Kış Egzaması Nasıl Önlenir?

Kolların ön tarafında ya da tüm kolda, bileklerde, boyun, yüz ve dizlerde, kafa derisi, sırt ve göğüslerde görülebilen kış egzaması, rengi kırmızıdan kahverengi griye dönem kuru pullu cilt lekelerine, kaşıntıdan çizildiğinde sıvı sızdırarak aşınmalara neden olan küçük şişliklere kadar pek çok belirti ile karşımıza çıkabilir. Kış aylarında daha sık karşılaşılan kronik bir sorun olan kış egzamasını önlemenin yolları da bulunmaktadır. İlerleyen bölümlerde sizlere kış egzaması nasıl önlenir sorusunun detaylı yanıtlarını bulabileceksiniz.

Kış Egzaması Nasıl Önlenir?

■ Kış egzamasını önlemenin yollarından ilki, sıcaklığı her yerde eşit seviyede tutabilmektir. Bunu, eviniz ya da iş yeriniz için rahatlıkla yapabilirsiniz. Sıcak odadan soğuk mutfağa geçmek cildinizin yeterince işlevini yerine getirememesine neden olacaktır. Bu nedenle her yerde eşit seviyede sıcaklık olmalıdır. Ayrıca, yorgan kullanmak yerine bir kaç kat battaniye ya da yatak örtüsü kullanırsanız, kıyafet olarak üst üste bir kaç kat giyinirseniz, sıcaklandığınızda en üstteki kattan kurtulma şansınız olabilir.

■ Kış egzaması, bulunduğunuz havanın kurumasından da kaynaklanabilir. Çünkü kullanmakta olduğunuz ısıtma sistemleri soğuk ortamı zorla ısıtır ve havayı kurutur. Bu durum da kış egzamasına ortam hazırlamaktadır. Bunu önlemek yerine bir nemlendirici kullanabilir, ortam sıcaklığını eşit seviyede tutabilirsiniz. Ya da her odaya bir bardak su koyup, odanın nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

■ Senenin her döneminde nemlendirici kullanmalı, ama kış aylarında, cildinizi nemlendirmeye daha çok önem vermelisiniz. Günde en az bir kere, cildinize uygun, yoğun bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirin. İçeriğinde badem yağı bulunduran nemlendiriciler oldukça etkilidir. Bir nemlendiricinin daha etkili olması ve uzun süre kalması için, duş sonrasında, hafif ıslak olan cildinize nemlendirici sürün.

■ Kış egzamasını önlemenin yollarından bir diğeri de yünlü kıyafetlerden kaçınmanızın gerekliliğidir. Bunun yerine pamuklu giysileri tercih etmelisiniz; çünkü yünün cildi kurutma ve kaşıntıyı arttırma gibi olumsuz etkileri bulunmaktadır. Kaba dikişli ve gevşek iplikli giysiler de aynı etkiyi gösterir. Bununla birlikte, deriye alerjiniz varsa deri eldivenlerden kaçınmalı; eğer mutlaka deri eldiven kullanmak istiyorsanız da altına ipek bir eldiven takmalısınız.

■ Sıcak ve uzun süreli banyolardan soğuk kış günlerinde kaçınmalısınız; çünkü kış egzamasına bu da neden olmaktadır. Bunun yerine ılık su ile duş almalı, suyun içerisine, nemlendiriciler eklemelisiniz. Duş sonrasında cildinizi havlu ile bastırarak ovalamamalı, cildiniz nemli iken badem yağı ya da zeytinyağı içerikli nemlendiricileri cildinize uygulayarak cildinizin nemi içerisine hapsetmesini sağlamalısınız.

■ Yulaf unu banyosu yaparak cildinizi kış egzamasının ağrı, kaşıntı… gibi belirtilerine karşı koruyabilirsiniz. Bunun için, içerisinde sıcak suyun dolu olduğu küvetin içerisine bir bardak kolloidat yulaf ununu karıştırın. Sonrasında 15 dakika boyunca bu suyun içerisinde kalın. Sudan çıktığınızda ise nemi cildinize hapsetmek için ıslak cildinize nemlendirici uygulayın. Kış egzamasından kurtulmak için bu uygulamayı haftada bir ya da iki kere gerçekleştirin.

■ Güneşin zararlı ışınlarından ve ısısından kendinizi kış aylarında da koruyun. Bulutlu günlerde dahi, kış aylarında dışarı çıkacaksanız yine güneş koruyucu kullanın, hem de koruma faktörü en az 30 olsun. Aksi halde güneş yanıklarına, güneşin neden olduğu kış egzamasına maruz kalabilirsiniz.

■ Kış egzamasına bağlı izleri, cildi sıkılaştırma etkisi ile azaltan ve cildi rahatlatan, toksinlerden koruyan bir diğer şey de elma sirkesidir. Eşit miktarda su ve elma sirkesini karıştırarak kış egzamasından etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Kurumasını bekleyip sonrasında da cildinizi durulayarak nemlendirici uygulayabilir ve bu uygulamayı günde iki kere tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca bir bardak ılık suyun içerisine iki çay kaşığı elma sirkesi ve balı karıştırarak da günde iki sefer içebilirsiniz. Ama bir mide probleminiz varsa elma sirkesi tüketirken dikkatli olmalısınız.

■ Beslenmenin kış egzaması üzerinde önemli etkisi bulunmaktadır. Turunçgiller, şeker, beyaz un, paketlenmiş süt ürünleri, işlenmiş gıdalar kış egzamasını tetiklerken, keten tohumu, balık yağı, somon balığı gibi zengin omega-3 kaynakları, hindistan cevzi yağı ve zeytinyağı ile E ve C vitamini içeren yiyecekler, kış egzamasına karşı sizi koruyacak isimler arasında yer almaktadır.

■ Sadece dışardan değil, cildinizi içerden de nemlendirmeniz gerekmekte. Bu nedenle günde en az iki litre su için. Su bakımından zengin sebze ve meyveler tüketin. İdrarınızın rengi açık ise cildiniz içerden de yeterince nemli demektir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası