Bayram Şekeri Zararlı Mıdır?

Biz yetişkinler, çocuklara sevimli görünmek; ya da onları kırmamak adına, ramazan bayramında yine onlara bayram şekeri dağıtacağız. Ancak, hem ramazan bayramının yaz aylarına denk gelmesi; hem de bayram şekerinin zararlı olması, aslında küçük çocuklarımız üzerinde olumlu etki yaratmayacak. Peki şekerlemelerin zararları nelerdir? Dilerseniz zaman kaybetmeden sizler için şekerlemelerin zararlarından, özellikle de bayram şekeri tüketmenin çocuklar üzerindeki etkilerinden söz edelim…

Şekerlemelerin Zararları Nelerdir?

Şekerlemelerin zararlarından ilki sindirim sistemini olumsuz etkilemektedir. Bayram şekerini çok tüketen çocukların ilk olarak iştahları kesilir, sonrasında mide bulantısı, karın ağrısı başlar, ve ardından bu şikayetler kusma, ve ishal ile devam eder. Mevsimin yaz olması, şekerlemelerin zararlarının sindirim sistemi üzerinde bu derece etkili olmasının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

İshal olan; ya da sürekli kusan çocukların vücutlarında mineral, ve sıvı kayıpları yaşanır. Bu durum beraberinde dirençsizliğe neden olur; ve iştahları olmadığından dolayı herhangi bir şey yemek istemeyen çocuklar gıdasız kalmış olurlar. Evet şeker çocuklara enerji verir; tadının da güzel olması dolayısı ile bağımlılık yapar, bundan dolayı çocuklar bayram şekerini bolca tüketebilirler. Ancak sağlıklı yaşam uzmanlarının belirttiklerine bakılacak olursa, şekerin alkolden hiç bir farkı bulunmamakta; hatta vücutta zaten alkole dönüşmektedir; ve çocuklar bu nedenle şeker yedikten sonra çok enerjik, ve hareketli olur, yorulmak bilmezler… Küçük yaştaki çocuğunuza, bayram şekeri yerine alkol verir miydiniz? İşte bu nedenle bayram şekerini çocuğunuzun gereğinden fazla tüketmesinin önüne geçmeniz gerekmektedir.

Hiperaktivitenin, sadece bayram şekeri; ve şekerlemelerin zararları arasında değil, çayın, ya da muhallebide kullanılan şekerin de zararları arasında yer aldığını belirten uzmanlar, çocuğun şeker yiyeceği saatlerin, özellikle öğleden sonra zamanlarına göre ayarlanması gerektiğini belirtmektedirler. Bizim olduğu gibi çocuklarımızın vücutlarının da şekere gereksinimi olabilir, ama bunu sabah saatlerinde meyvelerle karşılamak doğru olacaktır.

Şekerlemelerin zararları nelerdir sorusunun yanıtları arasında alerjilerden de söz etmek gerekmektedir. Çocuğunuza şeker vereceğinizde, verdiğiniz şekerin içerisinde şekere renk veren boyar maddelerin; ya da daha farklı katkı maddelerinin bulunduğunu bilerek vermelisiniz. Eğer çocuk, yiyeceği şekeri ilk kez yiyecek ise, öncelikli olarak az miktar almalı, ve ailesi tarafından gözlemlenmeli. Vücudunda döküntü, kaşıntı; ya da ödem gibi oluşumlar gerçekleşiyorsa, o şekerlemenin devamı çocuğa verilmemeli… Bu tür alerjilerin 5 – 10 dakika içerisinde görüleceği unutulmadan, sabırla bu sürenin geçmesi beklenmeli…

Şekerlemelerin zararları arasında diş sağlığına olan olumsuz etkilerinden de söz etmek gerekmektedir. Ağzında özellikle çürük dişi olan çocukların, şeker yemelerinin ardından diş ağrılarının gözlemlenebileceği unutulmamalıdır. Bu gibi durumlardan korunabilmek adına, çocuğun her şeker tüketmesinin sonrasında bir bardak su ile rahatlatılması; ve günde en az iki sefer dişlerinin fırçalanması sağlanmalıdır. Çocukta diş ağrısı yine de devam ediyorsa, en kısa zamanda doktora gitmesi sağlanmalıdır.

Bayram şekeri, özellikle iki yaşının altında olan çocuklara verilmemelidir. Ama eğer yine de verilir, ya da çocuk, şekeri ailesinin kontrolü dışında alır, ve şeker çocuğun boğazına kaçarsa, ilk müdahalede çocuğun yüz üstü yatırılması sağlanmalı, ve sırtına vurularak kusması amaçlanmalıdır. Eğer kusma durumu söz konusu değil ise; ve şekerin bebeğin nefes borusuna kaçtığından şüpheleniliyorsa, hiç zaman kaybetmedfen, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Çocuk iki yaşının üzerinde ise de gün içerisinde en çok iki tane şeker yemesi sağlanmalı; çikolata verilecekse üçten fazla çikolatayı tüketmesi önlenmelidir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası