Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun ağrısı, zaman zaman hepimizin başına bela olur; ve çoğu zaman da boyun ağrısının nedenlerini tahmin etmekte zorlanırız. Bu yazımızda sizlere boyun ağrısı neden olur sorusunun yanıtlarını aktaracağız. Bilgiler eşliğinde, bazen kas incinmelerinin; bazen de ciddi problemlerin sebep olduğu boyun ağrısı ile, sizin nedeninizi bulur, ve ortadan kaldırabilirseniz, boyun ağrısından da kurtulmuş olursunuz…

Boyun Ağrısı Neden Olur?

• Boyun ağrısının nedenleri arasında zaman zaman, geçici kas zedelenmeleri sayılmaktadır, ve bu durum daha çok, yanlış pozisyonla ilişkilendirilmektedir. Örneğin, uyurken, boynunuz yüksekte kalır, ya da başınız düşerse, sonraki gün boyun ağrısı problemi ile karşılaşabilirsiniz, ve bu durum, yanlış yastık seçimi, ya da televizyon karşısında uyuduğunuz zamanlarda gerçekleşebilir. Özellikle bilgisayar başında çalışanların, uzun süre aynı pozisyonda, yoğun şekilde çalışmaları boyun ağrısı nedenleri arasında sayılabilirken, pilates, yoga gibi egzersizlerle boynu aşırı zorlamak da, kas zedelenmelerine bağlı boyun ağrısı nedenleri arasında yer alabilmektedir.

• Boyun fıtığının da boyun ağrısına neden olduğunu biliyoruz. Bu durum, fıtığın, sinire dokunması sonucunda, ortaya çıkan kas spazmı nedeni ile gerçekleşmektedir.

• Fibromiyalji, bir çeşit yumuşak kas romatizmasıdır, ve en önemli belirtileri arasında boyun ağrısı, ve sırt ağrısı yer almaktadır.

• Bazı hastalıklar, eklemlerin etkilenmesine neden olmaktadır. Bu hastalıklar arasında artrit de yer almaktadır. Artrit, ve benzeri, eklemleri etkileyen hastalıklar boyun ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır.

• Whiplash isimli problem, daha çok araba kazası geçiren kişilerde görülür, ve boyun ağrısının nedenlerindendir.

• Boyunda oluşan kırıklar da boyun ağrısı neden olur sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Bu kırıklar kendiliğinden oluşabileceği gibi, kemik erimesi, düşme, ya da kazalar sonucu da gerçekleşebilmektedir.

• Tümörler de boyun ağrısı sebebi olabilirler, ve bu tümörlerin çoğu ilk aşamada boyunda değil, daha çok farklı yerlerdedirler; örneğin akciğer; ya da göğüste… Sonrasında metastaz ile boyun ağrısına neden olabilirler.

• Dişlerde var olan problemler de boyun ağrısını tetikleyebilmektedir.

• Kalp krizinin de belirtileri arasında, nadir de olsa yer alabilen boyun ağrısı, beraberinde çarpıntı, terleme, mide bulantısı gibi problemleri de getirmektedir.

• Boynun sertleşerek ağrımasına neden olan bazı problemler de bulunmaktadır. Bu problemler arasında tetanozun yer alabileceği gibi, menenjit gibi beyin zarı iltihaplanmaları da yer alabilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası