Aids Nasıl Bulaşır?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık Dünya Aids Günü. Ve bundan dolayı da Aids hakkında farkındalığımızı arttırmaya çalışacağız. Genellikle televizyonlarda, özellikle de yabancı filmlerde izlediğimiz Aids, aslında ülkemizdeki erkeklerin de korkulu ruyası. Kadınlar ise bu sorunu çok önemsemiyor. Ancak bir partneriniz varsa, siz de Aids hakkında bilgi sahibi olmalı; gerektiğinde kendinizi korumaya almalısınız. Peki Aids nasıl bulaşır? Aids belirtileri nelerdir? Kimler bu konuda daha dikkatli olmalı? İşte Aids hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar:

Aids Nasıl Bulaşır?

■ Hepimizin bildiği gibi, Aids bedensel temas ile partnerden bulaşabilir. Bu nedenle, partner sayısı birden fazla olanlar, sık sık partner değiştirenler, sık sık kan almak durumunda kalan kişilerle birlikte olanlar, Aids konusunda risk faktörü oluşturmaktadırlar. Söz konusu kişilerle tek bir bedensel temasın dahi, Aids bulaşma riskini oluşturduğunu, birliktelik sayısı arttıkça da Aids bulaşma riskinin fazlalaştığını unutmamak gerekir.

■ Kan yolu ile de bulaşan Aids, 1985 yılı sonrasında, kan ya da kan ürünlerinin, bir kişiden alınıp bir başkasına verilmeden önce Aids yönünden test edilmesinin zorunlu hale gelmesi ile ve antikorların bu şekilde görülmesinden dolayı, bu anlamda kişiden kişiye pek bulaşmamaktadır. Ama, eğer damar içi alışkanlıklarınız varsa ve enjektör ile damara herhangi bir şey şiringa ediyorsanız; sonrasında aynı enjektçrü bir başka kişi kullanıyorsa, Aids bulaşma ihtimali yine çok yüksektir.

■ Anneden bebeğe de Aids bulaşabilmektedir. Ancak bu oranın da belli şekillerde düşürülebilmesi durumu söz konusudur. Örneğin, gebelik sırasında, doğumda ve emzirme ile, Aids olan anne hastalığını bebeğine bulaştırabilir. Ama, anneye gebeliği sırasında verilen ilaçlar, doğum sonrasında aynı ilaçların bebeğe de verilmesi ve doğumun sezaryen ile gerçekleştirilmesi, bebeklere, annelerinden Aids bulaşma ihtimalini oldukça azaltmaktadır.

Bunların yanında, Aids olan bir kişiye sarılmak, onunla tokalaşmak, aynı ortamda bulunmak… Aids bulaşması durumunu olanaklı hale getirmeyecektir. Yani öksüren, hapşıran, elinde aids virüsü bulunduran kişiden size bu hastalığın geçme ihtimali yoktur: Aids grip gibi bulaşan bir hastalık değildir.

Aids Belirtileri Nelerdir?

Bir kişiye Aids bulaştıktan sonraki ilk haftadan altıncı haftaya kadar, virüs çoğalma sürecinde olacaktır. Bu arada kişide ilk Aids belirtileri, akut enfeksiyon şeklinde görülmeye başlar:
– Ateş
– Farenjit
– Deride döküntü oluşması
– Lenf bezlerinin büyümesi
– Baş ağrısı
– Eklem ve kas ağrıları
– İshal
– Karaciğer ve dalakta büyüme
– Bulantı ve kusma
– Pamukçuk
Bazı kişilerde ise sinir sisteminde belirtiler ortaya çıkar ki bunlara örnek vermek istersek:
– Ensefalit
– Menenjit
Saymış olduğumuz Aids belirtileri, herhangi bir tedaviye gerek olmadan ortadan kalkacaktır. Ancak, bu belirtilerin ortadan kalkmasının sonrasında, kişi artık Aids’i başkalarına taşımaya başlayacak, onunla birlikte olan kişilere Aids bulaşma ihtimali artacaktır.

Erken teşhis, her hastalıkta olduğu gibi Aids’te de önemlidir. Tedavisi olan bir hastalık olan Aids’in teşhisi de kısa zaman içerisinde ve kolay bir şekilde konulabilmektedir. Bu nedenle, sayacağımız grupta kendinizi de görüyorsanız, hemen bir tarama yaptırmanızı öneriyoruz:
– Sık partner değiştiriyor, birden fazla partnerle birlikte oluyor ve birlikteliklerinizi korumasız bir şekilde gerçekleştiriyorsanız
– Damar içi alışkanlıklarınız varsa ve aynı enjektörü birileri ile paylaşıyorsanız
– Hiv virüsünün bulunduğu bir kişi ile birlikte olduysanız
– Aids’in sık görüldüğü yerlerden birinde bulunduysanız; ya da yaşıyorsanız
– Tüberküloz hastalığınız varsa
– Kendi isteğiniz dışında birilerinin tacizine maruz kaldıysanız
– Bilinçsiz ellerde tıbbi müdahaleye maruz kaldıysanız
Bir taramadan mutlaka geçmelisiniz.

Belki Aids kişiden tamamen geçmeyecektir; henüz bunun bir yolu bulunmuş değildir. Ancak virüsün çoğalması önlenebilir, kişinin daha konforlu ve uzun yaşaması sağlanabilir. Bu nedenle erken teşhis önemlidir. Ancak tedavinin doğru uygulanması da önemlidir. Aksi halde hastalığa karşı direncin azalacağını ve tedavinin ters tepebileceğini de belirtmemiz gerekir. Kişiler artan ilaç sayısı ve bilinçlenmenin de artması dolayısı ile zaman zaman bu durumdan fayda değil zarar görebilmektedirler.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası