Diyabetik Ayak Ve Diyabetik Ayak Bakımı

Bu yazımızda sizlere diyabetik ayak hakkında bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Diyabetik ayak nedir? Diyabetik ayak bakımı nasıl yapılır? Diyabetik ayak bakımı yapmak için nelere dikkat etmek gerekir…? gibi pek çok sorunun yanıtını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. O halde zaman kaybetmeden, diyabetik ayak hakkında bilgilerimizi edinmeye başlayalım…

Diyabetik Ayak Nedir?

Ayak bakımına gerekli özenin gösterilmesi, hepimiz için gerekli iken, aynı durum diyabet hastaları için daha fazla gereklilik gösterir. Bunun nedeni, diyabet hastalarında gündeme gelen yaraların, hasarların daha geç iyileşmesinin yanısıra, daha farklı gerekçelere de dayanabilmektedir. Eğer diyabet hastaları, gerekli ayak bakımını yeterli seviyede yapamaz iseler, ayaklarında bir takım komplikasyonlar gözlemlenir; ve bu durum, diyabetik ayak olarak isimlendirilmektedir.

Diyabetik Ayak Neden Olur?

Diyabet hastalarının en önemli problemleri, kan şekerini belirli düzeyde tutamamaları, yani kontrol altına alamamalarıdır. Bu durum, sinirlerin hasar görmesine, ve dolayısı ile, dolaşım sisteminde bazı bozukluklara neden olur. Bu dolaşım sistemi bozuklukları, ve sinirlerde gündeme gelen hasarlar, diyabet hastalarının, ayakları ile ilgili hislerini kaybetmeleri, ya da en azından azalmaların olmasına sebep olmaktadır. Ayakta oluşan herhangi bir hasar, kesik, ağrı; ya da yanık gibi herhangi bir durum, diyabet hastası kişi tarafından hissedilemez hale gelir. Müdahale edilmesi gereken bu durumlara müdahale edilmediğinde ise, oluşumu istenmeyen yaraların, ayak üzerinde gündeme gelmesi durumu söz konusu olur. Diyabetik ayak bakımı bu nedenle çok önemlidir.

Diyabetik Ayak Kimlerde Görülür?

Diyabetik ayak özellikle diyabet hastalarında gözlemlenir, ama, bu demek değildir ki, problem sadece diyabet hastalarının başına gelecek… Ayaklarında oluşan olayları hissedemeyen, kan şekerini kontrol altında tutamayan, on seneden uzun zamandır diyabet hastası olan, ancak konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan, obezite ile savaşan, yaşı 60’ın üzerinde bulunan, alkol – sigara kullanımı gerçekleştiren herkes, diyabetik ayak problemi ile karşı karşıya gelebilmektedir.

Diyabetik Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Diyabetik Ayak Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası