Beyin Sağlığı Nasıl Korunur?

İnsan beyni vücudun ana kumanda masası gibidir. Tüm vücudumuzun beyin tarafından kontrol edildiğini de düşünecek olursak, beyin sağlığının ne kadar önemli olduğunu daha iyi algılayabiliriz. Peki beyin sağlığı nasıl korunur? İlerleyen bölümlerde sizlere beyin sağlığı için yapılması gerekenleri detaylı şekilde anlatacağız. Yediğimiz içtiğimiz şeylerden, gülümsediğimiz küçücük bir ana kadar her şeyin beyin sağlığımız üzerinde etkisi büyüktür. İşte bilmeniz gereken o önemli detaylar:

Beyin Sağlığı Nasıl Korunur?

■ Beyin sağlığını folik asit önemli ölçüde destekler. Bu nedenle, anne karnında iken gelişmeye başlayan insan beyni için anne adaylarının folik asit içeriği yüksek besinler tüketmesi; hatta gerekiyorsa folik asit takviyesi almaları gerekir. Bununla birlikte, bunama ve alzheimer riskinin önlenmesi adına da folik asit desteği önemlidir. Yani yetişkinler için de gereklidir. Portakal, limon, şalgam, ıspanak, fasulye ve bezelye içeriklerinde önemli oranda folik asit bulundurmaktadır.

■ Hafıza ve zeka gelişimi için önemli olan B vitamini, aynı zamanda yeni hücrelerin üretilmesi ve hasarlı hücrelerin onarılması için de gereklidir. Beyin sağlığı için yapılması gerekenler arasında yer alan bir diğer detay da B vitamini bakımından zengin beslenmektir: Muz, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, yağsız süt ve süt ürünleri, balık, et… bu anlamda tüketilebilecek, B vitamini içeriği zengin besinler arasında yer almaktadır.

■ İçeriğinde yüksek miktarda Omega-3 yağ asitleri bulunduran balık, özellikle de somon, uskumru, ton balığı gibi balıkları, haftada en az üç kere olacak şekilde tüketmek gerekmektedir. Hafızayı güçlendiren balık aynı zamanda daha hızlı düşünmeyi sağlar ve beyin fonksiyonlarını geliştirir.

■ Yaşlanma ile birlikte beyin gerilemeye başlar. E vitamininin, bu durumun önüne geçmesi söz konusudur. Bu nedenle E vitamini bakımından zengin beslenmek beyin sağlığı için gereklidir. Keten tohumu, kaju, yer fıstığı, fındık, ceviz, ay çekirdeği, susam… E vitamini bakımından zengin içerikli besinlerdendir.

■ Üzümün, problem çözme yeteneğini arttırma etkisi bulunmaktadır. Bunu, dopamin salgılanmasını arttırarak gerçekleştirir. Dolayısı ile beyin sağlığı için yapılması gerekenlerden bir diğeri de üzüm tüketimi gerçekleştirmektir.

■ Yüksek antioksidan içerikli çilek, yaban mersini, havuç, domates gibi meyve ve sebzelerin de hafızayı güçlendirme etkileri bulunmaktadır.

■ Türk kahvesinin motivasyon ve konsantrasyonu arttırıcı etkisi bulunmaktadır ve içeriğinde bulundurduğu kafein ile yorgunluğu giderir. Ve diğer kahvelerden ayrı olarak içilmesi sırasında ritüel düzenlenir. Bu nedenle beyin için bir dinlenme molası niteliğindedir de. Kısacası, beyin sağlığı için yapılması gerekenler arasında Türk kahvesi tüketimi de yer almaktadır.

■ Beyin sağlığı için hem hafıza, hem de hormon sistemini kontrol eden limbik sistemi harekete geçirebilmek adına hayatınızdaki özel zamanları arttırmalısınız. Kendinize bir kahve molası vermek, sevdiğiniz müzikleri dinlemek, sevdiğiniz bir yemeği yemek bile vücudunuzda bir çok hormonun salgılanmasına ortam hazırlamaktadır. Bu nedenle mutlaka kendinize, mutlu olacağınız şeyleri yapmak için zaman ayırın.

■ Beyin sağlığı nasıl korunur sorusunun yanıtları arasında, elektromanyetik dalgaları yayan cihazlardan uzak durmak da yer almaktadır. Söz konusu elektromanyetik dalgaları cep telefonu, bilgisayar, televizyon… gibi pek çok cihaz yaymaktadır. Özellikle uyku anında vücut kendini rahat bir şekilde yeniler. Bu nedenle bu zaman diliminde, yakınınızda elektromanyetik hiç bir cihazı bulundurmayın. Karanlık bir ortamda, sessiz bir şekilde uyumaya gayret gösterin.

■ Akşam olabildiğince erken yatıp, sabah da erken kalkarak güne olabildiğince erken başlamak, sağlıklı hormonların daha fazla salgılanmasını olanaklı hale getirir ki bir de güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlarsanız, beyninizin hem algısı yüksek olacak; hem de enerjik olacaktır. Bunlara ek olarak o gün beyninizin yapamayacağı, sizin isteyebileceğiniz hiç bir şey kalmayacaktır.

■ En fazla 45 dakika çalışıp, sonrasında 15 dakika ara vermelisiniz. Bununla birlikte gün içerisinde mutlaka kahkahalar atarak gülmelisiniz. Böylece kendinizi iyi hissedeceğiniz gibi, pek çok hormonun salgılanmasını da arttıracak ve tansiyonunuzu dengeleyeceksiniz. Zaten bu nedenledir ki, bir kahkaha atmak bir kalem pirzola kadar değerlidir denir.

■ Beyin sağlığı için yapılması gerekenlerden bir diğeri de sosyalleşmektir. Beyninizi, zekanızı geliştirebilmek için bulmaca ya da sudoku çözüyor olabilir; hatta bunu saatlerce yapabilirsiniz. Ancak bunun yanonda, dışarı çıkarak sosyal de olmalısınız. Bir arkadaşla sohbet etmek, aile ile vakit geçirmek, sinemaya gitmek, beyin sağlığı nasıl korunur sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır.

■ Düzenli egzersiz yaparak, alzheimer, parkinson gibi beynin dejenerasyonuna bağlı problemleri de önlemiş olursunuz. Spor sadece kalp ve damar hastalıklarından korumaz, aynı zamanda beyin sağlığını arttırır ve mutluluk hormonunun daha fazla salgılanmasını olanaklı hale getirir. Egzersiz demek, beyin sağlığı yerinde insan demektir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası