Ayak Terlemesine Çözüm

Ayak terlemesi problemi ile insanlar genellikle yaz aylarında, sıcak havalar dolayısı ile karşılaşırlar. Ancak kapalı ayakkabılar, hava aldırmayan botlar ve kalın çoraplar dolayısı ile kış aylarında da ayak terlemesi problemi ile karşılaşırız. Peki insanları günlük hayatta oldukça rahatsız eden ayak terlemesi neden olur? Kişide özgüven problemine neden olan ayak terlemesine çözüm önerileri, ilaç tedavisi öncesinde nelerdir? Bu ve bunun gibi pek çok sorunun yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz…

Ayak Terlemesi Neden Olur?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, yaz aylarında sıcak havalar dolayısı ile ayak terlemesi problemi yaşanabilir. Kış aylarında ayakların kapalı ve havasız kalması dolayısı ile de ayak terlemesi ortaya çıkar. Ama bunun haricinde farklı sağlık sorunları da ayak terlemesine neden olabilir.

■ Hipertiroit (Tiroit bezlerinin fazla çalışması)
■ Menopoz, hamilelik gibi, önemli hormonal değişimler
■ İlaç kullanımı
■ Bazı akciğer ve kalp hastalıkları
■ Sinirlilik hali
■ Diyabet
■ Fazla kilolar
… Ayak terlemesine neden olabilir.

Ayak Terlemesine Çözüm

■ Her gün, bir bardak ılık suyun içerisine iki çay kaşığı elma sirkesi karıştırın ve hazırlamış olduğunuz bu karışımı içerek ayak terlemesinden kurtulmaya çalışın.

■ Bir leğen ılık suyun içerisine bir kaç kaşık elma sirkesi ilave edin ve her gün ayaklarınızı bu suyun içerisinde bekleterek, hem ayak terlemesini; hem de ayak kokusunu önleyin.

■ İki tane domatesi ezin ve ayaklarınıza sürün. Bir süre bekletip, sonrasında ayaklarınızı durulayın. Bu işlemi bir kaç gün tekrar ettiğinizde, aradaki farkı ciddi anlamda görebileceksiniz.

■ Patatesi ezin ve suyunu çıkartmanızın sonrasında ayaklarınıza uygulayın. Bu işlemi üst üste uygulamanız halinde; domatesten elde etmiş olduğunuz etkiyi elde edeceksiniz. Bu durum, domates ve patatesin içeriğinde bulunan enzimlerden kaynaklanmaktadır.

■ Ayaklarınızı önce ılık su ile yıkayın. Sonrasında eşit miktarda karıştırmış olduğunuz mısır nişastası ve karbonat karışımı ile ayaklarınızı ovun. Bu şekilde bir saat bekleyin. Ardından ayaklarınızı durulayıp, elde ettiğiniz sonucu görebilirsiniz.

■ Ayak terlemesi problemini giderebilmek için siyah çayın içeriğinde bulunan Tannik Asitten yararlanın. Bunun için siyah çayı demleyin ve sonrasında süzerek yaprakları ile ayaklarınıza masaj yapın. Tannik Asit ayaklarınıza da geçecek ve sorununuz kısa sürede hafifleyecektir.

■ İçeriğinde bulundurduğu anti-bakteriyel etki dolayısı ile Hindistan cevizi yağı da ayak terlemesi problemi üzerinde büyük ölçüde etkili olur. Bu nedenle her gece yatmadan önce ayaklarınıza Hindistan cevizi yağı ile masaj yapmanız önerilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası