Cilt Temizliği Neden Önemlidir?

Bu yazımızda sizlere cilt temizliği ile ilgili bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Öncelikli olarak cilt temizliğinin önemine kısaca değinip, sonrasında da cilt temizliğinin püf noktalarından söz edeceğiz. Eğer siz de makyaj yapıyor, sürekli açık ortamlarda bulunuyor, cilt bakımına önem veriyor, ya da sivilcelerinizle ilgili problemler yaşıyorsanız, mutlaka cilt temizliği hakkında bilgi sahibi olmalısınız…

Cilt Temizliğinin Önemi

Cildimiz gözeneklerden oluşmakta olup, bu gözeneklerin içerisine de sürekli olarak yağ, ve kirler dolmaktadır. Eğer cilt temizliği yapılmaz, ve cilt, söz konusu yağ; ve kirinden arındırılarak nefes almaz ise, tam da bu bölgelerde sivilce, akne; ve siyah noktaların oluşumu gündeme gelecektir.

Cilt temizliği yapmadan cilt bakımı yapmanız, ya da cildinize herhangi bir uygulama yapmanızın da bir anlamı bulunmayacaktır; bunun nedeni, yine gözeneklerin tıkalı olmasıdır, ve uygulamaların hiç birisinin, temiz olmayan cilt yüzeyine etkisinin olabileceğini düşünmemelisiniz.

Makyaj ise, cilt temizliğine dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeridir. Geceleri tüm vücut gibi cilt hücreleri de kendini yenilemektedir. Ancak makyajından arındırılarak cilt temizliği yapılmamış olan bir cildin de yenilenmesi, ya da onarılması gibi bir durumun söz konusu olmayacağını unutmamanız gerekmektedir.

Peki cilt temizliği bu denli önemli iken, cilt temizliğinin püf noktaları nelerdir?

Cilt Temizliğinin Püf Noktaları

• Cilt temizliğini, hem içeriden, hem de dışarıdan, mutlaka su ile yapmalısınız. Su, cildin kırışıklıklarını önlemeye yönelik olarak cilde nem terapisi uygulamaktadır. Kırışıklıklar, nemin olmadığı ciltlerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, cilt tipinize uygun temizleyicinizi kullanıp, cildinizi su ile arındırmanızın gerekliliğinin yanında, günde en az iki litre de su tüketmeniz önerilmektedir. Bu da cildinize içeriden nem etkisi sunmaktadır.

• Cilt temizliğinin püf noktalarından bir diğeri de, cildinize haftada ortalama iki sefer peeling yapmanızın gerekliliğidir. Yapacağınız peelingi de olabildiğince doğal ürünlerle yapmalı, ya da evde kendiniz peeling hazırlamalısınız. Esmer şeker, deniz tuzu, karbonat, kahve… gibi malzemeler doğal peeling uygulayabileceğiniz malzemelerdir. Yoğurt, bal, limon suyu… gibi malzemelerle yumuşatarak yaptığınuız peelingden etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Peeling, cilt temizliğinde, cildi ölü hücrelerden arındırma etkisi ile büyük önem arz etmektedir. Peeling sonrasında sağlıklı cilt hücreleri, ve deri ortaya çıkmaktadır.

• Biraz önce belirttiğimiz gibi, cildin makyaj ile kalması çok sağlıksız bir durumdur. Makyaj ile işinizin bitmesinin hemen sonrasında cilt temizliğinizi yapmanız; ve gözeneklerinizin hava almasını sağlamanız gerekmektedir. Makyajınızı temizlerken de, zeytinyağı gibi doğal makyaj temizleyicilerden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, göz makyajını temizlemek için mutlaka, göze uygun bir makyaj temizleyici edinmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Aksi halde, genel makyaj temizleyicilerin, gözlere kullanılması, alerjik etkilere neden olabilecektir.

• Makyaj yaparken de cilt temizliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu anlamda, makyaj fırçalarınızı, özellikle de göz makyajı için kullandığınız fırçaları haftada bir kere temizlemelisiniz. Bu fırçaların bakteri ürettiklerini; dolayısı ile cilde sağlıksız bir ortam oluşturacaklarını unutmamalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası