Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Giderilir?

Böbrek taşı ağrısını kimilerimiz yaşıyor, kimilerimiz ise böbrek taşı ağrısı ile ilgili öyle tanımlamalar duyuyor ki, bu duyguyu yaşamaktan korkar hale geliyor. Ama her ne kadar korkulsa, yaşanması istenmese de böbrek taşı varsa, böbrek taşı ağrısı gündeme gelebiliyor. Peki böbrek taşı ağrısı nasıl geçer, böbrek taşı ağrısı nasıl giderilir? İşte bu soruların yanıtları; ve doğum sancısından kötü olduğu söylenen böbrek taşı ağrısını önlemeye yönelik yöntemler…

Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Giderilir?
Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Geçer?

• Gün içerisinde 2 litreden fazla idrar atılımı öneriliyor. Bunun için bol su içmelisiniz belki, ama bitki çayları, meyve suları gibi sıvılardan da yararlanabilirsiniz. Ne kadar sıvı alırsanız o kadar idrar atarsınız, ve atılan idrarın miktarının 24 saat içerisinde 2 litreden fazla olmasına katkıda bulunursunuz.

• Tüketeceğiniz sıvıların neler olduğuna da dikkat etmelisiniz. Örneğin, greyfurt suyunu tüketmeniz böbrek taşı ağrısı sırasında önerilmiyor. Bunun yerine limon; ve portakal suyundan yararlanabilirsiniz. Kolalı içecekler yerine gazozları tercih edebilirsiniz. Ama genel olarak tercihiniz, asitli içeceklerden yana da olmamalıdır.

• Sadece sıvı alımına değil, gün içerisinde neler yediğinize de dikkat etmelisiniz. 70 kilodan zayıfsanız, hayvansal protein kaynaklarını; yani özellikle kırmızı; ve beyaz et gruplarını 70 gramdan fazla tüketmemelisiniz. Günde 4 gramdan fazla tuz tüketmemelisiniz; çünkü tuzun içeriğinde Sodyum bulunmaktadır. Bunun yerine Potasyumdan destek almalısınız.

• İçeriğinde Öksalat bulunan yiyecek, ve içecekleri olabildiğince az tüketin. Peki nedir Öksalat içerikli şeyler? Çikolata, çay, ıspanak, patates, kepek… Bu isimleri günlük beslenme listenizde kesinlikle sınırlandırın.

• Kalsiyumun da böbrek taşı oluşumuna katkısının olduğu bilindiğinden, süt, süt ürünlerinin tüketimi uzmanlar tarafından yasaklanmakta idi. Ama günümüzde, Kalsiyumdan, böbrek taşı dolayısı ile eskisi kadar kaçılmamakta, günde 1 gram kalsiyum tüketimine izin verilmektedir. Bu konuda dikkatli davranmanızı önerebiliriz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası