Beyin Ödemi Nedir?

Oya Aydoğan’ın karşı karşıya kaldığı; ve şu anda yoğun bakımda olmasına neden olan aort damarı yırtılmasından sizlere daha önce söz etmiştik. Ancak şimdilerde, aort damarı yırtılmasından ayrı bir problem olan beyin ödemi de Oya Aydoğan’ın tedavisini gördüğü hastalıklar arasında yer alıyor. Ve biz bu yazımızda sizlere, beyin ödemi nedir, beyin ödemi nasıl giderilir… gibi beyin ödemi ile ilgili soruların yanıtlarından söz edeceğiz.

Beyin Ödemi Nedir?

Ödemin, bulunduğu bölgede biriken fazla su olduğunu biliyoruz. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilmekle birlikte, ciddi bir hastalığın genellikle habercisi olarak sayılabiliyor. Beyin ödemi ise, biriken su, ve sodyum dolayısı ile beyin hacmindeki genişleme olarak tanımlanıyor, ve genellikle bir belirtisi de olmuyor. Ama, ciddi aşamadaki bir beyin ödemi de ciddi belirtiler verebiliyor. Sonuç ise, solunum; ya da dolaşım yetmezliği olabiliyor.

Beyin Ödemi Nasıl Giderilir?

Beyin ödemi tedavisi için öncelikli olarak, bu duruma neden olan hastalık; ya da hastalıkların neler olduğunun bulunması gerekir. Bu anlamda çok sayıda tetkik yapılır. Sorunun kaynağı bulunduğunda, tedavi de buna göre şekillenecektir. Ancak, beyin ödemini önlemek için alınabilecek bazı önlemler de yok değildir…
• Spor yapmak
• Mevsiminde bol meyve tüketmek
• Kola, kahve, alkol gibi içeceklerin tüketimini azaltmak
• Tuz tüketimini azaltmak…
Beyin ödemini önlemek için alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası