Cilt Sorunları Neden Olur?

Güzelliğimize gölge düşürmesi dolayısı ile sinirlendiğimiz cilt sorunlarını, sadece görüntümüzü iyileştirmek ve bakışları üzerimizden çekmek adına çözmeye çalışırız. Oysa ki cilt sorunlarının nedenleri arasında pek çok sağlık sorunu yer alabilmektedir. Örneğin tiroit problemlerini, vitamin – mineral eksikliklerini, cilt sorunlarına bakarak anlayabiliriz. Bu nedenle, sadece güzelliğimize gölge düşürmelerinden dolayı değil, sağlığımız hakkında haber verdikleri için önemsemeliyiz cilt sorunlarını. Peki cilt sorunları neden olur? Teker teker gözden geçirelim. Ancak, cilt sorunlarını çözebilmek için önce dermatoloji bölümüne gitmemiz gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Cilt Sorunları Neden Olur?

■ Akne ve sivilcelerin çoğalması cilt sorunları arasında yer alan ve en rahatsız edici olan durumlar arasında yer almaktadır. Bu durum nedensiz şekilde gerçekleşiyorsa, muhtemelen yanlış besleniyor olmanız ile alakalıdır. Şeker, beyaz un ve işlenmiş gıdalardan uzak, sebze – meyve ağırlıklı, düşük glisemik indeksli bir diyet, sivilce ve aknelerinizin azalmasına büyük oranda yardımcı olacaktır.

■ Eğer cildinizde, istenmeyen tüylerin artış gösterdiğinden şikayet ediyorsanız, cilt sorunlarının nedenleri arasında hormonal dengesizliklerden söz edebiliriz. Eğer zaten düzensiz bir adet döngüsüne sahipseniz, polikistik over sendromu ile karşı karşıya olabilirsiniz. İstenmeyen tüylerinizden kurtulmadan önce sorunun nedenini bulmanızı önerebiliriz.

■ Göz altı morluklarının genellikle yorgunluk; ya da uykusuzluğa bağlı olduğunu düşünürüz. Oysa ki cilt sorunlarının nedenleri arasında bu duruma tükettiğimiz toksik etkili besinler de sebep olabilmektedir. İlk olarak yumurta, süt ve gluten içerikli besinleri hayatınızdan on gün boyunca çıkartın ve göz altı morluklarınızın durumuna bakın. Eğer bir iyileşme görmüyorsanız, küf, hayvan tüyü… gibi şeylere karşı bir alerji testi yaptırmayı deneyin.

■ Keratosis pilaris, yani küçük kabarcıklar. Cilt sorunları arasında daha çok göz kenarlarında ve kolun dış yüzeyinde görülen problemlerdir. Biz onları ilk bakışta sivilceye benzetiriz. Sonrasında ise durumun ciddiyetini fark etmemiz uzun sürmez. Genellikle A vitamini, Çinko ve yağ asitlerinin alınmamasından kaynaklı olarak ortaya çıkan keratosis pilaris, tatlı patates, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kabak çekirdeği, fasulye, keten tohumu, ceviz, balık… gibi yiyeceklerin tüketilmesi ile giderilebilecek bir problemdir.

■ Cilt sorunlarınız arasında dudak çatlaması probleminiz de bulunuyorsa, bu sorunun nedeni B3 vitamini ve Çinko eksikliği olarak bilinmelidir. Tavuk ve balık gibi et çeşitlerinde her iki besini de bulabilirsiniz. Ama vejetaryen beslenmeyi benimsemiş iseniz, kabak çekirdeği, nohut, yer fıstığı, badem gibi besinlere yönelerek dudak çatlaklarından kurtulabilirsiniz.

■ Yaşlanma belirtileri arasında yer aldığını bildiğimiz kırışıklıkların da cilt sorunlarının nedenlerine işaret edebileceğini unutmamalısınız ki kırışıklıklar, olması gerekenden daha erken ortaya çıkmış ise muhtemelen bu durumun nedeni C vitamini eksikliği ile alakalıdır. C vitamini 10 saat içerisinde vücut tarafından tüketilen ve üretimi de vücut tarafından gerçekleştirilmeyen bir vitamindir. Sadece antioksidan olması değil, kolajen üretimini desteklemesi de C vitaminini kırışıklıklar ile savaşan bir vitamin haline getirir. Limon, greyfurt, mandalina, portakal, yeşil yapraklı sebzeler ve yeşillikler, içeriklerinde önemli miktarda C vitamini bulunduruyor olmaları ile bilinmektedirler.

■ Dudaklarınızın çevresinde oluşan yaraların nedeni, eğer bu yaralar uzun zamandır geçmiyorsa B2, B12 ve Demir eksikliğine bağlı olabilir. Sığır ve tavuk eti, fasulye ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ile söz konusu eksiklikleri tamamlayabilirsiniz. Bir de lif ve C vitamini bakımından zengin besinler tüketirseniz, söz konusu Demir ve B vitamini eksikliklerini daha hızlı şekilde giderebilirsiniz; çünkü lif ve C vitamininin emilimi hızlandırma etkisi bulunmaktadır.

■ Kaşlarınızın seyrekleşmesi, hormon dengesizliğine bağlı olarak gelişebilir, özellikle de tiroit problemleri kaş seyrekleşmesine neden olmaktadır. Eğer yorgunluk, kilo kontrolünde sıkıntı, cilt kuruluğu ve kabızlık gibi sorunlarınız da varsa tiroit problemlerinden daha çok şüphelenmelisiniz.

■ Cildinizin solgun olması Demir eksikliğine bağlı olarak gelişir. Bunu kan testi yaptırarak anlayabilir; sonuç alana kadar da B6 ve B12 bakımından zengin beslenebilirsiniz.

■ Cilt kuruluğu susuzluk kaynaklı olsa da, yeteri kadar su içmeniz, sorunu çözmeye yetmeyebilir. Bunun için omega-3 ve omega-6 bakımından da zengin beslenmeniz önerilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası