İdrar Rengi Neyi Gösterir?

İdrar rengi kişiden kişiye farklılık göstermez aslında. İdrar rengi sağlıktan sağlığa farklılık gösterir… Her bir farklı idrar renginin farklı bir işareti bulunmaktadır. Bu nedenle bu yazımızda sizlere, idrar rengi neyi ifade eder, idrar rengi neyi gösterir, idrar rengi neyin habercisi gibi soruların yanıtlarından söz edeceğiz.

İdrar Rengi Neyin Habercisi?
İdrar Rengi Neyi İfade Eder?
İdrar Rengi Neyi Gösterir?

• Renksiz idrar; yani eğer idrarınız şeffaf ise, bu sizin, gün içerisinde çok fazla su içtiğinizi gösterir.
• İdrar renginiz açık saman rengi ise, gün içerisinde yeteri kadar su içtiğinizi ifade etmektedir.
• İdrar renginiz transparan sarı ise, bu sizin az, ya da çok değil, ama normal seviyelerde su içtiğinizi göstermektedir.

Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Giderilir?

• İdrar renginiz koyu sarı ise, bir problem olmamasının yanında, yine de, içtiğiniz su miktarını arttırmanız gerektiğini göstermektedir.
• Bal rengi idrar, suyu yeteri kadar içmediğinizi göstermektedir.
• Eğer idrarınızın rengi koyu kahverengi ise dikkat…! Bu durum öncelikle aklınıza, vücudunuzun susuz kaldığını getirmeli, bol su içmelisiniz. Ama eğer bol su içmenize karşın yine de idrar renginiz açılmıyorsa doktora gitmelisiniz, çünkü kahverengi idrar, karaciğerde bir rahatsızlık olduğunu ifade ediyor olabilir.

Karaciğer Yetmezliği

• Kırmızımsı pembelikte idrar rengi, bu size öncelikli olarak, yakın zamanda, idrarınızın bu renk olmasına neden olabilecek ne yediğinizi düşündürmeli… Örneğin pancar; ya da yaban mersini… Ama eğer yemediyseniz, söz konusu renk, idrarınıza kan karıştığını gösterebilir ki bu da, böbrek hastalıklarının, tümörün, idrar yolu enfeksiyonu, ya da prostatın belirtisi olabilir. Böyle bir şüpheniz varsa, en kısa zamanda doktora gitmelisiniz.
• Turuncu idrar rengi de aklınıza ilk olarak yeteri kadar su içmediğinizi getirmeli, bol su içmelisiniz. Eğer renk düzelmiyorsa yediğiniz besinleri hatırlamalı, rengin bununla alakalı olup olamayacağını düşünmelisiniz. Ama eğer değilse, Safra kanalı, ya da karaciğer hastalıklarını işaret edebileceğini düşünerek, doktorunuza danışmalısınız.

Bağırsak Sağlığı İçin Ne Yemeli?

• İdrar renginiz yeşil; ya da mavi ise bu durum, yediğiniz; ya da içtiğiniz bir şeye bağlı olabileceği gibi, nadir olarak, kalıtsal bir hastalıktan dolayı da idrar renginiz mavi; ya da yeşile dönmüş olabilir. Bununla birlikte, bir bakteri kaynaklı enfeksiyondan da söz edilebileceğini belirtmemiz gerekir.
• İdrarınız köpüklü ise, ama bu durum zaman zaman gerçekleşiyorsa önemli bir sorun yoktur. Fakat, sık sık köpüklü idrar söz konusu ise, bu durum fazla protein tüketimine, ya da bir böbrek hastalığına işaret olabilir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası