İdrar Neden Kokar?

Bazı kişiler, idrarlarının kötü kokmasından şikayetçidirler. Bu nedenle de idrar neden kokar ve idrar kokması neden olur gibi soruların yanıtları hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Gerçekten de, vermiş olduğu anlık rahatsızlığın dışında, idrar kokusunun nedenleri bizleri önemli hastalıklara sürükleyebilir. Bu nedenle idrar kokusu hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

İdrar Kokması Neden Olur?
İdrar Neden Kokar?

■ İdrar kokmasının nedenlerinden ilki, yeteri kadar su içmemektir. Bu durum idrar kokusunun kötü olmasına neden olurken, bunun yanında idrar renginin koyulaşmasına da sebep olmaktadır.

■ Yediğiniz, içtiğiniz şeyler de idrarınızın kötü kokmasına neden olabilir. Baharatlı, soğanlı… yiyecekler, alkol ve kahve içeren içecekler idrarın kötü kokmasına neden olabilir. Tuzlu besinlerin çok tüketilmesi, idrarın hem kokusunu değiştirmekte, hem de yoğunluğunu arttırabilmektedir.

İdrar Rengi Neyi Gösterir?

■ İdrar yolu enfeksiyonları dolayısı ile de kötü kokabilen idrar, bu durumda genellikle amonyak gibi kokmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonunun hangi bakteriden kaynaklandığı önemlidir. Kötü koku, idrarın yoğunluğu; hatta kanlı olması, bakterinin türüne göre değişiklik göstermektedir.

■ İdrar kokusunun meyveye benziyor olması, böbreklerinizin fazladan şeker boşaltması ile alakalı olabilir. Bu durum diyabetin göstergesi niteliğinde sayılabilir; ancak bununla birlikte, diyabette, sık idrara çıkma durumu da gözlemlenmektedir.

■ Kadınların kullanmış olduğu özel bölge temizleyicilerin, temizliği aslında ortadan kaldırıp, bununla birlikte, idrar yolu enfeksiyonuna neden olabileceğini unutmamak gerekiyor. Sağlıklı pH dengesini bozan bu temizleyiciler, idrar kokusuna neden olmakla kalmayıp, yumurtalık kanserine bile neden olabiliyor.

■ Söz konusu bölgede mantar oluşumu var ise, bu durum bakteri dengesizliğinden kaynaklanır. Kaşıntıya neden olan bu durum, kötü kokuya sebep olur; çünkü idrar yoluna çok yakın bir bölgededir.

■ Trimethylaminuria adı verilen problem, balık kokusu olarak isimlendirilmektedir. Bazı genetik rahatsızlıklar, insanların ne kadar duş da alsalar, bu tür kokulardan arınamamalarına neden olabilir. İdrarınızda balık kokusuna benzer, ya da ekşi bir koku varsa, bunun nedeninin genetik yatkınlık olduğunu da düşünebilirsiniz.

Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Giderilir?

■ Yumurtlama döneminde olan kadınların hormonlarında değişim söz konusudur. Bu değişim idrar kokusuna neden olmasa dahi, kadınlar, kendi idrarlarının farklı koktuğunu daha kolay algılayabilirler.

■ Hamileliğin ilk üç ayında da bir sert idrar kokusu ile karşılaşabilirsiniz. Bebeğin büyümesine neden olan hormonlar, aynı zamanda idrar kokusuna da neden olabilirler.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası