İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Özellikle kadınları etkisi altına alan ve dış etkenlere bağlı olarak gelişebilen idrar yolu enfeksiyonu, kendini genellikle koyu sarı akıntı ile belli eder. Mesaneye; hatta zaman zaman böbreklere kadar da ulaşabilen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri,, sorunu anlayabilmemiz için bize önemli şekilde yardımcı olur. Bununla birlikte, idrar yolu enfeksiyonu neden olur ve idrar yolu enfeksiyonu evde nasıl geçer sorusunun yanıtlarını da bilmemiz gerekir. İdrar yolunda bulunan hücrelerin iltihaplanması olarak tanımlanabilen idrar yolu enfeksiyonu hakkında tüm bilgileri, yavaş yavaş edinmeye başlayalım isterseniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

■ İdrarınızı yaparken yanma hissedersiniz
■ Sık sık idrara çıkma gereksinimi duyarsınız
■ Koyu sarı renkte akıntınız olur.
■ Olmayacak zamanlarda uyumak istersiniz.
■ Mide bulantısı ve kusma söz konusu olur.
■ İdrarınızın rengi bulanıktır.
■ Sırtınızın arkasında ağrı hissedersiniz
■ İdrarınızın kokusu ağır olur.
■ Nedensiz ateş yükselmesi söz konusu olur.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtilerinden bir kaç tanesini yaşıyorsanız, söz konusu problemin sizde de bulunma ihtimali olabilir. Bu nedenle ilk olarak doktora, bir Üroloji ya da Bevliye uzmanına başvurmanız önerilmektedir.

Sık sık idrar yolu enfeksiyonuna maruz kalıyorsanız, idrar yolu enfeksiyonu neden olur sorusunun yanıtları hakkında bilgi sahibi olmanız ve yapmış olduğunuz bir yanlış söz konusu ise ondan dönmeniz gerekir. Peki idrar yolu enfeksiyonu nedenleri nelerdir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

■ Birlikte olduğunuz partnerinizin hijyen koşullarına uyduğundan ve sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde, birlikteliğiniz sırasında ortaya çıkan bakterilerin mesaneye kadar ulaşması ve idrar yolu enfeksiyonuna neden olması durumu söz konusudur.

■ İdrar yolu enfeksiyonunun genellikle kadınlarda söz konusu olduğunu belirttik. Ama erkeklerde de söz konusu olabilmektedir. Örneğin prostat; ya da böbrek taşları, idrar yollarını tıkayabilir ve bu da idrar yolu enfeksiyonunu ortaya çıkartabilir.

■ Bağışıklık sisteminizin zayıf olması da idrar yolu tıkanıklıklarına neden olabilir ve bu durum da ortaya idrar yolu enfeksiyonunu çıkartabilir.

Bazı kişilerin ilaçlara alerjisi vardır; bazılarımız ise ilaç kullanmayı sevmez ve sorunlarımızı bitkisel yollarla çözmek isteriz. İşte bu noktada, idrar yolu enfeksiyonu evde nasıl geçer sorusunun yanıtlarına gereksinim duyarız.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Nasıl Geçer?

■ İdrar yolu enfeksiyonunu giderebilmek adına idrar söktürücü şeyler tüketmeniz gerekmektedir. Ve bunlar arasında ilk sırada limon suyu ter alır. Daha sık idrara çıkmanız demek, iltihabı vücudunuzdan daha kolay atmanız anlamına geleceği için içeriğinde idrar söktürücü maddeler bulunduran limon suyuna yönelmelisiniz.

■ Kadınlar arasında sık sık tüketilen şeylerden biri de maydanoz suyudur. Ancak maydanoz suyunu değil de kendisini tüketmeniz; özellikle de üzerine limon suyu sıkarak yemeniz idrar yolu enfeksiyonunun giderilmesi adına önemlidir.

■ Kurutulmuş haldeki turna yemişi ile çay hazırlayabilir ve bu çayı içerek şifa bulabilirsiniz.

■ Böğürtlenin kurutulmuş meyvelerinden hazırlanmış böğürtlen çayı için.

■ Asidik özellikleri ile bilinen kızılcık suyunun bakterileri yok etme özelliği bulunmaktadır. Dolayısı ile gün içerisinde kızılcık suyu içerseniz, idrar yolu enfeksiyonunu evde tedavi edebileceğiniz belirtilmektedir.

■ Altın mühürün çay şeklinde tüketilmesi, özellikle erkeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonunu gidermeye yardımcıdır. Erkeklerde bel soğukluğuna bağlı idrar yolu enfeksiyonu söz konusu ise altın mühür çayı özellikle çok etkilidir.

■ Akşam yatmadan önce, on gram kişniş tohumunu bir bardak suyun içerisine alın ve sabaha kadar bekletin. Sabah olduğunda suyunu süzdüğünüz kişniş tohumunu iyice ezin ve içerisine şeker karıştırarak tüketin.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası