Bebekler Hangi Ay Ne Yemeli?

Artık hepimiz biliyoruz ki, bebek beslenmesinde ilk altı ay boyunca sadece anne sütü tercih edilmelidir. Bunun sonrasında ise, bebekler hangi ay ne yemeli sorusunun yanıtları anneler için çok önemlidir. Çünkü bir bebeğin beslenmesinde, doğru zamanda, doğru gıdanın tercih edilmesi çok önemlidir. Peki bebek beslenmesi nasıl olmalı? Yazımız içerisinde bu sorunun yanıtlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız…

Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?
Bebekler Hangi Ay Ne Yemeli?

Bebek beslenmesinin ilk altı ayı, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, su da dahil olmak kaydı ile hiç bir şeyi kapsamaz. Anne sütü, bir bebeğin tüm yiyecek, ve içecek ihtiyaçlarını karşılar; hatta gerektiğinde ilaç görevi üstlenir. Ancak, eğer anne sütünün yetersizliği söz konusu ise, bu durumu elbette bebeğinizin gelişimini takip eden doktor ile görüşmelisiniz.

Altıncı aydan sonra, bebeğe yine anne sütü verilmeye devam edilmeli, ancak, artık su da içirilebilen bebeğinize meyve püresi, yoğurt, pirinç unu da vermelisiniz. Pirinç ununu su ile karıştırarak bebeğinize, hafif sıvı kıvamlı muhallebi türü yiyecekler hazırlayabilir, isterseniz bunu, taze sıkılmış meyve suları ile de yapabilirsiniz. Şunu da yapabilirsiniz: Hazırlamış olduğunuz muhallebi türü yiyeceği meyve suyu ile tatlandırabilirsiniz. Şeker, biz yetişkinlere dahi zararlı iken, bebeğinizin savunmasız vücudunda olumsuz etkileri çok fazla olacaktır.

Bebeğiniz artık yedinci aya geldiğinde, daha önceki aylara ek olarak beslenmesine pekmez, sebze püresi; ve çorbası, tavuk, ve dana eti; ve yumurta sarısı… da ilave etmelisiniz. Saymış olduğumuz besinlerden karışımlar da elde edebilmeniz mümkün. Örneğin, sebze çorbasının içerisine tavuk göğsü de ilave edebilir, etleri; ve sebzeleri küçük parçalar halinde doğrayarak bebeğinize yedirmeyi deneyebilirsiniz. Uzmanlar, çorbaların püre haline getirilerek bebeğe verilmesine karşılar. Sonrasında, püreden vazgeçilip normal beslenmeye geçildiğinde, yemek yemeyi yeniden öğrenecek olan bebeğin, duruma yabancılık çekmemesi adına, başlandığı andan itibaren tüm tüm verilen besinler daha çok tercih edilmekte. Siz bu durumu, bebeğinizin, neyi ne şekilde yiyebildiğine göre de ayarlayabilirsiniz. Ancak, kendiniz için kolay olanı değil, bebeğiniz için doğru olan yöntemi seçmelisiniz.

Bebek beslenmesinde sekizinci aya gelindiğinde, meyve suyu, kıyma, ve sebze ile hazırlanmış ev yemekleri, pastorize tuzsuz peynir, yumurta, kuru baklagillerden hazırlanmış çorbaların da bebeğe verilmesi uygun olacaktır. Zaten artık bebeğinizin, sizin yemeklerinize, hatta kahvenize bile ortak olmak istediğini görebilirsiniz. Ama bir kere daha belirtmekte fayda var: bebek beslenmesinde, besinlerin doğru aylarda bebeğe verilmesi çok önemlidir. Bebeğiniz doğru olanı bilmez belki, bunu siz ayırt edebilmelisiniz.

Bebek beslenmesi nasıl olmalı sorusunun dokuzuncu ayına gelindiğinde ise, artık pek çok şey ona verilebilir. Ev yemekleri, unlu; ve yoğurtlu çorbalar, mercimek çorbası, tarhana çorbası, et, taze meyveler…

Tüm bu besinlerin yanında elbette anne sütü, mümkün olduğunca, bebek iki yaşını tamamlayana kadar verilmelidir. Ama, bebeğiniz zaten belirtmiş olduğumuz yiyeceklerle karnını doyuracağı için, ona anne sütünü, keyfinizin istediği saatte verebilirsiniz. Ama onun sağlıklı gelişimi için, sizin sütünüze ihtiyacı olduğunu kesinlikle unutmamalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası