Epilepsi Nasıl Anlaşılır?

Epilepsi hakkında bilgilerden söz edeceğimiz yazımızın ilerleyen bölümlerinde, epilepsi nedenleri nelerdir, epilepsi nasıl anlaşılır, ve epilepsi nöbeti nasıl anlaşılır sorularının yanıtlarını bulabileceksiniz. Eğer sizin de aklınızda bu soruların yanıtları için bir merak varsa, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

Epilepsi Nedenleri Nelerdir?

Her şeyin öncesinde şunu belirtmemiz gerekir: epilepsi hastalarının hemen hemen yarısında, epilepsi nedenlerine dair bilgi elde edilememektedir. Ancak geriye kalan yarısında epilepsi nedenleri bilinebilmektedir. Biz sizlere epilepsi nedenlerinden bilinenleri aktaracağız…

• Kaza geçirilmiş, ya da beyin travmasına neden olan benzer bir olay yaşanmış ise, bu durum epilepsinin nedeni olabilmektedir.

• Beynin direk olarak etkilenmesine neden olan tümör, ya da felç gibi unsurlar epilepsi nedenleri arasında sayılmaktadır.

• Bazı bulaşıcı hastalıklar, özellikle AIDS, menenjit… gibi ciddi olanlar epilepsiye zemin hazırlayabilmektedir.

• Bir bebek, anne karnında da epilepsi nedenlerine maruz kalabilir. Bebeğe anne karnında iken yeteri kadar oksijen gitmemesi, anne karnında olan bebeğin enfeksiyon kapması, gebe olan annenin yetersiz beslenmesi, bebeğe yeterli besin iletilememesi… gibi unsurlar, dünyaya gelecek olan bebekte epilepsi problemi olmasına neden olabilir.

• Otizmde olduğu gibi, gelişim bozukluğuna sebep olan faktörler epilepsi nedenleri arasında yer almaktadır.

• Kalıtımsal problemler de epilepsi geçişine neden olabilir.

Epilepsi Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, epilepsi belirtileri, epilepsinin türüne göre farklılık göstermektedir. Epilepsi belirtileri kimilerinde kendini bilinç kaybı ile gösterir. Ancak kimileri bir kaç saniye boş bakar; ya da kas seğirmesi de epilepsi belirtileri arasında sayılmaktadır.

Epilepsi Nöbeti Nasıl Anlaşılır?

Epilepsinin türüne göre epilepsi nöbeti belirtileri de değişiklik gösterebilmektedir. Beyin ile ilgili bir problem olan epilepsiden, beynin hangi bölümünün etkilendiği bilinmez ise, epilepsi nöbeti belirtileri de zor algılanır. Bu nedenle, genel olarak beynin tamamını etkileyen epilepside, epilepsi nöbeti belirtilerinden söz edecek olursak, nöbet geçiren bir kişinin, ilk olarak çığlık atıp, sonrasında da vücudunun kaskatı kesildiğini, ardından da, ritmik hareketler gerçekleştirdiğini belirtebiliriz.

Epilepsi nöbeti belirtileri arasında, nefes alışverişinin durmasından söz edilebilir. Ne kadar nefes alınmadığına bağlı olarak hastanın renginin değişmesinden de söz edilir. Ardından nefes alışı başladığında alınan nefes sesli şekilde gerçekleşir. Ancak bu süreçte genellikle hastanın gözleri açıktır.

Epilepsi nöbetinin sonrasında hasta yavaş yavaş kendine gelir. Bu süre bazen bir kaç saat dahi alabilir.

Epilepsi Nedir?

Epilepsinin bilinen diğer ismi saradır. Beyinde bulunan sinir hücrelerinin aktivitesinin bozulması dolayısı ile gündeme gelen epilepsi, kişinin belirli aralıklarla epilepsi nöbeti geçirmesine neden olur. Ve bu epilepsi nöbetlerinin ne zaman olacağı belli olmadığından dolayı da, hastanın mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde, araba kullanırken yaşanan bir epilepsi nöbeti, sadece hasta için değil, pek çok kişi için de felaketle sonuçlanabilir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası