Dudakta Uçuk Çıkarsa Ne Yapmalıyız?

Dudakta uçuk çıkması hepimiz için önemli bir sorundur. Günlük yaşantımızda, hem istemediğimiz bir görüntüye neden olur, hem yemek yememizi; hem de konuşmamızı zorlaştırır. Ve tüm bunların yanında, bulaşıcı olduğunu bildiğimiz ve genellikle dudakta uçuk çıkmasının nedenlerini bilmediğimiz için herkesten uzak durmaya çalışırız… Biz durmasak da dudakta uçuk çıkmasını gören kişiler zaten bizden virüslüymüşüz gibi kaçarlar. Peki dudakta uçuk belirtileri nelerdir? Dudakta uçuk çıkarsa ne yapmalıyız? Dudakta uçuk çıkması hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

Dudakta Uçuk Belirtileri

■ İlk ve en önemli belirti, aslında uçuk daha ortaya çıkmadan kendini gösteren şiddetli ağrı ve kaşıntıdır.
■ Belirtmiş olduğumuz kaşıntı ve ağrının, uçuğa dönüşmesi için ortalama bir günlük zaman geçmesi gerekir.
■ Bir günün sonunda ise kaşıntı ve ağrının olduğu yerlerde şişlik, kızarıklık ya da içi su dolu kabarcıklar ortaya çıkabilir.

Dudakta Uçuk Çıkmasının Nedenleri

■ Herpes virüsü, dudakta uçuk çıkmasının nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Ancak bizler bunu genellikle, soğuk algınlığı gibi bir takım problemler sonucunda uçuk çıkmış olduğu şeklinde algılarız.
■ Bağışıklık sisteminin zayıflaması da dudakta uçuk çıkmasının nedenleri arasında yer almaktadır. Ama eğer böyle bir durum söz konusu ise beraberinde farklı enfeksiyonel hastalıklar da ortaya çıkar; örneğin grip olursunuz.
■ Dudakta uçuk çıkmasına üç farklı virüs grubu neden olmaktadır. HSV-1, HSV-2, HSV-3 olarak söz konusu bu virüs isimlerini sıralayabiliriz.
■ Yüksek ateş
■ Uykusuzluk
■ Yetersiz ve dengesiz beslenme
■ Uykusuzluk
■ Stres
■ Birlikte olunan partnerin sık sık değiştirilmesi
■ Kansızlık
■ Hormonal değişimler
■ Gebelik
■ Uzun süre güneşte kalmak
■ Enfeksiyon almak
■ Çok fazla A vitamini almak
■ Fazla alkol tüketmek
■ Ameliyat olmak
■ Diyabet hastası olmak
■ Adet dönemi
■ Uçuklu biri ile yakın temas

Dudakta Uçuk Çıkması Bulaşıcı Mıdır?

Evet, dudakta uçuk çıkmasının nedeni, birinden size uçuğun bulaşması olabilir. Bunun için o kişi ile yakın temasta bulunmak, tükürük alışverişi ya da aynı tabaktan yemek yemek, aynı bardaktan su içmek, aynı çatal ya da kaşığı kullanmak… yeterli olmaktadır. Önlem alabilmek adına bu gibi durumlardan kaçınmak gerekir.

Temiz kaşık, çatal, bardak kullanmak, yemekleri kendi tabağınızdan yemek, uçuğu olan bir kişiyi öpmemek, uçuğa dokunduğunuzda elinizi yıkamak… bir başkasında var olan uçuğun size bulaşmasını önleyecek faktörlerdir.

Dudakta Uçuk Çıkarsa Ne Yapmalıyız?

■ Gece yatmadan önce, eşit miktarda Mısır nişastası ile suyu karıştırıp macun haline getirin ve uçuk üzerine sürün. Sabah uyandığınızda da bölgeyi temiz su ile durulayın.
■ Eğer dudakta uçuk çıkması, ağrı beraberinde yanmayı da getiriyorsa o bölgeyi nemlendirmeniz gerekiyor demektir. Ve bunu, uçuk üzerine buz koyarak gerçekleştirebilirsiniz.
■ Uçuğun üzerine aloe vera jelinden bir çay kaşığı ölçüsünde koyabilirsiniz. Pek çok cilt problemine ve yanığa iyi gelen aloe vera jeli uçuğa da iyi gelmektedir.
■ Günde iki sefer, uçuğu su ile temizlemenizin sonrasında, bir pamuğu önce su ile ıslatın; sonra da üzerine nane yağı damlatıp dudağınıza uygulayın. Sorunun kısa zaman içerisinde giderildiğini göreceksiniz.
■ Sarımsak iyi bir antibiyotiktir ve bunu bilmeyen yoktur. Uçuğun kuruyup düşmesini kolaylaştırır. Bunun için bir diş sarımsağı ortadan ikiye bölmeniz ve uçuk üzerine sürmeniz yeterlidir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası