Cilt Sağlığı İçin Ne Yemeli?

Cilt sağlığı dediğimizde aklımıza, ışıl ışıl parlayan, soluk, ve mat olmayan cilt gelir. Zaten baktığımızda bir kişinin cilt sağlığının ne durumda olduğunu az çok anlayabiliriz. Ve cilt sağlığı aslında, geçici çözümler üreten fondöten, kapatıcı… gibi kimyasal makyaj malzemelerinde değil, evimizin mutfağında gizlidir. Bu yazımızda sizlere, cilt sağlığı için ne yemeli sorusunun yanıtları arasında yer alan, cilt sağlığı için yenmesi gerekenlerden söz edeceğiz…

Cilt Sağlığı İçin Ne Yemeli?

• C Vitamini: Serbest radikallerle savaşması dolayısı ile cildin gençleşmesine katkıda bulunan C vitamini, belli bir yaşın sonrasında cildin elastikiyetine katkıda bulunan Kollajenin üretilmemesine, ya da az üretilmesine karşı durarak, kollajen sentezini gerçekleştirir. Tüm bunların yanında kuruma dolayısı ile kırışıklıkların oluştuğu cilde nem katkısı sağlar… İşte tüm bu etkileri dolayısı ile, cilt sağlığı için yenmesi gerekenler arasında yer alan C vitamini kaynaklı sebze; ve meyveler. Limon, mandalina, portakal, greyfurt, maydanoz, brokoli, kivi… şeklinde sıralanabilmektedir.

• Somon: Balığı: Haftada iki kere tüketilmesi gereken somon balığının ızgara şeklinde tercih edilmesi gerekiyor. İçeriğinde bulunan Astaxanthin isimli madde ile cildin elastikiyetinin artmasına katkıda bulunan somon balığı, bu sayede derin kırışıklıkların etkisini azaltıyor, ve oluşmalarını önlemeye katkıda bulunuyor.

• A Vitamini: Cildin su tutma kapasitesini arttırarak daha nemli olmasını olanaklı hale getiren A vitamini, aynı zamanda kollajen sentezini arttırıyor; ve böylece daha gergin bir cilt ortaya çıkıyor. Bu nedenle, A vitamini içeren; ve cilt sağlığı için yenmesi gerekenler:peynir, yumurta, süt, karaciğer, tereyağı, balık yağı… gibi hayvansal gıdalar ile, brokoli, biber, ıspanak, havuç, lahana… gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler; ve mango, kayısı, portakal, mandalina… gibi meyveler olarak sayılabilmektedir.

• E Vitamini: Antioksidan etkisi bulunan E vitamininin, ciltte hasar oluşumunu önleme üzerinde katkısı bulunuyor; bu nedenle güneşin UltraViyole ışınlarına karşı da koruyucu özellik gösteriyor. Foto yaşlanmayı da önlemeye katkısı bulunan E vitamini ile, cildin nemlenmesi; ve yumuşaması da olanaklı hale geliyor. Bu nedenle cilt sağlığı için yenmesi gerekenler arasına özellikle fındığın adını yazmamız gerekiyor. Ayrıca, tahıllar, marul, lahana, kabak, ıspanak… gibi yeşil yapraklı sebzeler, zeytinyağı, balık yağı, ton balığı, ceviz, domates, yumurta sarısı, sardalya, patates… gibi besinlerin de E vitamini bakımından zengin olduğunu belirtmek gerekiyor.

• Su: Cilt kuruluğunu önlemek adına, günde en az 10 bardak suyun içilmesi gerektiği de unutulmamalı. Ve şu detayı belirtmeden de geçmemeliyiz: Cilt sağlığı için ne yemeli sorusunun yanıtları arasında şimdiye kadar aktardığımız tüm isimlerin en önemlisi, hayati içeceğimiz olan sudur…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası