Ayak Şişmesi Bitkisel Çözüm Yolları

Ayak şişmesi, aslında hepimizin başına gelen, genellikle çok yol yürüdüğümüzde, yoğun bir günün sonunda; ya da uzun süre ayakta kaldığımızda karşılaştığımız bir problemdir. Genellikle hastalık habercisi olmayan ayak şişmesi için endişelenmeye gerek yoktur. Ancak bir kaç gün içerisinde hala geçmiyorsa doktora başvurmak gerekmektedir. Ayak şişmesi bitkisel çözüm yöntemleri denenerek kurtulmanın mümkün olduğu bir sorundur. Bu nedenle sizlere, ayak şişmesine evde çözüm yöntemlerinden söz etmek istedik.

Ayak Şişmesi Bitkisel Çözüm
Ayak Şişmesine Evde Çözüm

■ Ayak şişmesi için yapabileceğiniz en pratik şey, ayaklarınızı yukarı kaldırmaktır. Bu sayede kan dolaşımı ayaklara doğru değil, ayaklardan yukarı doğru olur ve rahatlarsınız.

■ Eğer ayak şişmesinin nedeni burkulmalar ise yararlanabileceğiniz şey buzdur ve hepinizin buzdolabında bir buz torbası vardır. Buzu alın ve bir havluya sararak şişlik olan bölgeye uygulayın. Bu hem şişliği alacak; hem de iltihap oluşumunu önleyecektir.

■ Ayak şişmesinin nedenlerinden bir diğeri de uzun süre oturmaktır. Böyle bir durumda biraz ayağa kalkıp dolaşmayı deneyin. Eğer bacak egzersizi yaparsanız da ayak şişmesine neden olan kan dolaşımının yönünü değiştirmiş olursunuz.

■ Hem ayak şişmesine evde çözüm olması; hem de yorgun ayakları dinlendirmesi adına denenebilecek en pratik yöntemlerden biri de tuzlu su uygulamasıdır. Yarım kova ılık suyun içerisine bir fincan tuz ekler, tuzu eritip bu suyun içerisinde ayaklarınızı 15 dakika dinlendirirseniz, tuzun içeriğinde bulunan Sülfat dolayısı ile kaslarınız rahatlayacak ve ayaklarınız dinlenecektir.

■ Dengeli ve sağlıklı beslenerek de kan dolaşımınızı düzenleyebilir, ayak şişmesini önleyebilirsiniz. Bunun için, harici olarak kullandığınız tuzun fazlasını beslenmenizden çıkartın. Daha doğrusu Sodyum içeriğinden uzak durup; Magnezyuma ağırlık verin. Kafein, gazlı içecekler de beslenmenizde çok fazla yer almasın. Bunun yerine taze sebze ve meyve sularından yararlanın. Vücudunuzdaki zararlı maddelerin atılması için de günde en az iki litre su için.

■ Ayak şişmesi bitkisel çözüm önerilerinden bir diğeri de nanedir. Naneyi suyun içerisinde kanatıp, sonra da soğumaya bırakın. Ardından ayaklarınızı olabildiğince sıcak su ile yıkayıp, sonra da nane suyunun içerisinde dinlendirin. Böylece ödem oluşumu; dolayısı ile de ayak şişmesi önlenmiş olacaktır.

■ Günde bir ya da iki fincan karahindiba çayı içerseniz, hem idrar söktürücü olması dolayısı ile ödem söktürücü etkisinden; hem de antioksidan içeriği ile ağrıları giderme özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bunun için kaynamış suyun içerisinde karahindibayı 15 dakika demlendirin; sonrasında da süzerek için.

■ İyi bir idrar söktürücü olan ve enfeksiyona bağlı ayak şişmesini de gideren maydanozu da, içeriğindeki vitamin ve mineraller dolayısı ile günde 2 – 3 kere tüketebilirsiniz. Yapmanız gereken çay şeklinde hazırlayıp, sonra da elde ettiğiniz maydanoz suyunu içmekten ibarettir.

■ Anti inflamatuar etkisi ile ayak şişmesini önleyen ve krampları azaltan zencefil yağı ile ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

■ Hem uçucu yağ olması; hem de anti inflamatuar özelliği ile greyfurt yağından da yararlanabilirsiniz. Etkili sonuç için ayağınızda bir gece bekletmeniz önerilmektedir.

■ Lahana yapraklarını temizleyip, sonrasında da buzdolabına koyarak soğumalarını bekleyin. Ardından alıp ayak şişmesi bitkisel çözümünü uygulayacağınız yerlere koyun. Üzerini bandaj ile sarın ve bu şekilde en az üç dakika bekletin. İyi sonuçlar elde edebileceğinizi unutmayın.

■ Ayaklardaki ödem ve sertlikleri azaltan; ayakların rahatlamasını sağlayan bir diğer doğal bitki de salatalıktır. Yapmanız gereken, salatalığı dilimlemek ve sonrasında ayaklarınızda şişen bölgelere koyarak üzerini bir bandajla sarıp bekletmektir.

■ Biraz uğraştırıcı gibi gelse de en etkili çözümlerden bir tanesi, bir bitkisel hamur hazırlamaktır. Bunun için tarçın, yağ, süt, limon suyu ve suyu karıştırın. Elde etmiş olduğunuz bitkisel hamuru ayaklarınıza sarın ve beklemesini sağlayın. Hem ayak şişmesi, hem de sertliklerden bu yöntem ile kurtulabilirsiniz.

■ Ayaklarınıza elma sirkesi uygulayabilirsiniz. Ya da ayaklarınızı dinlendirmek için kullandığınız suyun içerisine de elma sirkesi ekleyebilir ve ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz.

■ Bir avuç arpayı alın ve suyun içerisine atarak rengi kahverengiye dönüşünceye kadar kaynatın. Sonrasında arpaları suyun içerisinden süzün. Hazırlamış olduğunuz arpa suyunu soğuk olarak günde iki kere tüketin. İdrar söktürücü etkisi ile ödemleri vücudunuzdan atarak ayak şişmesine iyi gelecektir.

■ Hem ayak şişmesini gideren hem de var olan ağrıyı azaltan bir diğer yöntem de gazlı su kullanmaktır. Gazlı suyu ayaklarınıza tonik gibi sürmeniz bunun için yeterli olacaktır.

■ Eşit miktarda karbonat ile pirinç suyunu karıştırıp hamur haline getirin. Ve elde etmiş olduğunuz hamuru ayak şişmesi üzerine uygulayıp bir süre bekletin. Ayak şişmesi probleminde rahatlama gösterecektir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası