Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Topuk dikeni hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yazımız içerisinde, topuk dikeni neden olur, topuk dikeni nedir, topuk dikeni nasıl geçer, topuk dikeni belirtileri, ve topuk dikeni tedavisi nedir gibi pek çok sorunun yanıtlarını bulabileceksiniz. Pek çoğumuzun günlük hayatını olumsuz etkileyen, ayak sağlığını tehlikeye atıp, yaşam kalitesini düşüren topuk dikeni hakkında bilgileri almaya başlamak için, daha fazla beklemeyelim isterseniz…

Topuk Dikeni Nedir?

Plantar Fasya isimli kas, yürüyüş sırasında, ayağın aşağı doğru yayılmasını sağlamakla görevlidir. Bildiğimiz gibi, vücudumuzun tüm yükünü ayaklarımız taşımaktadır. Ve bu yük, plantar fasya isimli kas tarafından absorbe edilmektedir. Ancak, eğer çok fazla yük ayakta bulunan bu kasa bindirilecek olursa, sonuç, kastaki küçük yırtıklar, ve hasarlar şeklinde kendini göstermektedir. Bizler bunu, hem hassasiyet, hem de ağrılı belirtilerle hissedebiliriz.

Belirtmiş olduğumuz durum tek bir seferde gerçekleşirken; sık sık gündeme gelmesi; yani, Plantar Fasya kasına sık sık yük bindirilmesi durumunda, söz konusu kas kalınlaşır, daha az esnek duruma gelir; ve son aşamada da burada bir Kalsiyum birikimi gündeme gelir. Bunun sonucunda, topuk dikeni oluşur, yani, röntgenlerde, diken gibi bir görünüm elde edilir.

Topuk ağrılarının en yaygın nedeni olan topuk dikeni, çok sık görülen bir hastalık olup, ülkemizde her yıl ortalama 1.000.000 kişinin topuk dikeni tedavisi gördüğünü de belirtmemiz gerekir.

Topuk Dikeni Neden Olur? Topuk Dikeni Belirtileri – Topuk Dikeni Nasıl Geçer? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası