Bronzlaştırıcı Yağlar

Pek çok kişi yaz aylarını, deniz, havuz keyfi, ve bronzlaşmak adına sevmektedir. Bronzlaşan bir cildin daha canlı olduğu düşünülmekte; hatta pek çok kadın özellikle kış aylarında, makyajı sırasında cildine bronzlaştırıcı ürünler kullanmaktadır. Ancak bu yazımızda sizlere, güneşin doğal etkisi ile bronzlaşabilmeniz adına, bronzlaştırıcı yağlardan söz edeceğiz… Hangi yağlar bronzlaştırır, ve bronzlaştırıcı yağlar nelerdir sorularının yanıtlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Bu yağları güneşe çıkmadan önce kullanmanız, hem bronzlaşma etkisinin daha fazla olmasını sağlar, hem de güneşin zararlı etkilerine karşı cildinizin kurumasını önler. Elbette güneşe, özellikle yaz aylarında, 11:00 – 16:00 saatleri arasında çıkmamalısınız. Aksi halde bronzlaştırıcı yağlar dahi sizi güneşin zararlı ışınlarından koruyamaz… Gelin şimdi bronzlaştırıcı yağları tanıyalım:

Bronzlaştırıcı Yağlar Nelerdir?
Hangi Yağlar Bronzlaştırır?

Havuç Yağı: Güneşe çıkmadan önce cildinize uyguladığınızda, hem çabuk bronzlaşmanızı sağlayan, hem de bu sayede cildinize güzelbir turuncu ton katan havuç yağı, güneşe çıkmadığınız zamanlarda cildinize uygulasanız dahi etkisinden yararlanabileceğiniz bronzlaştırıcı yağlardandır.

Zeytin Yağı: Cilde olan faydalarını bilmeyen yoktur. Makyaj temizlemede dahi oldukça etkili olan zeytin yağının, cildi kararttığını söyleyenler bulunmaktadır. Öncelikle şunu belirtelim: makyajınızı zeytin yağı ile temizleyip, sonrasında cilt temizleyici jeliniz ile yıkadığınız cildinizi durulamalı, zeytin yağını ciltte bırakmamalısınız… Bunun yanında, söz konusu karartma etkisi, zeytin yağının, bronzlaştırıcı yağlar arasında yer almasından kaynaklanmaktadır. Güneşe çıkmadan önce rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kakao Yağı: Bazı bitkisel yağların, cilde ağır geldikleri, dolayısı ile kırışıklıklara neden olduklarını bilmek gerekir. Bu hususta su ile karıştırılmaları önerilir. Ancak kakao yağını su ile değil de, bronzlaştırıcı yağlar arasında yer alan havuç yağı, ya da zeytin yağı ile karıştırarak cildinize uygulamanız önerilmektedir. Böylece hem bronzlaşır, hem de güzel kokusundan yararlanırsınız.

Limon Yağı: Özellikle cilt tipi yağlı olanların tercih etmesi gereken limon yağı da tek başına kullanılmaması gereken bronzlaştırıcı yağlardandır. Kullanımı sırasında, zeytin yağı, havuç yağı, ya da kakao yağı ile karıştırılması önerilir. Böylece hem cildinizin yağ dengesini korur; hem de beslenmesini olanaklı hale getirir.

Susam Yağı: Özellikle hassas cilt tipine sahip olanlar arasında yapılan bronzlaştırıcı yağlar nelerdir araştırmasında kullanılması önerilen susam yağı, sade olarak kullanılmaması gereken yağlardan bir diğeridir. Ancak içerisine su, ya da diğer bitkisel yağlar değil, pirinç nişastası; ya da bebek pudrası eklenmelidir. Hem pirinç nişastası, hem bebek pudrası, hem de susam yağının güneş koruma faktörü bulunmaktadır. Bu nedenle, hassas ciltler için oldukça etkili olan bu isimler, özellikle yaz aylarında 16:00 sonrasında cilde uygulanmalı, ve ancak bunun sonrasında güneşe çıkılmalıdır. Aksi takdirde bronzlaşmak bir yana, güneş yanıkları ile karşılaşılması kaçınılmazdır.

Kayısı Yağı: Hangi yağlar bronzlaştırır sorusunun yanıtları arasında yer alan kayısı yağı, hafif bir bronzluk etkisi vermektedir. Aynı zamanda, cildi nemlendirici etkisi dolayısı ile de tercih edildiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası