Yazın Cilt Bakımı Yapılır Mı?

Yazın cilt bakımı yapılır mı diye soranlara, yazın cilt bakımı yapılmaz mı diye sormak gerekiyor belki de… Neden yapılmasın ki? Bu soruyu sormanızın nedeni muhtemelen şu olsa gerek: Kış aylarında soğuk, ve kuru olan hava dolayısı ile cilt kurur, ve çatlar. Cilt bakımı da bu nedenle yapılır. Ama zaten yaz, sıcak; ve nemli, bir de cilt bakımı yaparsak cildimiz vıcık vıcık olur… Yazın cilt bakımı yapılır mı? Evet yapılır. Peki yazın cilt bakımı nasıl yapılır; ve neden? Bu sorunun yanıtlarına birlikte bakalım dilerseniz…

Yazın Cilt bakımı, aslında tam da biraz önce belirttiğimiz gibi, sıcak, ve nem dolayısı ile yapılır. Çünkü bu hava şartları, kişilerin ciltlerinde yağlanmaya neden olur. Eğer cilt tipiniz kuru ise, bu yağlanma sizi memnun dahi edebilir; çünkü kuru cilt çabuk kırışır; ve erken yaşlanmaya meyillidir. Ancak yağlı cilt, zaten akne; ve sivilcelere meyillidir, bir de daha fazla yağlanma durumu söz konusu olursa, daha fazla akne, ve sivilcenin gündeme gelmesine sebebiyet verir. Peki yazın cilt bakımı nasıl yapılır?

Yazın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

• Sabun, aslında cilt bakımında kullanılmaması gereken malzemelerdendir. Ama, söz konusu yazın cilt bakımı olduğunda, cilt temizliği için özel olarak geliştirilmiş gliserinli sabunlardan yardım alabilirsiniz. Çünkü, köpük; ya da krem cilt temizleyici ürünlerin de içeriklerinde yağ bulunduğu için, bu ürünler bu mevsimde çok da tercih edilmemektedir.

• Yaz aylarında yapacağınız cilt bakımında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, kullanmanızın şart olduğu güneş koruma faktörlü kremlerdir. Eğer bu kremleri kullanmazsanız, güneşin cildinizde lekelenmelere neden olacağını, çillerin ortaya çıkacağını unutmamalısınız. Daha çok evden dışarı çıkarken kullanmanız gereken bu kremlerin, yüzünüze, ve boynunuza bir çay kaşığı kadar uygulanması yeterli olacaktır. Kullandığınızda cildinize masaj yaparak yedirmekten de kaçınmanızın gerekli olduğu güneş koruyucu kremlerin, cilt tipine uygun, ve yüksek koruma faktörlü olması önerilmektedir.

• Belki yaz da olsa makyaj yapmaktan vazgeçmeyeceksiniz. Ama kullanacağınız makyaj malzemelerinin yağlı olmamasına dikkat edebilirsiniz. Yağlı makyaj malzemeleri, zaten yağlanmaya hazır olan cildinizi daha da yağlı hale getirir; ve bununla da kalmayıp, güneşin zararlı ışınlarını da cildinize hapseder. Bu nedenle, çok yağlı makyaj malzemesi kullananlarda, yazın daha çok güneş lekesi görüldüğü unutulmamalıdır.

• Her ne kadar makyaj malzemeleriniz fazla yağlı olmasalar da, çok fazla makyaj yapıp, malzemelerinize güvenmemeli, mutlaka düzenli şekilde cilt bakımınızı gerçekleştirmelisiniz.

• Yazın cilt bakımı, sadece dışarıdan yapılan uygulamalarla da yapılmaz. Bunların yanında dengeli beslenmeye de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bol bol sebze, meyve tüketerek, cildinizdeki toksinlerin dengelenmesini sağlayabilir, daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

• Spor, her şeyde olduğu gibi cilt bakımında da önemlidir. Ter yolu ile, toksinlerin vücuttan atılmasına katkıda bulunduğu için, günde ortalama bir saat yürümeyi tercih ederek cilt sağlığı, ve güzelliğinizi koruyabilirsiniz.

• Yaz aylarında çok terleyeceğiniz için, cildinizin su kaybı yaşayacağını da unutmamalı, ve pürüzsüz cilt için bol su tüketmelisiniz. Bu sayede cildiniz daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

• Sigara; ve alkolden ise, olabildiğince uzak kalmalı, bu maddelerin cilde toksin etkisi yaptığını unutmamalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası