Evde Ağrı Kesici Yoksa Yapılabilecekler

Baş ağrısı, diş ağrısı, ya da farklı pek çok ağrının, genellikle gece saatlerinde tuttuğunu hepimiz pek çok kere tecrübe etmişizdir. Peki ya evde ağrı kesici yoksa, bu gibi durumlarda neler yapılabilir? Bir baş ağrısı, ya da diş ağrısı için ambulans çağıramaz, hastanelerin, daha acil hastalar için boş kalması gereken yataklarını işgal edemezsiniz belki; ama, bitkisel ağrı kesici çaylar, ve bitkisel ağrı kesici yağlardan rahatlıkla faydalanabilirsiniz. O halde zaman kaybetmeden, evde ağrı kesici yoksa, dayanılmaz ağrılarımız tuttuğunda neler yapabiliriz, birlikte gözden geçirelim…

• Diyelim ki şiddetli baş ağrısı yaşıyorsunuz, sinüzit; ya da migreniniz var. Her seferinde ağrı kesici ilaçlara yönelmek de istemiyor, ilaç kullanmayı sevmiyorsunuz… Tam böyle bir durumda imdadınıza badem yetişebilir… Bademin içeriğinde bulunan Salisin isimli bir maddenin, yüksek ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Belki aynı anda iki aspirin içmek sizin için zararlı olur, ama 12 tane badem yediğinizde, iki aspirin içmiş kadar rahatlarsınız…

• Bitkisel ağrı kesici yağlar arasında ise kekik yağından söz edebiliriz. Karvakrol isimli bir madde içeren kekik yağının, zeytinyağı ile seyreltilerek romatizmal ağrıların üzerine masaj yapılarak uygulanması halinde, etkisini kısa sürede göstereceğini belirtebiliriz. Evde ağrı kesici yoksa, kekik yağından romatizmal ağrılar için rahatlıkla yararlanabilirsiniz…

• Haşhaş bitkisinin içeriğinde Opiatlar isimli bir madde bulunmaktadır. Bu maddenin, sadece baş ağrısı, ya da romatizmal ağrılara karşı değil, pek çok ağrıya karşı etkili olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle, içerisinde haşhaş bulunan börekler, gözlemeler yapabilir, ya da az bir miktar haşhaşı ağzınıza alarak, evde ağrı kesici yoksa, ağrılarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

• Kanada; ve İngiltere’de, özellikle migren ağrıları için yaygın olarak gümüşdüğme isimli bitkinin yaprakları kullanılmaktadır. Gümüşdüğme, ülkemizde de yaygın olarak bulunan bir bitkidir.

• Vücutta bulunan iltihaplar nedeni ile gündeme gelen ağrıları gidermek için güzelavratotundan yararlanılabilmektedir. Ancak bu bitkinin zehirli olduğunu, ve kullanımının mutlaka doktor gözetiminde gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmeliyiz…

• Karanfil yağı da bitkisel ağrı kesici yağlar arasında kullanılır, ve diş ağrısında kullanıldığı yaygın olarak bilinmektedir. Diş tedavisi için de kullanılan ilaçların hazırlanmasında karanfilden yararlanılır, çünkü içeriğinde Ojenol isimli bir ağrı kesici bulundurmaktadır. Halk arasındaki kullanımı: diş çürüklerinin içerisine 1 – 2 damla karanfil yağı konulmasından ibarettir. Karanfil yağının mümkün olduğu kadar seyreltilmesi gerektiğini, tek başına kullanılması halinde diş etini zedeleyici etki gösterebilecek yakıcılıkta olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz.

• Bitkisel ağrı kesici çaylar arasında ise, şeytantırnağı kökü çayından söz edilebilmektedir. Hafif şiddetteki ağrılar üzerinde etkili olabilen şeyrantırnağı kökü bitkisi, daha çok Güney Afrika’da yetişmektedir.

• Yaban mersini çayı da bitkisel ağrı kesici çaylar arasında yer almaktadır. Kurutulmuş çiçekli yapraklarından hazırlanan yaban mersini çayı, özellikle yara kaynaklı ağrılarda; ve hemoroid ağrısında, dindirici özellik göstermektedir.

• Papatya çayının da iltihaplı yaralar üzerinde etkili olduğu belirtilmektedir. Ancak papatya çayını dahili olarak değil, hemoroid başta olmak üzere iltihaplı yaraların üzerine mansuman yaparak kullanmak gerekmektedir.

• Zeytinyağının içeriğinde bulunan iboprofen isimli maddenin, ağrı kesici ilaçların da içeriğinde bulunduğunu belirten uzmanlar, bu nedenle özellikle baş ağrısında sızma zeytinyağının birebir olduğunu belirtmektedirler.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası