Vitiligo Bitkisel Tedavisi

Vitiligo, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen, cilt ve saç renginin üretiminde rol alan hücrelerin yapısının değişmesi ya da ölmesi ile ortaya çıkan, renksizlik; yani beyazlama sorunudur. Bulaşıcı olmadığı gibi herhangi bir hayati tehlikesi de bulunmamaktadır. Ancak vitiligo hastalığı ile başa çıkmak durumunda olan kişilerde psikolojik bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir; depresyon gibi, benlik kaygısı gibi… Ancak vitiligo bitkisel tedavisi bulunmakla birlikte, vitiligo evde tedavisini de ilerleyen bölümlerde sizlere anlatmaya çalışacağız.

Vitiligo Bitkisel Tedavisi

Vitiligo hastalığının, hayatınız boyunca geçmeyeceği ile ilgili bir teşhis konuldu ise ve bu durum sizi sıkıntıya sokuyorsa, evde vitiligo tedavisine yönelebilirsiniz ve etkin sonuçlar alabileceğinizi de belirtmeliyiz. Bununla birlikte, bu gibi sağlık sorunlarında internet üzerinde gruplar oluşturulmakta ve insanlar tecrübelerini birbirleri ile paylaşmaktadırlar. Siz de deneyimlerinizi, sayfamızın yorum bölümüne yazabilirsiniz.

■ Hindistan cevizi yağı, evde vitiligo tedavisi için önemli bir isimdir. Bunun için usanmadan, istediğiniz sonucu elde edene kadar, günde üç kere cildinize Hindistan cevizi yağı sürün. Ayrıca, yemeklerinizle birlikte beş çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı yiyebilirsiniz. Bir ayın sonrasında sonuç almaya başlarsınız. Tam anlamı ile sonuç alabilmek için ara vermeden kullanıma devam etmeniz gerekmektedir.

■ Elma sirkesi de antimikrobiyel etkisi ile vitiligo probleminin giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Mantar enfeksiyonuna vitiligo üzerinde etkili olan elma sirkesini, aynı miktarda su ile karıştırıp, günde iki sefer vitiligonun bulunduğu bölgeye sürmeniz gerekmektedir.

■ Pek çok cilt sorununa iyi gelen aloe veranın vitiligo üzerinde de etkili olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bunun için günde iki ya da üç sefer, aloe vera yaprağından biraz kesip, içerisinde bulunan jeli vitiligonun olduğu bölgeye uygulamanız, sonrasında da durulamadan bir kaç saat bekletmeniz gerekmektedir. Tam olarak sonuç almak için en az iki ay düzenli kullanmanız gerekmektedir.

■ Vitiligo hastalığının bir diğer tedavi yöntemi de ham bal ile olmaktadır. Yapmanız gereken, ham balı vitiligonun olduğu bölgeye sürüp yirmi dakika beklemek, sonrasında da ılık su ile durulamaktır. Günde bir sefer bu uygulamayı yapmanız yeterli olacaktır. Hem lekelenmeleri önler; hem de yayılmalarını engeller.

■ Vitiligo bitkisel tedavisinde son olarak, kırmızı kil kullanmayı deneyebilirsiniz. İki çorba kaşığı kırmızı kili bir çorba kaşığı zencefil suyu ile karıştırarak sorunlu bölgeye uygulayıp on dakika bekletin. Sonrasında bölgeyi soğuk su ile durulayın. Ve bu uygulamayı günde bir sefer, sorununuz geçene kadar gerçekleştirin.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası