Cilt Soyulması Nasıl Geçer?

Cilt sağlığı hakkında az çok bilgi sahibi olduğunuzda, yüzün, özellikle de göz çevresi ve dudak çevresinin çok hassas bir cilt derisine sahip olduğunu anlayabiliyorsunuz. Güneş yanıkları ve daha pek çok neden, bu narin derinin zarar görmesine sebep olabiliyor. Güneş yanığı durumunda, cilt soyulması, cilt kuruluğu ve kuruyan cildin pul pul dökülmesi gibi rahatsız edici durumlarla karşılaşılabiliyor. Peki cilt soyulması neden olur sorusunun başka yanıtları var mı? Sizlere hem bundan söz edip; hem de cilt soyulması nasıl geçer sorusunun yanıtlarını aktaracağız.

Cilt Soyulması Neden Olur?

Başlıca neden güneş yanığıdır. Bunu yaz aylarında, özellikle de denize girdiğinizde çok kolay anlarsınız. Ancak farklı başka nedenler de bulunmaktadır.

■ Bulunduğunuz ortamda havanın fazla kirli olması
■ Kozmetik ürünlere karşı alerjinizin bulunması ve bilmeden onları kullanmaya devam etmeniz
■ İçeriğinde, farkında olmadığınız zararlı bileşenlerin bulunduğu cilt bakım ürünlerini kullanmanız
■ Cildinizle uyumlu olmayan cilt bakım ürünlerini bilinçsiz kullanmanız
■ İklim koşullarının sert olması
■ Bağışıklık sisteminizin zayıf olması
■ Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarınızın bulunması
■ Kullanmakta olduğunuz bazı ilaçların ve kimyasalların yan etkileri…
gibi pek çok etken cilt soyulması problemini ortaya çıkartabilmektedir.

Cilt soyulması problemini yaşamaya başladığınızda beraberinde kızarıklık, kaşıntı, hatta kanamalarla dahi karşılaşabilirsiniz. Eğer ilk aşamada sorunu çözemezseniz, sonrasında bazı enfeksiyonlara da neden olabileceğinizi unutmamalısınız. Peki o halde cilt soyulması nasıl geçer?

Cilt Soyulması Nasıl Geçer?

■ Zeytinyağının cildiniz için, içeriğinde cildi iyileştirme etkisi bulunan E vitamini ile yağ asitlerini bulunduran çok iyi bir doğal nemlendiricidir. Nemi ciltte hapsetme etkisi bulunduğu için hem cilt soyulması; hem de kuruluğa iyi gelir. Günde üç kere, zeytinyağına batırılmış pamuk ile cildinize dairesel hareketlerle masaj yapın. Ayrıca haftada bir sefer, iki çorba kaşığı tuzun içerisine, macun kıvamını alana kadar zeytinyağı ekleyin ve bu karışım ile cildinizi fırçalayın. Bu uygulama ölü deriyi cildinizden atıp, pul pul dökülmeleri önleyecektir.

■ Sütün de içeriğinde yağ bulunmaktadır. Bu yağ cildiniz için önemli bir nemlendirici etki gösterecektir. Bununla birlikte Laktik Asit de bulunduran süt, ölü deri hücrelerinden kurtulmanızı sağlar. Günde üç sefer, soğuk sütün içerisine bez batırıp, bu bezi sıkarak fazla sütünü akıtın. Ve ardından yüzünüze bezi kapatıp on dakika bekleyin.

■ İçeriğinde, cildi onarmaya katkıda bulunacak kadar C vitamini bulunduran salatalık, yüksek oranda su da bulundurmaktadır. Su da hem cildi nemlendirir; hem de tahriş olmuş ve pul pul dökülmekte olan cildin iyileşmesine katkıda bulunur. Günde iki sefer, bir tane salatalığı rendeleyin ve sonrasında cildinize uygulayarak yirmi dakika beklemesini sağlayın. Ardından cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz. Günde bir sefer, yarım bardak rendelenmiş salatalığın içerisine bir çorba kaşığı yoğurt; bir çorba kaşığı da bal ilave edin. Elde ettiğiniz bu karışımı cildinize uygulayıp yirmi dakika beklemesini sağlayın. Ardından ılık su ile cildinizi durulayabilirsiniz.

■ Elma sirkesi, güneş yanığı, sedef ve egzama hastalıklarına bağlı cilt soyulmasının tedavisinde önemli bir etkiye sahiptir. İçeriğinde asetik asit bulunduran elma sirkesi, kaşıntı ve iltihaplanmaların önüne geçer. Aynı zamanda cildin pH dengesini arttırır ve dolayısı ile pul pul dökülme ve kuruluk hissi de ortadan kalkmış olur. Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı elma sirkesini ilave edin. Hazırlamış olduğunuz sirkeli su karışımını, parmağınızı kullanarak yüzünüze uygulayın ve on dakika beklemesini sağlayın. Sonrasında cildinizi soğuk su ile durulayabilirsiniz. Sonra cildinizi kurulayın ve hafifçe nemlendirici uygulayıp, bu uygulamayı günde iki sefer gerçekleştirin. Ama eğer cildinizde aşınmalar söz konusu olursa bu yöntemi devam ettirmeyin.

■ Günde en az iki litre su içmelisiniz. Aksi halde dışardan yapmış olduğunuz uygulamalar pek işe yaramayacaktır. İçmeniz gereken su miktarı, bulunduğunuz yerin iklimi, sizin yaşam şekliniz, sağlık durumunuz ve yaşınız gibi farklı etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Alkol ve çay – kahve gibi içeceklerin su yerine geçmediğini, bu şekilde düşündüğünüzde ise susuzluğa neden olacağını unutmamalısınız.

Bunlara ek olarak, cilt sorulmasında dikkat etmeniz gereken bazı detaylar da bulunmaktadır. Onlardan da söz edelim.

■ Soyulan cildi kendiniz kopartmayın. Çünkü iyileşmesi için cildin belli bir zamana gereksinimi bulunmaktadır.
■ Soyulan cildinizi kaşımayın. Aksi halde cildiniz enfeksiyonlara her zamankinden daha açık bir hal alırlar.
■ İçeriğinde Sodyum Lauryl Sülfat bulunduran cilt bakım ürünleri cildinizin kurumasına neden olur. Bu nedenle bu ürünleri kullanmayın. Cilt temizleyicinizin de bu kurala uyması gerektiğini ve cilt tipinize uygun olması gerektiğini hatırlayın.
■ Cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyun. Bunun için dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanın.
■ Dudaklarınız için, içeriğinde en az 15 SPF koruma faktörü bulunan bir dudak kremi kullanın.
■ Geniş kenarlı şapkalar kullanarak evden dışarı çıkarsanız, cildinizin güneşe maruz kalmasını olabildiğince engellemiş olursunuz.
■ Sıcak duş ve banyo cildinizin kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Bu nedenle suyun ılık olmasına özen gösterin.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası