Beyin Felci Nedir?

Beyin felci, diğer adı ile inme, beyne giden damarlara kan akışının olmaması, ya da fazla olması, dolayısı ile de bu damarların yırtılması ve buna bağlı olarak beynin bazı bölgelerinin hasar görmesi durumu olarak kısaca tanımlanabilir. Bununla birlikte, beyin felci hakkında daha detaylı bilgileri ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz. Beyin felci nedir, beyin felci nasıl anlaşılır, beyin felci nasıl önlenir gibi sorular ve çok daha fazla bilgi için hemen detayları gözden geçirmeye başlayalım.

Beyin Felci Nedir?

Beyinde bulunan bir bölgeye kan gitmemesi ve beyin fonksiyonlarının bozulması durumunda beyin felci ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda, beynin o bölgesi vücudun neresine kumana ediyorsa, o bölge ile beyin arasındaki iletişim kopar ya da azalır veya bozulur. Serebrovasküler lay olarak da adlandırılan bu durum beyin felcidir. Beyin kanaması ve beyin damar tıkanıklığı olmak üzere, beyin felcinin iki farklı türü bulunmaktadır. Bir de geçici istemik atak bulunmaktadır ki bu durumda, beyin felcinin belirtileri 24 saat içerisinde kendiliğinden düzelmektedir.

Beyin felci riskini arttıran bazı faktörler, beraberinde kalp krizi riskini de arttırmaktadır. Beyin felcine neden olan bazı risk faktörleri tedavi edilebilir niteliktedir. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

■ Zararlı madde bağımlılığı
■ Alkol kullanımı
■ Hareketsiz yaşam
■ Fazla kilolar
■ Kalp hastalıkları
■ Uyku bozuklukları
■ Diyebet
■ Yüksek kolesterol
■ Sigara içmek ya da dumanına maruz kalmak
■ Diyabet
■ Yüksek kan basıncı

Bir de beyin felci riskini arttıran, ama değiştirilemeyen durumlar vardır:

■ Beyin felci erkeklerde daha sık görülür
■ Yaşı 55 ve üzeri olan kişiler daha sık beyin felci ile karşılaşır
■ Ailede beyin felci ya da kalp krizi geçirmiş kişiler varsa bu da beyin felcine yakalanma ihtimalini yükseltir.

Beyin Felci Nasıl Anlaşılır?

■ Konuşmakta ve anlamakta zorluk çekmek
■ Kollarda ve bacaklarda güçsüzlük
■ Görme fonksiyonlarında bozulma
■ Denge kaybı yaşama ve yürüme bozuklukları
■ Baş ağrısı

Beyin felci belirtileri hissedildiğinde hemen hastaneye gidilir ve 3 – 4.5 saat içerisinde hastaya pıhtı çözücü tedavi uygulanırsa, beyin felci durdurulabilir ve beyne kan akışı düzeltilebilir. Beyin felcinin çok kısa zamanda müdahale edilmesi gereken bir durum olduğunu ve, şimdi sizlere vereceğimiz belirtileri gördüğünüz anda hemen 112’yi aramanız gerektiğini unutmayın:

■ Hastaya gülümsemesini söyleyin. Hasta gülümsediğinde, yüzünün bir tarafı aşağıda kalıyorsa
■ Hastaya kollarını kaldırmasını söyleyin. Hasta kollarını kaldırdığında, bir taraf aşağıda kalıyorsa
■ Hastayı, basit kelimeleri tekrarlatarak konuşturmaya çalışın… Bunları söylemekte zorlanıyorsa
Hiç zaman kaybetmeyin. Unutmayın, çok ciddi bir durumla karşı karşıyasınız ve her dakika hasta için çok önemli.

Beyin Felci Nasıl Önlenir?

■ Yüksek tansiyon söz konusu ise hemen düşürülmelidir. İdeal kan basıncı 120/80 mm/Hg’dir. Bunun için, günde, yarım çay kaşığından fazla tuz tüketmeyin. Kolesterol içeriği yüksek besinler ile beslenmeyin. Yağ oranı düşük gıdalar ve tahıl tüketin. Gün içerisinde bol sebze ve meyve alımı gerçekleştirin. Haftada ortalama iki kere balık tüketin. Günde en az yarım saat olmak kaydı ile düzenli egzersiz yapın. Sigara içmeyin… Tüm bunlara ek olarak, hala tansiyonunuz düşmüyorsa, doktorunuza danışarak tansiyon ilacı kullanın. Kilonuz fazla ise zayıflayın. Vücut kitle indeksiniz 25’in altında olmalıdır. Bunun için günde 2000 kaloriden az alın, daha çok fiziksel hareket yapın.

■ Beyin felcini önlemek için egzersiz de yapmanız gerektiğini unutmayın. Hareketsiz geçirilen her yarım saatin sonrasında kalkın ve 10 – 15 dakika hareket edin. Günde en az yarım saat egzersiz yapın. Spor salonuna kaydolup haftada en az 2 -3 gün spora gidin. Yakın mesafelere yürüyerek gidin. Asansör yerine merdiven kullanın.

■ Eğer ritim bozukluklarınız varsa, tedavi olmakta gecikmeyin. Aksi halde kalpten beyne giden damarlarda tıkanma ve sonrasında da beyin felci durumu gelişebilir. Kalp sağlığının ciddiye alınması gereken bir konu olduğunu sürekli hatırlayın. Çarpıntı, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa hemen doktora gidin. Aksi halde beyin felci riskiniz beş kata kadar artacaktır.

■ Diyabet sorununuz varsa mutlaka tedavisini yaptırın. Kan şekerini takip edin, diyet ve egzersiz yapın. Ve gerekli görüldüğü takdirde farklı tedavi yollarını da doktorunuzun uygulamasına izin verin.

■ Sigara kullanıyorsanız mutlaka bırakın. Bunu tek başınıza yapamıyorsanız doktorunuza danışın. Gerekli görülmesi halinde yardımcı ürünler kullanın. Bununla birlikte diyet ve egzersiz de yapın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası