İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

İdrar kaçırma daha çok kadınların karşılaştığı, sosyal açıdan sorunlara neden olduğu gibi psikolojik problemleri de beraberinde getiren bir durumdur. Aktif mesane olarak da bilinen idrar kaçırma, aslında bazı detaylara dikkat edilerek önlenebilir İlerleyen bölümlerde sizlere idrar kaçırma nasıl önlenir sorusunun yanıtları arasında yer alan idrar kaçırmaya çözüm önerilerinden söz etmeye çalışacağız. Beslenme ile ilgili bazı detaylara dikkat ederek, idrar kaçırmaya çözüm yöntemleri üretebileceğinizi belirtelim ve hemen bu detayları gözden geçirmeye başlayalım.

İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

Her sağlık sorununda olduğu gibi idrar kaçırmaya çözüm bulma konusunda da öncelikle problemin neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Karın içinde baskıya neden olan gülme, ağır kaldırma, öksürme ya da hapşırma aktif mesane sorununa neden olabilir. Ama bunun yanında obezite, böbrek ve dolaşım sorunları, diyabet ya da sigara kullanımı dolayısı ile de ortaya çıkabilmektedir.

Pek çok kişi, idrar kaçırma problemi ile karşı karşıya kalmamak adına az sıvı tüketmesi ve su içmesi gerektiğini düşünür. Evet, çok fazla sıvı tüketimi idrar kaçırmayı tetikler. Ancak az sıvı tüketimi de idrarı daha asitli hale getirebilir ve ypüım pşöasoma medem olabilir. Bu nedenle dengeli sıvı tüketimi idrar kaçırma probleminde çok önemlidir.

Peki sigara içmeyerek gerçekten idrar kaçırmaya çözüm üretilebilir mi? Evet. Çünkü sigara, mesane kaslarını tahriş ederek idrar kaçırmaya zemin hazırlayabilmektedir. Öksürük problemini de tetikleyen sigara dolayısı ile spazmlar yaşanabilir ve beraberinde idrar kaçırma durumu söz konusu olabilir. Her konuda olumsuz etkileri bulunan sigara bu noktada da sabıkalıdır.

Bazı gıdaların da mesaneyi, tıpkı sigara gibi tahriş edebilmesi ve idrar kaçırma sorununa neden olabilme durumu söz konusudur. Elbette bu durum kişiden kişiye değişir. Ama idrar kaçırma nasıl önlenir diyenler için söz konusu gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz:

■ Domates: Yüksek asit içeriği dolayısı ile mesaneyi tahriş etmektedir. Bu nedenle, eğer zaten idrar kaçırma probleminiz varsa, domates tüketiminden olabildiğince uzak kalmalısınız.

■ Kahve ve çay: İçeriğinde bulundurduğu kafein dolayısı ile sıvı olmasının yanında aktif mesane semptomlarını arttırabilmektedir. Dolayısı ile az tüketilmeleri ya da tüketilecek olan kahve ve çayın kafeinsiz olanlar ile değiştirilmesi önerilmektedir.

■ Çikolata: İçeriğinde kafein bulunduran çikolatalar da idrar kaçırma sorununu beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, ya içeriğinde daha fazla kakao bulunduran koyu renk çikolataları ya da beyaz çikolatayı tercih etmelisiniz. Beyaz çikolata içeriğinde kafein bulundurmamaktadır.

■ Portakal, limon, greyfurt ve mandalina: Bu meyveler içeriklerinde, tıpkı domateste olduğu gibi yüksek oranda asit bulundururlar. Bu da mesane kontrolünün zorlaşmasına neden olur. Bu nedenle, içeriğinde daha az asit bulunan muz, elma gibi meyveleri tercih etmelisiniz.

■ Gazlı içecekler: Asitli içecekler arasında sadece kola, fanta değil, meyveli soda ve enerji içeceklerinden de söz etmek gerekir. Bu içecekler idrar kaçırma semptomlarını arttırmaları dolayısı ile tercih edilmemektedirler.

■ Baharatlı yiyecekler: İçeriğinde baharat bulunan ve acı yiyecekler, özellikle gözleri sulandıran ve dudakların yanmasına neden olan şeyler idrar kaçırma semptomlarının artmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle bu özellikteki yiyeceklerden de uzak durmanız gerekir.

■ Tatlandırıcılar: Şeker kullanmak yerine yapay ya da doğal tatlandırıcıları tercih etmek de aktif mesane sorununun artmasına neden olur. Bundan dolayı, şekerden vazgeçip tatlandırıcı kullanmak yerine, tatlandırıcı kullanmayıp, hayatınızdaki şekeri azaltabilirsiniz.

■ İşlenmiş gıdalar: içeriğinde koruyucu, aroma gibi çok sayıda yapay bileşen bulunduran işlenmiş gıdalar da uzak durmanız gereken besinler arasında yer almaktadır. En azından idrar kaçırmaya çözüm arıyorsanız.

■ Soğan: Gözlerin sulanmasına neden olan şeylerin aktif mesane sorununa da neden olduğunu belirtmiştik. Soğan da gözleri sulandırır ve mesane problemlerini arttırabilir. Bu nedenle, özellikle çiğ soğan tüketmemek önerilmektedir. Hele idrar kaçırmaya meyilli iseniz daha dikkatli olmalısınız.

■ Kızılcık: Enfeksiyonlar üzerinde etkili olduğu bilinen kızılcık suyu, asitli etkisi dolayısı ile idrar kaçırma problemlerini arttırmaktadır. Dolayısı ile ölçülü tüketilmelidir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası