Kıl Dönmesi Nedir?

Genellikle 15 – 35 yaş arası erkeklerde görülen; batık kıl problemi ile karıştırılan durumun kadınlarda da görüldüğünü belirtmeden geçmemeliyiz. Peki karıştırmamak adına sormak mantıklıdır: Kıl dönmesi nedir? Kıl dönmesi belirtileri nelerdir? Kıl dönmesi neden olur? Kıl dönmesi nasıl geçer? Merak ettiğiniz tüm bu soruların daha fazlasını, kıl dönmesi hakkında bilgileri yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Kıl Dönmesi Nedir?

Genellikle anüs bölgesinde görülen bir cilt hastalığı olan kıl dönmesi, daha çok erkeklerde ve 15 – 35 yaşları arasında görülür. Bu yaş aralığında kıl dönmesinin nedeni, anüs bölgesinin bu yaş aralığı itibari ile yumuşamaya başlamasından kaynaklanmaktadır.

Her ne kadar batık kıl ile kıl dönmesi birbirine karıştırılıyor olsa da, aslında iki problem birbirinden farklıdır ve görülme nedenleri de farklılık göstermektedir.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesinin nedenini öğrendiğinizde sizi şaşırtacak olan bir şey ile karşılaşacaksınız. Şöyle ki, kıl dönmesi, saç dökülmesi ile ilgili bir problem olup, dökülen saçın o bölgeye ulaşıp orada kalması ile alakalı bir durumdur.

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi anüsün yumuşaması, çamaşır içerisinde kalan saçın deri altına girmesine neden olur ve kıl dönmesi problemi ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar bu teoriyi destekler niteliktedir. Aynı şekilde ameliyatlar da öyle…

Genellikle kuyruk sokumu – anüs bölgesinde ortaya çıkan kıl dönmesi, sadece burada değil, göbek, koltuk altı, yüz ve bacaklarda da görülebilir. Daha çok kuyruk sokumu – anüs bölgesinde görülmesinden dolayı muayene olmaya utanan kişiler, bu ihmalkarlıkları ile kıl dönmesinin ilerlemesine neden olurlar. Kıl dönmesi belirtileri ortaya çıktığında tedavi edilirse giderilebilir; ancak ilerlemesi durumunda yapılması gereken ameliyattır. Bu nedenle ciddiye alınması gereken kıl dönmesi belirtilerini bilmek, fark edildiğinde ise uzman doktora görünmek çok önemlidir.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

■ Kuyruk sokumunda nohut büyüklüğünde şişlik, kıl dönmesi belirtileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Eğer fark edilmesi halinde doktora gidilmez ise şişliğin büyüklüğü yumurta kadar da olabilmekte ve sonrasında da içerisinde apse oluşturmaktadır. Bu durum makat akıntısına neden olabilir ve çok sıkıntılı bir süreçtir. Kısacası, mutlaka dikkate alınmalıdır.

■ Ağrı, dikkate alınması gereken kıl dönmesi belirtilerinden bir diğeridir. Başlangıçta idare edilebilirliği olan bu ağrı, hemoroit ile ya da kabızlık ile de karıştırılabilir. Ancak dikkate alınmaz ve şişlik ile birlikte ağrının da ilerlemesine izin verilirse, söz konusu ağrı zaman içerisinde dayanılmaz bir hal alacaktır.

■ İlk başta ortaya çıkan küçük iltihap, sonrasında kendini apseye dönüştürür ve mutlaka içinin boşaltılması gerekir. Aksi halde makat akıntısına neden olacağını biraz önce de belirtmiştik. Bu akıntı çamaşırın arka kısmında sarı renkli bir ıslaklık olarak kendini gösterebilir.

■ Kıl dönmesi belirtilerinden bir diğeri de kuyruk sokumundaki deliktir. Bu delik birden fazla sayıda da olabilir ve gözle görülebilir niteliktedir. Söz konusu delik, kılın içeri girmesi sonucunda ortaya çıkmış olan delik olarak anlatılabilmektedir.

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, kıl dönmesi belirtilerini dikkate alır ve doktorunuza başvurursanız, cerrahi yöntemlere gerek kalmadan çözülebilecek olan sorununuz, bitkisel yöntemlerle dahi giderilebilmektedir. İlerleme durumunda ise bitkisel yöntemler hiç bir işe yaramayacaktır.

■ Isırgan otunu biraz haşlayın. Sonrasında suyunu süzüp, bir kap içerisinde ezerek lapa haline getirin. Hazırlamış olduğunuz bu lapayı kıl dönmesi olan bölgeye uygulayın ve yirmi dakika bekleyip sonrasında ılık su ile durulayın.

■ Kıl dönmesinin olduğu bölgelere günde bir kaç kez sıcak su torbası ya da sıcak havlu ile her seferinde 15 dakikalık uygulamalar gerçekleştirin.

■ Bir kabın içerisinde ısıtmış olduğunuz süte bir lokma ekmek batırın ve bu ekmeği kıl dönmesinin olduğu bölgeye uygulayarak bir kaç dakika bekletin. Kıl yumuşadığında, eğer çok derinde değilse, cımbız kullanarak çekip alabilirsiniz.

■ Yarım çay bardağı epsom tuzunun içerisine bir bardak ılık su dökün. Ardından, çok derinde değilse ve kıl dönmesi olan bölgede iltihap oluşmamış ise hazırlamış olduğunuz bu karışımı bölgeye uygulayın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası