El Terlemesi Nasıl Geçer?

Bazı kişiler için el terlemesi o kadar yaygın bir problemdir ki, hem sadece kendilerinin o kadar kötü olduğunu düşünürler; hem de biriyle tokalaşmaktan dahi kaçınırlar. Siz de o grupta mısınız? Depresyon, sinir, stres, endişe, panik atak el terlemesini tetikler. Bununla birlikte, kullandığınız bazı ilaçlar da el terlemesini gündeme getirebilir. Bir de, el terlemesinin işaret ettiği sorunlar vardır; örneğin düşük kan şekeri, tiroid bezlerinin fazla çalışması, sinir sistemi problemleri, yaklaşan kalp krizi ya da menopoz ve fazla kullanılan alkol de el terlemesi ile anlaşılabilir. Peki el terlemesi nasıl geçer? El terlemesine ne iyi gelir? Evde uygulayabileceğiniz doğal ve pratik yöntemlerle el terlemesinden kurtulabilirsiniz. İşte uygulayabileceğiniz o doğal yöntemler:

El Terlemesine Ne İyi Gelir?
El Terlemesi Nasıl Geçer?

■ Bebek pudrası, el terlemesine uygulayabileceğiniz en pratik yöntemler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yanınızda bir küçük şişe bebek pudrası taşıyabilir ve ellerinizi kıyafetlerinize silmek yerine bebek pudrası ile ovalayabilirsiniz. Bu sayede bebek pudrası hem nemi emer; hem de ellerinizde tere bağlı kötü kokuyu gidermiş olur.

■ Elma sirkesinin de el terlemesine iyi gelmesi söz konusudur, çünkü vücudun pH seviyesini dengeler. Bununla da kalmaz, gözeneklerinizi sıkılaştırarak el terlemesini önlemeye yardımcı olur. Bunun için, eğer bir mide rahatsızlığınız yoksa, bir bardak ılık suyun içerisine iki çay kaşığı elma sirkesi ve biraz bal karıştırıp günde bir sefer içebilirsiniz. Ya da kağıt havluya elma sirkesi döküp, ellerinizi günde bir kaç sefer sirkeli havlu ile silebilirsiniz. Başka bir alternatif de, su ile elma sirkesini karıştırıp, ellerinizi sirkeli su içerisinde beş dakika tutmaktır. Tercih edeceğiniz yöntem ne olursa olsun, alacağınız sonuçtan memnun kalırsınız.

■ İçeriğinde Magnezyum ve B vitamini bulunduran adaçayının da el terlemesine iyi geldiğini belirtmemiz gerekir. Bunun için de tıpkı elma sirkesinde olduğu gibi, uygulayabileceğiniz bir kaç yöntem bulunmaktadır. Örneğin, günde bir fincan adaçayı içebilirsiniz. Bir kase sıcak suyun içerisine adaçayı koyup, 15 dakika beklettikten sonra, ellerinizi bu suyun içerisinde yarım saat bekletebilir ve bu işlemi günde iki sefer tekrarlayabilirsiniz. Bir de, kurutulmuş adaçayını yanınızda taşıyabilir, ellerinizin nemini ve yağını emmesi için zaman zaman ellerinizin çevresinde gezdirebilirsiniz.

■ İçeriğinde bulundurduğu Tanik asit ile ter bezlerini azaltan bir diğer şey de siyah çaydır. Yapmanız gereken, bir bardak sıcak suyun içerisine dört poşet siyah çay atmak ve beş dakika bekletip demlenmesini sağlamaktır. Sonrasında bu suyun içerisinde ellerinizi yarım saat bekletebilirsiniz. Nemli siyah çay poşetlerini ellerinizin üzerinde beş dakika gezdirebilir; ya da ellerinizi nemli siyah çay poşetlerine günde bir kaç kere silebilirsiniz.

■ Karbonat da hem pratik, hem de ucuz olması dolayısı ile el terlemesi nasıl geçer sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Alkali yapıya sahiptir. Dolayısı ile terlemeyi önler, çabuk buharlaşmasını sağlar ve nemi emer. Tüm bu etkilerden yararlanmak için isterseniz bir kase suyun içerisinde üç çorba kaşığı karbonatı eritebilir ve ellerinizi bu suda on dakika bekletebilir, bu işlemi her gün uygulayabilirsiniz. İsterseniz de, eşit miktarda karbonat ve mısır nişastası karışımı ile terli ellerinizi silebilirsiniz.

■ Domates suyunun teri önlemek, gözenekleri sıkılaştırıp ter kanallarını tıkamak gibi özellikleri bulunmaktadır. Bunu vücut ısısını düşürerek gerçekleştirir. Bu etkilerden yararlanmak için günde iki bardak taze sıkılmış domates suyu içebilirsiniz. Ya da, bir dilim domatesi elinizin etrafında 15 dakika gezdirebilir; veya ellerinizi 15 dakika boyunca domates suyu içerisinde bekletebilirsiniz.

■ Hayatınızdan stresi çıkartın. Pek çok kişide el terlemesi aşırı stres ve kaygıdan kaynaklanır. Bunu aşmak için nefes egzersizleri yapabilir, spora gidebilir, müzik dinleyip hobi edinebilirsiniz. Ayrıca meditasyon ve yoganın stres üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu da belirtmeliyiz. Ama her şeye rağmen el terlemesini geçiremiyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası