Alzheimer Nasıl Önlenir?

Beyin de kalp gibi sürekli çalışan organlarımız arasında yer almaktadır. Alzheimer’den korumak gerekir. Kadınlarda daha sık görülen alzheimer erkeklerde de görülür. Ancak yaşlı hastalığı olarak bilinir ve kadınlar erkeklere oranla daha uzun yaşarlar. Bu nedenle alzheimer kadınlarda daha sık görülür. Ancak 65 yaşın altındaki kişilerde de alzheimer görülme oranı pek de az değildir. Peki alzheimer nasıl önlenir? İlerleyen bölümlerde sizlere, alzheimeri önlemek için, alzheimeri önleme yollarından söz edeceğiz.

Alzheimer Nasıl Önlenir?

■ Alzheimer hastalarının beyinlerinde, alzheimer henüz başlamadan 2 – 10 yıl önce, Amiloid isimli bir madde birikir. Bu maddenin beyinden atılması sadece egzersizle, fiziksel aktivite ile gerçekleştirilmektedir. Eğer Alzheimer riskini azaltmak istiyorsanız, Alzheimeri önlemek için yürüyüş yapın, dans edin, evcil hayvanınızla oynayın… Kısacası her ne olursa olsun, fiziksel anlamda aktif olun.

■ Her gün, en az 20 – 30 dakika, tempolu yürüyüş yapın. Kalbinizin hızlı çarpmasını sağlayın ki, kan daha hızlı pompalanabilsin.

■ Alzheimeri önleme yollarından bir diğeri de, haftada iki gün direniş egzersizi yapmaktır. Bunun için ağırlık kaldırabilir, squat ya da kalça egzersizleri yapabilirsiniz.

■ Tembel değil, olabildiğince aktif olun. Yakın mesafelere araba ile değil, yürüyerek gidin. Yukarı çıkmak için asansör kullanmak yerine merdivenlerden çıkın.

■ Beyninizin sağlıklı çalışması için zihinsel aktivitelerde bulunun. Bunun için sudoku çözebilir, bilgisayar oyunları oynayabilirsiniz; ama izlediğiniz film ya da dizilerle ilgili yorumlarda da bulunabilirsiniz. Arkadaşlarınıza hediye almak, teşekkür etmek ya da onlarla bir arada olmak için farklı yollar bulmak da zihninizi aktif çalıştırmak için yeterlidir. Yaratıcı olarak alzheimerden korunabilirsiniz.

■ Beyninizi aktif olarak çalıştırabilmek adına karmaşık düşüncelerden kurtulun. Zaman zaman yalnız kalıp beyninizi boşaltın. Sonrasında da yeni şeyler öğrenmek için çabalayın. Öğrenmenin yaşı yoktur. Aksine, kendinizi bu anlamda bıraktığınız anda, yaşlılık hastalığı olarak bilinen alzheimere yakalanma olasılığınız artar.

■ Bir yere giderken, her zamanki gittiğiniz yoldan değil, farklı bir yoldan gidin. Bu şekilde beyninzdeki sinir ağlarını yenilemiş olursunuz.

■ Her gün bir ya da iki farklı şey deneyin. Daha önce hiç yemediğiniz bir yemeği yiyin. Son gördüğünüz kişiyi, kim olursa olsun, arayın ve onunla bir etkinlik düzenleyin. Sıradanlıktan kurtulun.

■ Günde en az bir saat, telefonunuzdan uzak kalın. Böylece daha etkin düşünmeye başlayıp, sorunları daha kolay çözdüğünüzü göreceksiniz.

■ Biraz önce sözünü etmiş olduğumuz Amiloid maddesinin beyne gitmesi için uyanık olduğumuz her an yeterli. Ekstra bir çabaya gerek yok. Bu nedenle, siz gözlerinizi kapattığınız anda beyniniz kendini temizlemeye başlıyor. Bu nedenle, zaman zaman gözlerinizi kapatın ve yapabiliyorsanız şekerleme yapın. Düzenli uyumayı asla ihmal etmeyin.

■ Uykunuz geldiğinde onunla savaşmayın. Uykunuzu açmaya çalışmayın. Kısa süreli dahi olsa şekerlemeler yapın.

■ Uyurken, uyku kalitenizi düşürecek her şeyden uzak kalın. Karanlık bir ortamda uyuyun. Laptop, televizyon, telefon gibi ortama mavi ışık yayan şeyleri odanızdan çıkartın. Mavi ışık, geceleri uyumanız için salgılanan Melatonin hormonunun salgılanmasını engelleyebilir.

■ Hafta içi farklı, hafta sonu farklı saatte uyuyup uyanmayın. Vücudunuz düzensiz uykuya iyi tepki vermez. Küçük değişiklikleri tolere edebilir; ama büyük değişimlere tahammülü yoktur. Uyku düzeninizi her gün için aynı şekilde ayarlayın.

■ Kalp sağlığı, beyin sağlığı, sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme… birbiri ile paraleldir. Biri için doğru olan, diğeri için yanlış değildir. Bu nedenle her birine dikkat edin.

■ Yüksek tansiyon, şeker, obezite, kolesterol… Alzheimer için de risk oluşturan faktörlerdir. Alzheimeri önlemek için bunlardan korunmaya dikkat edin.

■ Akdeniz diyeti, yüksek tansiyondan korur, bilişsel gelişime katkıda bulunur. Açlığı önleyecek lifler akdeniz diyetinde bol miktarda vardır. Akdeniz diyetini sağlıklı beslenmeniz için benimseyin.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası