Uçuk Neden Çıkar?

Uçuk pek çok kişinin; ama özellikle de kadınların problem yaşadığı sancılı cilt problemlerinden bir tanesidir. Herkes uçuk neden çıkar sorusuna kendi kafasında farklı yanıtlar verir. Kimilerimiz korktuğunda, kimilerimiz güneş çarptığında, kimilerimiz düşen bağışıklık sisteminde uçukla karşılaşırız. Peki aslında uçuk neden çıkar? Uçuk nasıl geçer? Dudakta uçuk çıkarsa ne yapmalıyız? İşte tüm bu merak ettiğiniz soruların yanıtları:

Uçuk Neden Çıkar?

Uçuğun en önemli nedeni Herpes virüsüdür. Kabuklu ve kuru olduğunda bulaşıcı değildir. Ancak sıvı halinde iltihap akmaya başladığında, artık o uçuk bulaşıcı hale gelmiş demektir. Herpes virüsüne bağlı olarak ortaya çıkan uçuk çok sıkıntılı bir sürecin yaşanmasını beraberinde getirebilir ve bunun yanında, partnerle fiziksel birliktelik sırasında da bulaşması durumu söz konusudur.

Uçuk genellikle ciltte temas yolu ile ortaya çıkmaktadır. Güneşe maruz kalmak, adet dönemi gibi hormonal değişimler, cilt travmaları, duygusal stres, ateş, yorgunluk… gibi unsurlar da beraberinde uçuk oluşmasına neden olabilmektedir.

Genellikle bir hafta içerisinde iyileşen, patlayan ve kuruyarak kabuklaşan uçuk, genellikle kişinin günlük yaşamını, konuşmasını ve yemek yemesini olumsuz etkiler. Bu kadar zaman beklemektense kısa sürede evde yapılan uygulamalarla uçuğu geçirebilecek şeylerin neler olduğunu bilmek gerekir.

Dudakta Uçuk Çıkarsa Ne Yapmalıyız?
Uçuk Nasıl Geçer?

■ Ojelerinizi çıkartmak için kullandığınız aseton ile uçuklarınızdan da kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken şey oldukça basittir: Bir pamuğu asetonun içerisine batırın ve günde iki sefer, sadece uçuk üzerine uygulayın. Cildinizin sağlıklı bölümlerine değdirmeyin. Uçuk tamamen geçene kadar bu işlemi yapın.

■ El temizleyici jellerin de uçuğa sebep olan virüslerle savaşma etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte, diğer yaraların da kısa sürede iyileşmesini ve problemli bölgelerin dezenfekte edilmesini sağlar. Kullanmak için, top haline getirdiğiniz pamuğun üzerine el temizleme jelini damlatın. Sonrasında uçuklu bölgeye uygulayın. Ağrınız geçene kadar en az günde iki sefer uygulamayı da ihmal etmeyin.

■ İçeriğinde antibiyotik, antigungal ve antiseptik maddeler bulunduran çay ağacı yağı da uçuk için denenebilecek bir diğer malzemedir. Kullanmak için günde iki sefer, çay ağacı yağından az miktarda, bir kulak temizleme çubuğuna damlatın ve sonrasında uçuklu bölgeye uygulayarak yağ buharlaşana kadar bekleyin. Yağı çok fazla kullanmayın, ya da bir miktar su ile seyreltin. Aksi halde cildinizde tahrişe neden olabilir.

■ Kulak çubuğundan yararlanılarak kullanılan bir diğer şey de nane yağıdır. Ağrıya neden olan virüslerle savaşan antiviral bir yağdır nane yağı. Yapmanız gereken tek şey, uçuğun olduğu bölgeyi ılık su ile durulamak ve sonrasında kulak çubuğunun üzerine biraz nane yağı damlatıp uçuk üzerine uygulamaktır.

■ Elma sirkesi de uzun yıllardan bu yana uçuk için kullanılmaktadır. Antibakteriyel ve antiseptik etkileri bulunan elma sirkesi yaraları kısa sürede iyileştirme özelliğine de sahiptir. Cildin pH seviyesini de dengeler. Yapmanız gereken tek şey pamuğu elma sirkesi ile ıslatmak ve sonrasında da uçuk üzerinde 15 dakika bekletmektir. Bu şekilde anında rahatlama hissedersiniz. Elma sirkesi bölgeyi biraz kızartabilir; ancak bu zamanla geçecektir. Yapmış olduğunuz uygulamanın daha etkili olması için elma sirkesinin içerisine biraz da limon suyu karıştırabilirsiniz.

■ Buz ile yapacağınız kompres de uçuk üzerinde önemli yararlar sağlayacaktır. Bu sayede uçuk hafifler, rahatlar, iltihabın yarattığı kaşıntı ve yanma hissi azalır. Yapmanız gereken tek şey bir küçük buz kalıbını havlu içerisine sarmak ve problemli bölgede beş dakika kadar tutmaktan ibarettir.

■ Sarımsak, içeriğinde Kiyol isimli antiviral bir madde bulundurur. Bu madde hem uçuk yarasını iyileştirir; hem de şişkinliğin giderilmesini olanaklı hale getirir. En doğal antibiyotik olduğu zaten hepimiz tarafından bilinmektedir. Yapmanız gereken tek şey, bir diş sarımsağı ezmek ve uçuk olan bölgeye uygulamaktır. Sonrasında beş dakika kadar beklemeli ve ardından da bölgeyi yıkamalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası