Ciltte Vitamin Eksikliğinin Belirtileri

Sağlıklı beslenme, sadece sağlıklı yaşam için değil, cilt sağlığı için de büyük önem arz etmektedir. Hangi vitamin eksikliği ciltte kuruluk yapar; hangi vitamin eksikliği sivilce yapar gibi soruların elbette yanıtları bulunmaktadır. Cilt sağlığı için sadece dışarıdan uygulanan cilt bakımı yeterli olmaz. Cilt sağlığına pek çok etken katkıda bulunur ki bunların en önemlileri arasında vitaminler ve mineraller yer almaktadır. O halde cildimizdeki problemleri doğru beslenerek giderebiliriz. İşte bunun yolları:

Vitamin Eksikliğinin Belirtileri

■ Hangi Vitamin Eksikliği Ciltte Kuruluk Yapar? Bazen yanlış beslenme, bazen de güneşe çok fazla maruz kalma sonucu ortaya çıkan besin yetersizliği neden olabilir. Genellikle A vitamini ve C vitamini eksikliği, kuru cilt için neden olarak gösterilmektedir. Balkabağı, havuç yaban mersini ve kayısı tüketerek, kuru cilt sorununu önemli ölçüde çözebilirsiniz.

■ Hangi Vitamin Eksikliği Sivilce Yapar? Genellikle A vitamini, E vitamini ve B vitamin eksikliği, ciltte sivilce ve akneleri ortaya çıkartmaktadır. Ancak sivilce ve akneli cildin tek nedeni vitamin eksikliğinin belirtileri değildir. Çevresel faktörler ve hormonal değişimler de sivilce ve akneye neden olabilir. Yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve zeytinyağı tüketerek, sivilce ve aknelerden büyük oranda kurtulabilirsiniz.

■ Soluk Dudaklar: Sadece dudaklarınız değil, diş etlerinizin de soluk görünümü, Demir eksikliğini işaret etmektedir. Karaciğer, ıspanak, kuru fasulye, yağsız et… soluk dudaklar ve diş etlerinin nedeni olan Demir eksikliğini gidermek için beslenmenizde yer vermenizin gerektiği isimlerdir.

■ Çatlak Dudaklar: Çatlak dudaklar, soğuk kış günlerinde hepimizin başına gelmekte olan problemler arasında yer almaktadır. Ama sürekli dudaklarınızda çatlaklarla karşılaşıyorsanız, bu muhtemelen vitamin eksikliğinin belirtileri arasında yer alan bir durumdur. B vitamini eksikliği ile birlikte; vücudunuzda bulunan eksik su miktarı da çatlak dudaklara neden olabilir. Kuru fasulye, nohut gibi kurubaklagiller, kuru yemiş, balık, yağsız et, turunçgiller… çatlak dudaklardan kurtulmanız için size yardımcı olabilirler.

■ Hangi Vitamin Eksikliği Göz Altı Torbaları Yapar? Kan dolaşımının yavaş olması ve vücutta ödem bulunması göz altı torbalarına neden olabilir. Potasyum, Magnezyum, İyot.. eksikliği dolayısı ile de göz altı torbaları görülebilir. Ispanak, turp, Himalaya tuzu, deniz yosunu ve muz, göz altı torbalarına iyi gelebilecek isimler arasında yer almaktadır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası