Cilt Morarmasına Ne İyi Gelir?

Cilt morarması bizleri en çok yaz aylarında rahatsız eder; çünkü, yarım kollu, askılı, hatta kolsuz bluzler yaz aylarında tercih edilir; yine bu aylarda uzun pantolonlardan kurtulunuz, çoraplardan vazgeçilir… Deniz; hatta havuzlardan söz etmiyoruz dahi… Peki cilt morarması neden olur, cilt morarmasına ne iyi gelir? Yazımız içerisinde sizlere bu soruların yanıtlarından söz ederek, cilt morarması hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız.

Cilt Morarması Neden Olur?

Genel olarak adı hematom olan, ama tıp dilinde kontüzyon olarak adlandırılan cilt morarması, daha çok sert yerlere çarpıldığında; ya da kişi düştüğünde söz konusu olmakta olup, cildin hassaslık derecesine göre de renk farklılıkları göstermektedir. Bu gibi durumlarda ilk müdahale olarak soğuk kompres uygulaması gerçekleştirilir; buz da uygulanan bu gibi durumlarda, soğuğun, şişlik, ve ağrıyı azaltma etkisinden de söz etmek gerekmektedir.

İçeriğinde Heparin bulunan kremlerin de cilt morarmasına iyi geldiği bilinir, ancak hiç bir krem de bu anlamda mucizevi etki göstermez, morlukların geçmesi 2 – 3 haftayı bulabilmektedir.

Hassas olan damarların, morarmaları gündeme getirebilmesinin yanında, bu durum daha çok yaşa bağlı gelişmektedir. Ani şekilde cilt morarmasının görülme nedenlerinden bir diğeri de kan hastalıklarıdır. Eğer yaralanmalar dolayısı ile, ya da bir sağlık sebebi dolayısı ile cilt morarması durumu gündeme gelmiş ise, iyileşme süresinin uzamaması adına, mikrop kapmamaya özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

Cilt Morarmasına Ne İyi Gelir? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası