Egzama Hastalığı Neden Olur?

Cilt tipi daha çok kuru ve hassas olan kişilerde ortaya çıkan egzama hastalığı, kendisini kaşıntı ve kuruluk ile hissettirir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde gözlemlenen egzama hastalığının, her beş çocuktan birinde, her 25 yetişkinden birinde gözlemlendiğini belirtmemiz gerekir. Hem genetik, hem de çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen egzama hastalığı neden olur, egzama hastalığının belirtileri nelerdir, egzama nasıl geçer gibi soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Egzama hastalığının nedenleri arasında ilk iki sırayı genetik ve alerji alır. Bunun sonrasında farklı nedenlerden de söz edilebilmektedir. Ancak genel olarak, yağ dengesinin ciltte değişmesi ile ortaya çıkan egzama hastalığı, sı kaybına neden olur ve kuruluğu, beraberinde de kaşıntı ve döküntüyü getirir diyebiliriz. Çatlaklar, kızarıklıklar, kabarma, kuruma… gibi belirtiler de egzama dolayısı ile ortaya çıkabilmektedir.

Hassas olan egzamalı cilt için tercih edilen kıyafetlere dikkat etmek gerekir. Özellikle yünlü giysiler cildi tahriş etmektedir. Ayrıca, kuru da olan cilt, beraberinde sabun ve şampuan kullanımı ile daha da kuru bir hale gelir. Bu nedenle, egzama hastalığı olan cilt bakımı oldukça zordur ve dikkat gerektirir diyebiliriz.

Saçların da etkisi altında kaldığı egzamada, saç derisinde de sıklıkla konaklar gözlemlenir. İşte bu nedenle, her hastalık gibi egzama da erken teşhis edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

Egzama Hastalığı Neden Olur?

■ Genetik: Özellikle anne ya da babasında egzama hastalığı bulunan bir çocuk egzamaya çok yatkındır. Bağışıklık sistemi zayıfsa ve çevresel faktörler de egzama için uygunsa, sorunun ortaya çıkma ihtimali %80’lere varabilmektedir.

■ Stres: Özellikle stresli durumlarda ortaya çıkan egzamaya stres egzaması adı verilmektedir. Beyin korku ile stresi ayırt edemez ise tepki verir ve ortaya çıkar.

■ Tahriş: Cilt tahrişine neden olan bazı ürünler bulunmaktadır: sabun, şampuan, çamaşır deterjanı, parfüm… gibi. Bunlar cildin kurumasına ve yağ dengesinin bozulmasına neden olan maddelerdir. Dolayısı ile tahriş olan cilt egzamaya maruz kalabilir.

■ Alerjenler: Alerjen maddelere bağlı egzama genellikle çocuklarda görülmektedir. Bununla birlikte, nikel takılar, saç boyaları, kozmetik malzemeler yetişkinlerde egzama hastalığının nedenleri arasında yer alan alerjenlerdendir. Çocuklar için süt, yumurta… gibi yiyecekler dahi egzama hastalığına zemin hazırlayabilir.

■ Hava Şartları: Özellikle kış aylarında egzamanın daha sık görüldüğünü biliyoruz. Bunun nedeni havanın soğuması ve nem oranının düşmesinden kaynaklanmaktadır. Cilt de nemsiz kalmakta ve kurumasının sonucunda da egzama ortaya çıkmaktadır.

■ Hormonal Değişimler: İnsan vücudunun kendi ürettiği kimyasallara hormon adı verilmektedir. Özellikle adet, hamilelik gibi dönemlerde ortaya çıkan egzama hastalığının nedenleri arasında hormonal değişimler de yer almaktadır.

■ Sigara içmek

■ Banyoda uzun süre kalmak ve çok sıcak su kullanmak

■ Terlemek

gibi unsurlar da egzama hastalığına neden olmaktadır.

Egzama Hastalığının Belirtileri

■ Cildin kızarması ve şişmesi

■ Ciltte şiddetli kaşıntı ve yanma

■ Cilt renginin değişmesi

■ İçi su dolu küçük kabarcıklar

■ Cildin kuruyup, kabuklanıp pütür pütür olması

■ Kesik ve çatlak cilt görünümü

Egzama hastalığının belirtileri arasında sayılmaktadır.

Egzama Hastalığı Nasıl Önlenir?

■ Banyo yaptıktan sonra hemen nemlendirici kullanın

■ Ilık su ile banyo yapın.

■ Çok fazla şampuan ve sabun kullanmayın.

■ Evinizin nemli olmasına dikkat edin.

■ Bulunduğunuz ortam ne çok sıcak; ne de çok soğuk olsun.

■ Stresten uzak durun

■ Sigara içmeyin; içilen ortamlarda bulunmayın.

■ Pamuklu çarşaflar kullanın

■ Kimyasal maddelerle cildinizin temasını olabildiğince azaltın

■ Terlediğinizde ılık duş alın

■ Egzamanın olduğu yerleri kaşımayın

■ Kullandığınız aksesuarların nikel, metal, titanyum gibi malzemeden yapılmış olmasını önleyin.

■ Süt ve süt ürünlerine alerjiniz varsa kullanmayın

■ Kozmetik ürün tercihlerinizi bir dermatolog ile görüşerek yapın.

■ Kıyafetleriniz pamuklu ve bol olsun; yün ve sentetik kumaşlardan uzak durun.

Egzama Nasıl Geçer?

■ Bir çelik tencere içerisinde yarım litre suyu kaynatın. Sonrasında içerisine bir avuç beyaz dut kurusu ilave edin ve yedi dakika daha kaynatıp ocağın altını kapatın. Sonrasında suyun dayanabileceğiniz sıcaklığa gelene kadar ılımasına izin verin. Ardından elinizdeki egzamayı bu suyun içerisinde on dakika bekletin. Bir saat boyunca elinizi yıkamayın; yıkadığınızda da duru su kullanın. İki hafta boyunca, haftada üç sefer olmak kaydı ile bu uygulamayı tekrarlayın. Eğer olumlu sonuç alamazsanız kürü uygulamaya devam etmeyin.

■ İçeriğinde E vitamini bulunduran aloe vera, cildinizi besler ve güçlendirir; nemlendirerek kurumasını önler. Bu nedenle aloe vera jelini egzamanın olduğu bölgeye düzenli olarak uygulayın ve bölgeyi bir müddet yıkamayın.

■ Papatyanın ruhsal rahatlamayı sağladığını bilmeyenimiz yoktur. Ama egzama üzerinde de rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Bir bardak suyu kaynatıp ocaktan alın ve içerisine bir tatlı kaşığı papatya koyup on dakika demlenmesini sağlayın. Ardından bir temiz bez yardımı ile papatya suyunu egzama üzerine uygulayıp on dakika beklemesini sağlayın. Her gün düzenli olarak bu uygulamayı gerçekleştirin.

■ Salatalığın anti enflamatuar etkisi, egzama hastalığının belirtilerini azaltmaktadır. Bu nedenle rendelediğiniz salatalığı egzama üzerine uygulayın ve bir süre beklemesini sağlayıp, sonrasında da bölgeyi durulayın.

■ Havuç, içeriğinde bulunan A vitamini ile cildi besler ve nemlendirir. Bu anlamda egzama hastalığı için de etkilidir. Bir tane havucu haşlayıp sonrasında soğumasını beklemeli; ardından da ezerek egzama üzerine uygulayıp bir saat beklemesini sağlamalısınız. Her gün düzenli olarak bu uygulamayı yapmanızı önermekteyiz.

■ Kaynamakta olan suyun içerisine atkuyruğu bitkisini ekleyin ve sonrasında on dakika daha kaynatın. Ardından suyu süzüp soğumasını bekleyin. Sonrasında egzamalı bölgeye uygulayın ve 15 dakika beklemesini sağlayın. Bu uygulamayı günde iki sefer olmak kaydı ile her gün gerçekleştirin.

■ İçeriğinde bulunan enzimler dolayısı ile cildin kaşıntısını ve acı hissini alan bir diğer bitki de aynısefa bitkisidir. Çay gibi demleyip sonrasında süzün ve soğumasının ardından egzama hastalığı bulunan bölgeye uygulayarak bir müddet beklemesini sağlayın. Ardından durulayın. Bu işlemi her gün uygulamalısınız.

■ Bir bardak kaynar suyun içerisinde kekik ve adaçayını çay olarak demleyin. Sonrasında süzüp yemeklerden önce, her gün tüketin.

■ Tahriş olmuş cildinize soğuk sütü pamuk yardımı ile her gün uygulayın. Günde iki sefer yapmanız halinde kaşıntı ve ağrı hissini azaltmış olacaksınız.

One Response

  1. AYLA 10 Ocak 2018

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası