Çocuğunuzun neyi sevip neyi sevmediğini belirleyin, ve, sevdiği şeylerin içerisine az miktarda sevmediklerinden de karıştırın. Sonra miktarı yavaş yavaş arttırın. Ama zaman zaman da, sevdiği şeyi tek olarak tüketmesini sağlayın. Bu zaman zarfında damak tadı, sevmediği besine alışacak olan çocuğunuz, bir süre sonra, karıştırmadan da sevmediği şeyi yiyebilir hale gelecektir.

• Çocuğa, yemek yemeden bir saat öncesinden başlamak kaydı ile, herhangi bir içecek vermeyin. İçecek çocuğunuzun midesini doldurduğu için yemek yemek istemeyebilir. Yemek sırasında da masaya içecek koymayın. Bir şey içmek isteyen çocuğunuz, bunu acıktığı için istemektedir. Gerekirse yemek saatini erken olacak şekilde değiştirin.

• Çocuğunuza yemek yedirirken, bir kaç yemeği bir araya getirip karışım halinde yedirmeyin. Çünkü muhtemelen çocuk bu karışık lezzeti sevmeyecektir. Ama tek başına yiyecek olursa, damak tadı her bir besini alabilir şekilde gelişeceğinden, bu durum daha çok tercih edilebilir niteliktedir.

Çocuğum Çok İştahsız Ne Yapmalıyım? Çocuğum İştahsız Ne Yapabilirim? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası