Güneş Kremi Nasıl Sürülmeli?

Bu yazımızda sizleri, güneş kremi nasıl kullanılır; ve güneş kremi nasıl sürülmeli şeklindeki sorular hakkında bilgilendirmeye çalışacağız. Pek çok kişi, kış aylarında hava soğuk olduğu için, güneş kremi kışın kullanılırmı şeklinde sorularını bizlere yöneltmektedir. Güneş kremi sıcaktan değil, güneşten korur. Bu nedenle yaz – kış ayrımı gözetmez. Bununla birlikte, uzmanlar, güneş kremi kullanımını, güneşin olmadığı gündüz saatlerinde, yine de gerçekleştirmemiz gerektiğini belirtmektedir. Bunun nedeni, ozon tabakasının dünyamız için, yaşanan hava kirliliği dolayısı ile çok incelmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Güneşte bulunan, ve yeteri kadar süzülemeden bizlere kadar ulaşan UltraViyole ışınlar, sonu ölüme kadar varabilen cilt kanserine neden olabilmektedir. İşte bu nedenle güneş kreminin düzenli; ve olması gerektiği şekilde kullanımı çok önemlidir.

Güneş kreminin etkinliği, ve koruyuculuğu, onun kaç faktörlü olduğu ile alakalıdır. Hepimiz, en az 30 faktörlü güneş kremi kullanmalıyız. Eğer vücudunda yanık olan, ya da daha önceden kanser öyküsü bulunan bir kişiyseniz, bu durumda daha yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalısınız. Alacağınız güneş kreminin suya dayanıklı olmasına ise, daha çok dikkat etmelisiniz… Bir güneş kreminin, mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması; ve, mümkünse doktorunuz tarafından önerilerek seçilmesi gerekir. Ayrıca, 6 aydan sonra, etkinliğini kaybeden ürününüzü kullanmaya devam etmenizin pek bir anlamı da bulunmamaktadır… Peki bunun haricinde, güneş kremi nasıl sürülmeli, güneş kremi nasıl kullanılır? İşte yanıtları:

Güneş Kremi Nasıl Sürülmeli?
Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Yüzünüz için en az 50 faktörlü bir güneş kremi almalısınız. Bunu, nazik hareketlerle, derinize masaj yapmadan, göz çevresi, ve dudaklarınız hariç olmak kaydı ile, boyun, ve kulak arkası bölgelerinde de uygulamalısınız. Sonrasında dekolte, sırt, kol, bacak, ayak… gibi güneşe maruz kalan tüm bölgelere, en az 1 tatlı kaşığı kadar olacak şekilde, güneş kremini uygulamanız gerekmektedir. Bu işlemi, güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce uygulamalı; ve, iki saatlik aralıklarla da tekrarlamalısınız. Ayrıca, havuza, denize girdikten sonra, iki saati doldurmamış dahi olsanız, yeniden güneş kremi uygulamanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Bazı kişilere göre güneş kremi ile masaj yapıp, sonrasında güneşe çıkmak daha etkilidir. Ama böyle bir durum söz konusu olmadığı gibi, bu şekilde, güneşin zararlı etkilerine karşı kendinize davetiye çıkartmış olursunuz. Bunun tam aksini yapmalı, güneş kremine elinizle olabildiğince temas etmemeye özen göstermelisiniz. Her ne kadar güneş kremi kullanıyor da olsanız, özellikle yaz aylarında, 11:00 – 16:00 saatleri arasında güneşe çıkmamaya dikkat etmeli, güneşte bulunan D vitamininden yararlanmak için ise sadece 15 – 20 dakikanızı güneşte geçirmek için ayırmalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası