Bebeğimin Burnu Tıkandı Ne Yapabilirim?

Eğer bir bebeğiniz varsa; ve ilk bebeğinizse, en küçük sorunları bile gözünüzde büyütebilir, neyin neden kaynaklandığını anlamakta zorlanabilir, problemleri nasıl gidereceğinizi bilemeyebilir, telaş da yapabilirsiniz… Bebeğimin burnu tıkandı ne yapabilirim diyen anne sayısı oldukça fazladır. Aslında bebeklerde burun tıkanıklığı hem anne; hem de bebek için önemli bir sorundur; çünkü biz yetişkinler gibi, burnu tıkanan bebekler, nefesi ağızlarından alabileceklerini bilmezler. Bu durum, anne bebeği emzirirken de sorun yaratır, bebek uyumaya çalışırken de… Karnını doyurmakta zorlanan bebek hem yetersiz beslenir, hem de hava yutar, ve bu durum, onun gaz problemi yaşamasına sebep olur. Hem beslenme; hem de uyku problemine neden olan bebeklerde burun tıkanıklığı giderilmez ise, gelişme problemleri yaşayabilecek olan bebekte, orta kulak iltihabı, ve hatta sinüzit de gelişebilir. Peki bebeğimin burnu tıkandı ne yapabilirim diyen bir anne nelere dikkat etmeli? Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer? Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır? Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur? Sorularınızın yanıtları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bebeğimin Burnu Tıkandı Ne Yapabilirim?
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

• Bebeğinize, evde kendiniz de hazırlayabileceğiniz, ama isterseniz eczaneden de satın alabileceğiniz serum fizyolojik uygulaması gerçekleştirebilirsiniz. Eczaneden serum fizyolojik olarak isteyeceğiniz karışım aslında tuzlu sudur. Hazırlamak için, bir çay kaşığı tuzu bir bardak suyun içerisinde eritmeniz yeterli olacaktır. Yapmanız gereken, hazırladığınız karışımdan bebeğinizin burnuna 3 – 4 damla damlatmak, sonrasında da bebeğin başını öne eğmektir. Bebeklerde burun tıkanıklığına neden olan istenmeyen sıvıların bu sayede dışarı akması söz konusu olacaktır. İsterseniz aspiratör adı verilen makine ile de bebeğinizn burnundaki akan sıvıyı kolaylıkla çekebilirsiniz. Bu yöntemi duruma göre her gün de uygulayabilir, bebeğinizin hem rahat uyuyup, hem de rahat beslenmesini sağlayabilirsiniz.

• Banyo da bebeğiniz için iyi olacak bir diğer yöntemdir. Hem buhar, hem de suyun, bebeklerde burun tıkanıklığının giderilmesi üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle, sadece banyo ile dahi bebeğinizi rahatlatmış olursunuz.

• Bebeğinizin bulunduğu ortamın nem seviyesini iyi ayarlayın. Gerekirse bu amaç için buhar makinelerinden yardım alabilirsiniz; ama buhar makinesinin içerisini sık sık temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Bunun yanında, kalorifer kullanıyorsanız, ya da klima ile ısınıyorsanız, bulunduğunuz ortama sıcak su koyabilir, her ne yaparsanız yapın, dengeli bir nem miktarı ile, bebeğin burnundaki tüylerin kuruyarak işlevini yitirmesini önleyebilirsiniz.

• Bebeklerde burun tıkanıklığı için, bebeğinizin burnuna sadece serum fizyolojik damlatmak durumunda değilsiniz, aynı görevi anne sütü de yerine getirebilmektedir. Bildiğimiz gibi anne sütü kendini bebeğin sağlık durumuna göre ayarlayabilen mucizevi bir besindir. Bu nedenle, bebeğimin burnu tıkandı ne yapabilirim diyorsanız, aslında onun ilacı siz olabilirsiniz.

• Bir tane soğanı ortadan ikiye bölerek bebeğinizin bulunduğu odada, onun baş ucuna koyabilirsiniz. Biraz göz yaşartma özelliği olsa da soğan, mentol etkisi göstererek, bebeklerde burun tıkanıklığına iyi gelebilmektedir.

• Bebeği açık havaya çıkartabilir, ya da onun bulunduğu odayı sık sık havalandırabilirsiniz. Aynı zamanda, yastığının büyük olması da onu, burun tıkanıklığı konusunda oldukça rahatlatacaktır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

• Bebeğin enfeksiyon almış olması… Ki bu durum özellikle yeni doğan bebekler için çok bilindik bir burun tıkanıklığı nedenidir.
• Bebeğin bulunduğu ortamın nem seviyesinin ortalama %50 dolaylarında olmaması
• Geniz eti olması; ya da burun kemiğinin eğri olması
• Bebeğin herhangi bir şeye alerjisi olması, ve o şey ile sürekli etkileşimde olması
• Bebeğin burnunda yabancı cisim bulunması

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası