Mantara Ne İyi Gelir?

Cilt sağlığını etkileyen problemler arasında yer alan mantar, kandida adı verilen bir tür mayadan kaynaklanır ve vücudun her yerinde ortaya çıkabilmektedir. Ama daha çok genital bölge ve ayaklarda ortaya çıktığını belirtebiliriz. Şifalı bitkiler ise sağlık adına her alanda olduğu gibi mantar konusunda da etkilidirler. Peki o halde sorumuz şu olmalı: Mantara ne iyi gelir? İşte mantara iyi gelen bitkilerin listesi ve kullanım şekilleri:

Mantara Ne İyi Gelir?

■ Sarımsak: İçeriğinde 33 farklı organosülfür bulunduran sarımsağın doğal antibiyotik olduğunu, antibakteriyel, antiviral, antiparazitik pek çok etkiye sahip olduğunu belirtmeliyiz. Bu özelliklerinden dolayı, mantara neden olan kandida ile savaşabilmektedir. Mantar için sarımsak kullanımını elinizden geldiğince çiğ şekilde gerçekleştirmeli, mümkün olduğunca günde 2 – 3 diş sarımsak tüketmelisiniz. Salatalarınıza ya da yoğurdunuza ekleyebileceğiniz sarımsağı yemeklerinizin içerisine de ilave edebilirsiniz.

■ Sebzeler: Mantara iyi gelen bitkilerden söz ederken sebzelerden de söz etmezsek olmaz. Ancak, her sebzeyi de mantar tedavisi için kullanmamalısınız. İçeriğinde nişasta bulunan sebzeler mantara iyi gelmezler. Patates, tatlı patates, pancar, turp, havuç, bu anlamda tüketmemeniz gereken sebzelerden bazılarıdır. Kuşkonmaz, karnabahar, brokoli ise organik olduğu sürece, nişasta oranlarındaki düşüklük dolayısı ile haşlanarak tüketilmesi önerilen sebzeler arasında yer almaktadır. Nişasta vücutta şekere dönüştüğü ve mantar da şeker ile yakın arkadaş olduğu için, özellikle kandidanın neden olduğu tüm sorunlarda şekerden uzak durmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

■ Elma Sirkesi: Elma sirkesinin vücuda, sağlığımıza olan yararlarını bilmeyen yoktur. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde mantar kendisine daha zor gelişme alanı bulmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren elma sirkesini, mantardan kurtulmak ve korunmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Günde iki sefer, her seferinde iki çorba kaşığı olmak kaydı ile elma sirkesi tüketebilirsiniz. Ancak bunu mutlaka bir bardak suya karıştırarak içmelisiniz. İlk zamanlar bir çorba kaşığı ile başlayıp, bunu sonrasında iki çorba kaşığına çıkartabilirsiniz. Asitli yapısı dolayısı ile daha fazlasını ise tüketmemelisiniz.

■ Fermente Süt Ürünleri: Keyif ve yoğurt başta olmak üzere ayran ve peynirden söz ediyoruz. Çünkü bu besinler faydalı probiyotik içeriğe sahip, mayalanarak hazırlanan gıdalardır. Probiyotiklerin özelliği, vücutta faydalı bakterilerin artmasını sağlamaktır. Böylece mantar ile savaşılmış ve mantar önlenmiş olur.

■ Keten Tohumu Ve Chia Tohumu: Keten ve chia tohumları içeriklerinde polifenoller bulundurmaktadır ve polifenoller probiyotiklerin büyümesini sağlayarak mantar ile savaşı kolaylaştırırlar. Biraz önce zaten probiyotiklerin mantar üzerindeki etkilerinden söz etmiştik. Her iki bitkiyi de, ister salatanıza, isterseniz de yoğurdunuza karıştırarak tüketebilirsiniz. Ama keten tohumunu tüketmeden hemen önce öğütmeye dikkat etmelisiniz.

■ Baharatlar: Özellikle mantara iyi gelen bitkiler arasında zerdeçal ve tarçının yer aldığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bulunmaktadır. Zerdeçalı kullanmak için bir çay kaşığı miktarında alın ve bir bardak süt ile birlikte ağzı kapalı olarak kısık ateşte on dakika kaynatın. Sonrasında ılık olarak içebileceğiniz bu karışımı günde iki sefer tüketin.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası