Böbrek Kanseri Hakkında Bilgi

Kanser günümüzün en yaygın ve hayati hastalıkları arasında yer alıp, vücudun farklı bölümlerinde görülmesi dolayısı ile de hasta olmayan insanları dahi korkutuyor. Böbrek kanseri için de aynı durum geçerli. Erken teşhis ile tedavi şansının %100’e kadar arttığı belirtiliyor. Hal böyle olunca, genel olarak böbrek kanserinin belirtilerini bilmek gerekiyor. Böbrek kanserinin nedenleri hakkında bilgi sahibi olmamız ise o nedenleri ortadan kaldırabilmemizi olanaklı hale getiriyor ve böbrek kanseri riskini azaltıyor. Kısacası, hepimizin böbrek kanseri hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. O halde hiç zaman kaybetmeyip, böbrek kanseri hakkında bilgi edinmeye başlayalım.

Her şeyin öncesinde şunu belirtelim ki, böbrek kanserinin nedenleri tam olarak bilinememektedir. Ancak, böbrek yetmezliği sorunu bulunan ve bu nedenle diyalize giren kişilerde, böbrek kanseri ve kist görülme ihtimali çok daha yüksektir. Herhangi bir nedenden dolayı radyasyona maruz kalmış ya da radyasyon tedavisi görmüş kişilerde de böbrek kanseri olma ihtimali diğer kişilere göre daha fazladır.

Asbeste maruz kamış kişiler ve bunun yanında, petrol, kadmiyum ve kurşun endüstrisi çalışanları ve çelik endüstrisinde çalışanlarda da böbrek kanseri görülme ihtimali yüksektir. Bunlara ek olarak, genetik, böbrek yetmezliği ve bunun tedavisi, yüksek tansiyon hastaları, obez kişiler ya da buna yatkın olanlar, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımını gerçekleştirenler ile, ileri yaştaki kişilerin de böbrek kanserine yakalanma ihtimallerinin yüksek olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.

Böbrek kanserinin belirtileri arasında çok yaygın olan üç unsur bulunmaktadır:
■ Böbreklerin ağrıması
■ İdrar sırasında meydana gelen kanama
■ Mesanede ele gelen şişlik
Bu belirtileri erken safhada teşhis etmek genellikle zordur. Karın bölgesine çekilen ultrasonografi ya da tomografi ile fark edilebilen erken evredeki böbrek kanseri, başka bir hastalığın kontrol edilmesi amacı ile yapılan tetkiklerde şans eseri ortaya çıkmaktadır.

Erken aşamada teşhis edilememiş; dolayısı ile beyin, kemik, akciğer gibi, vücudun farklı bölümlerine metastaz yapmış bir böbrek kanserini anlayabilmek daha kolaydır. Bayılmalar, kemik ağrıları, balgamlı ya da balgamsız öksürük, nörolojik hastalıklar… bu noktada görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik gibi belirtiler, diğer kanser türlerinde olduğu gibi böbrek kanserinde de görülebilmektedir.

Böbrek kanseri hakkında bilgi verirken şu detayı da belirtmeden geçmeyelim: Erken teşhis edilmesi halinde, uygun tedavi yöntemleri ile tamamen tedavi edilebilen bir hastalık olan böbrek kanserinde, yaşam şansı %70 – %100 arasında değişiklik göstermektedir. Cerrahi, yani ameliyat ile tedavi, böbrek kanseri tedavisinde en etkin yöntem olarak bilinmektedir. Kemoterapide ve radyasyon tedavisi yöntemlerinde, iyileşme şansının daha düşük olduğu belirtilmektedir.

Hangi tedavi yönteminin kullanılacağında ise bazı kriterler bulunmaktadır: Her şeyin öncesinde tümörün büyüklüğü, sonrasında hastanın genel sağlık durumu, tedaviden beklentisi, hastalığın yayılıp yayılmadığı… gibi unsurlardan söz edebiliriz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası