Yağ Bezeleri Neden Oluşuyor?

Genellikle 15 – 20’li yaşlar itibari ile ortaya çıkmaya başlayan yağ bezelerini, vücut için herhangi bir zararı bulunmayan, deri altında oluşan iyi huylu kistler olarak tanımlayabiliriz. Ama yine de onlarla yaşamayı hiç birimiz istemeyiz; en azından güzelliğimize düşürdükleri gölgeden şikayet ederiz. O halde, ilk olarak yağ bezeleri neden oluşuyor sorusunun yanıtlarını alalım; sonra da yağ bezeleri nasıl geçer sorusunun cevabını öğrenelim ve kısacası, yağ bezeleri hakkında detaylı bilgi edinelim.

Yağ Bezeleri Neden Oluşuyor?

Daha çok göz çevresinde ve yüzün farklı yerlerinde ortaya çıkan, yarım küre şeklinde, büyüklüğü 1 – 2 milimetreye kadar olan rengi inci; ya da sarı kabarcıklar şeklindeki milium kistleri, genellikle kadınlarda, yoğun kullanılan kapatıcı ve cilt bakım ürünlerinin eseridir.

Ksantelazma adı verilen, daha çok göz kapaklarında görülen, düz yüzeyli ve büyük çaptaki yağ bezelerinin genellikle yapısal olarak ortaya çıktığını belirtmeliyiz. Ailede genel olarak yüksek kolesterol varsa, bu yağ bezelerini daha da sık gözlemleyebiliriz.

Daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkan; çünkü nedeni yaş faktörüne dayanan, Senil Sebase Hiperplazi adı verilen, sarımsı rengi bulunan, büyümenin gözlemlendiği, orta ya da küçük çöküntüler şeklinde yağ bezelerinin de bulunduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.

Sebase Adenom ve Karsinom adı verilen, diğer yağ bezeleri kadar sık görülmeyen, düzensiz sınırları olmasına karşın deride sarımsı kabarcıklar şeklinde kendini gösteren yağ bezelerinin nedeni ise Muir-Torre Sendromu olarak düşünülür ve bu durum beraberinde kalın bağırsak kanserini getirebilir. Bu noktada ilk olarak Dermatoloji uzmanı ile görüşülmeli, gerekli muayenenin sonrasında biyopsi istenmeli ve sonrasındaki tanıya uygun olarak hareket edilmelidir.

Genellikle kansere dönüşmeyen yağ bezelerinin tanımını yaparken de iyi huylu kistler olduklarından söz etmiştik. Ama, özellikle göz çevresinde düzensiz sarımsı kabarcıklar şeklinde kendini gösteren yağ bezelerini yine de, iyi bir şekilde tetkik ettirmeniz önerilmektedir. Çünkü onlar da Sebase Karsinom olarak adlandırılmaktadırlarç Ve diğer yağ bezelerine göre daha tehlikelidirler.

Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Yağ bezelerini yok etmeye çalışmadan önce bir Dermatoloji uzmanına başvurmanız önerilmektedir. Zaten kurtulma yöntemleri arasında genellikle tıbbi uygulamalar yer alır. Örneğin Milium Kisti lazer, elektokoter ya da enjektör ucu ile bölgede açıklık oluşturularak yağ bezelerinin içinin temizlenmesi ile giderilir.

Ksantelazma adı verilen yağ bezelerinin giderilmesinde cerrahi yöntemler ya da frekansiyel lazerden yararlanılır; ama görüntünün tamamen giderilmeyeceği; ama en aza indirgenebileceği bilinmelidir.

Yaşla birlikte ortaya çıkan yağ bezelerinin giderilmesi için önce ilaç tedavisi, ardından da ışık tedavisi uygulanır ki bu yöntemin adı fotodinamiktir. Kriyoterapi de uygulanabilir; bu yağ bezelerinin dondurulması ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kanser riski bulunan ya da kanser olan yağ bezelerinin giderilmesinde kesinlikle cerrahi yöntemler; yani ameliyat uygulanır.

Pek çok kişinin ise tüm bu yöntemler yerine, daha basit olan, yağ bezelerini sıktığını görürüz. Bu yöntem hem işe yaramayacak; hem de cilt tahrişi ve enfeksiyonlara neden olacaktır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası